14-03-2018 1318 dəfə oxunub
Bu fəaliyyət çərçivəsində MPQ-nin üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 10 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində həyata keçirilmişdir.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin tibbi-sanitar hissəsinə, yataqxana korpuslarına, cərimə təcridxanasına, görüş yerlərinə, yeməkxanaya və digər obyektlərə baxışlar keçirilmiş, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılmışdır.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə məhkumlar konfidensial qaydada dinlənilmiş, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, qaldırdıqları məsələlər, sənədləşmə yerində araşdırılmış, habelə onların yazışmaları və tibbi yardımla bağlı bir sıra müraciətləri yerində təmin edilmişdir. Fərdi qəbul zamanı məhkumlar barələrində aparılmış istintaq və məhkəmə icraatından şikayətlənmiş, qaldırdıqları məsələlərlə bağlı hər birinə hüquqi məsləhətlər verilmiş və müraciətləri qəbul olunmuşdur.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanılma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı çatışmazlıqların aradan qaldırılması üzrə müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

NPG continues monitoring in jails
Ombudsman’s National Preventive Group conducted monitoring in Jail No. 10 of the Penitentiary Service under the Ministry of Justice without prior notice.
The aim of this visit was to monitor general custody conditions, treatment, received applications, provision of the rights of convicts and documentation.
During the visit where physician member of the Group also participated, medical unit, bedrooms, punishment cells, canteen, meeting rooms were monitored. The current situation and documentation of medical service, nutrition, warm and cold potable water provision, walking, meeting, telephone calls were investigated.
For investigating the treatment issues, convicted persons were received in private, the situation of ensuring their rights and documentation was examined on spot, their applications regarding correspondence and medical assistance were solved.  Convicts also complained about investigation and judicial execution of their cases, each of them was legally consulted and their applications were received.
The administration of the facility was given necessary recommendations for eliminating shortcomings regarding custody conditions, medical service, and documentation process in accordance with international and national legislation.