Səbinə Əliyeva İstanbulda Türk Dövlətləri Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının növbəti iclasında iştirak edib
06-10-2023 1742 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İstanbulda Türk Dövlətləri Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının (TÜRKOMB) növbəti iclasında iştirak edib.
Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Şimali Kiprin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil TÜRKOMB-a üzv dövlətlərin insan hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı əməkdaşlığının davamlı olaraq gücləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Ombudsman Ermənistanda Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının fəaliyyəti nəticəsində regional və qlobal ekoloji təhlükənin yaranması, eləcə də şəxslərin sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüququnun pozulması barədə məlumat verib, AES-in fəaliyyətinin davam etdirdiyi təqdirdə gələcəkdə yarana biləcək təhlükəyə diqqət çəkib. S.Əliyeva gələcəkdə yarana biləcək təhlükələrin qarşının alınmasına dair təxirəsalınmaz tədbirlərin görülməsi məqsədilə həmrəylik nümayiş etdirilməsi istiqamətində çağırış edib.
İclasda ombudsmanlar fəaliyyətləri ilə bağlı məlumat verib, gələcək əməkdaşlıq barədə fikir mübadiləsi aparıblar.

Sabina Aliyeva participated in the next meeting of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States held in Istanbul
06-10-2023 1745 dəfə oxunub
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the next meeting of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of Turkic States (TURKOMB) held in Istanbul.
During her speech at this international event, which has brought together the ombudspersons as well as the heads and representatives of national human rights institutions of Türkiye, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Northern Cyprus, the Ombudsman emphasized the importance for TURKOMB Member States to strengthen cooperation in the protection of human rights.
The Ombudsman provided information about the environmental risks and the violation of the rights of individuals to live in a healthy environment resulting from the operation of the Metsamor Nuclear Power Plant in Armenia. She also drew attention to the potential future dangers if the NPP activities continue. S. Aliyeva called for international cooperation in taking urgent measures to prevent potential future hazards.
During the meeting, Ombudspersons gave information about their activities and engaged in discussions regarding future cooperation.