07-10-2023 1454 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İstanbulda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Ombudsmanlar Assosiasiyasının (İƏT OA) Ümumi Yığıncağında iştirak edib.
Assosiasiyaya üzv ölkələrin ombudsmanlarının iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil İƏT OA-nın fəaliyyəti çərçivəsində məlumatlılığın artırılması sahəsində mühüm təşəbbüslər həyata keçirildiyini, Azərbaycanın Ombudsman təsisatının bu səylərin fəal iştirakçısı olduğunu və üzv digər qurumlarla təcrübə mübadiləsinin aparıldığını bildirib.
S.Əliyeva dünyada İslam ölkələrinə, o cümlədən Azərbaycana qarşı haqsızlıqların və beynəlxalq münasibətlərdə ikili standartların davam etdiyini bildirib.
Ombudsman Azərbaycan torpaqlarında Ermənistan tərəfindən törədilən müharibə cinayətləri barədə məlumat verib, Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinin bu günədək naməlum qaldığını qeyd edib.
S.Əliyeva işğaldan azad olunmuş torpaqlarımızda Ermənistan tərəfindən basdırılmış minaların hərbi qulluqçularımızın və mülki şəxslərin həyatına son qoymaqda davam etdiyini, indiyədək 300-dən çox şəxsin mina terrorunun qurbanına çevrildiyini bildirib.
Ombudsman 31 il əvvəl törədilmiş Xocalı soyqırımı barədə də ətraflı məlumat verərək, bu soyqırımının beynəlxalq sənədlərdə təsbit olunmuş hüquq və azadlıqların kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnən etnik təmizləmə siyasətinin sübutu olduğunu bildirib. S.Əliyeva ədalətin bərpa edilməsi üçün xalqların və beynəlxalq təşkilatların Xocalı soyqırımına beynəlxalq siyasi və hüquqi qiymət verməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Müvəkkil belə bir qətliamın bir daha təkrarlanmaması, cinayətkarların ədalət mühakiməsinə cəlb olunması məqsədilə İƏT OA tərəfindən aidiyyəti beynəlxalq qurumlar qarşısında məsələlərin qaldırılması istiqamətində müraciət edib.
Tədbirdə İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyasının İdarə Heyətinə seçkilər keçirilib. Səbinə Əliyeva Assosiasiyasının İdarə Heyətinə yenidən üzv seçilib.

The Ombudsman participated in the General Assembly Meeting of the OICOA
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the General Assembly Meeting of the OIC Ombudsman Association (OICOA) held in İstanbul.
While speaking at the meeting, attended by ombuds of member states of the Association, the Ombudsman noted the initiatives carried out within the activities of the OICOA to increase awareness and that the Ombudsman Institution of Azerbaijan is an active participant in these initiatives and exchanges of experiences with other member institutions.
S.Aliyeva said that injustices against Muslim countries, including Azerbaijan, and double standards in international relations continue.
The Ombudsman gave information about war crimes committed by Armenia in the territories of Azerbaijan, saying that the fate of about 4000 Azerbaijanis missing during the First Karabakh War is still unknown.
S.Aliyeva highlighted that the landmines placed by Armenia in our liberated territories continue to claim the lives of our servicemen and civilians, and that 300 people have fallen victim to mine terror so far.
Giving detailed information about the Khogaly Genocide committed 31 years ago, the Ombudsman noted that this genocide was evidence of a policy of ethnic cleansing that resulted in severe violations of the rights and freedoms established in international documents. S. Aliyeva emphasized the necessity for people and international organizations to attach international political and legal significance to the Khojaly Genocide for the restoration of justice.
In order to prevent the recurrence of such a massacre and bring the perpetrators to justice, the Ombudsman has asked the OICOA to raise these issues before international institutions.
The elections were held for the Board of Directors of the OIC Ombudsmen Association during the meeting. Sabina Aliyeva was re-elected as a member of the Board of Directors.