Azərbaycan Ombudsmanından Avropa Ombudsmanlarına növbəti çağırış
Azərbaycan Ombudsmanı xanım Elmira Süleymanova bu günlərdə Rumıniyanın Buxarest şəhərində üzvü olduğu Avropa Ombudsmanlar İnstitutunun Baş Assambleyasının iclasında iştirak etmişdir.
İclasda çıxış edən Ombudsman, Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən 2015-ci ildə qəbul edilən Dayanaqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasında Ombudsman İnstitutlarının və Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının rolunun əhəmiyyətinə diqqət çəkmiş, bu istiqamətdə Azərbaycan təcrübəsi haqqında tədbir iştirakçılarına geniş məlumat vermişdir. O, eyni zamanda Azərbaycan Ombudsman İnstitutunun da üzvü olduğu Milli İnsan Hüquqları İnstitutlarının Qlobal Alyansı tərəfindən qəbul olunmuş Merida deklarasiyasına da toxunaraq, həmin deklarasiyada insan hüquqları təsisatların üzərinə düşən funksiya və vəzifələr barədə də danışmışdır. Daha sonra dünyada sülhün və ədalətin bərqərar olması naminə Ombudsman İnstitutlarını həmrəyliyə və əməkdaşlığa çağırmış, bununla bağlı bir sıra təkliflər səsləndirmişdir.
Tədbirdə Avropa Ombudsmanlar İnstitutunun fərdi üzvü, Ermənistan vətəndaşı olan Ruben Məlikyanın qondarma Dağlıq Qarabağ Respublikasının Ombudsmanı kimi məruzə ilə çıxış etməsinin Azərbaycan Ombudsmanın əsaslandırılmış, təkidli etirazları nəticəsində qarşısı alınmışdır. Əvvəllər də Avropa Ombudsman İnstitutuna işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ ərazisində hökm sürən separatist rejimə dəstək verilməsi ilə bağlı Azərbaycan Ombudsmanı tərəfindən etirazlar edilmişdir. Bu etirazlar nəticəsində sözü gedən quruma institusional üzv kimi daxil edilmiş “Dağlıq Qarabağ Respublikasının” “Ombudsmanı” həmin üzvlükdən çıxarılmışdır.
Tədbirdə Azərbaycan Ombudsmanı Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin Ermənistan hərbi qüvvələri tərəfindən zəbt olunduğunu və bunun nəticəsində bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün öz torpaqlarından didərgin düşdüyünü iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır. Ombudsman eyni zamanda BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə erməni qoşunlarının Azərbaycan ərazilərindən dərhal, qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılmasını tələb edən məlum dörd qətnaməsini diqqətə çatdırmış və indiyədək bu qətnamələrin Ermənistan tərəfindən icra olunmadığını bildirmişdir.

Next call by the Azerbaijani Ombudsman to Ombudsmen of Europe
Elmira Suleymanova, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan attended annual meeting of General Assembly of European Ombudsman Institute held in Bucharest.
Delivering a speech in a meeting, she emphasized the importance of the role Ombudsman Institutions and National Human Rights Institutes (NHRIs) play in implementation of Sustainable Development Goals, informed the participants about the Azerbaijani experience in this regard.
Touching upon the Merida Declaration adopted by Global Alliance of NHRIs of which Azerbaijani Ombudsman is also a member, talked about the functions and duties of human rights institutions mentioned in the Declaration. Later on, she called Ombudsman Institutes to solidarity and cooperation for the sake of restoration of peace and justice. She also made several proposals in this regard.
During the meeting, presentation of Ruben Melikyan, individual member of EOI, citizen of Armenia as an “Ombudsman” of so called Nagorno Karabakh Republic was prevented after the justified and persistent protest of the Azerbaijani Ombudsman. Azerbaijani Ombudsman protested several times in the past to the support given by EOI to separatist regime in occupied Azerbaijani land – Nagorno Karabakh. As a result of these protests “Ombudsman” of “Nagorno-Karabakh Republic” was dismissed from the institutional membership.
The Commissioner informed participants about the occupation of 20% of Azerbaijani lands by Armenian military forces, the situation of more than one million refugees and IDPs expelled from their native lands as a result of the occupation. She added that the UN Security Council adopted four resolutions regarding the Nagorno-Karabakh conflict that demands immediate, unconditional and complete withdrawal of Armenia forces from occupied Azerbaijani lands, have not been yet implemented by Armenia.