Ombudsmanın 2017-ci il üzrə illik məruzəsi Milli Məclisdə dinləniləcək
“Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə əsasən, Ombudsmanın illik məruzəsi Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib, Milli Məclisə, Nazirlər Kabinetinə, Konstitusiya Məhkəməsinə, Ali Məhkəməyə və Baş prokurora göndərilib.
“Azərbaycanda insan hüquqlarının və azadlıqlarının təmin edilməsi və müdafiəsinin vəziyyəti haqqında” 2017-ci il üzrə illik məruzədə Müvəkkilin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vəzifəli şəxsləri tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpası, insan hüquqlarının müdafiəsi və pozulmasının qarşısının alınması, habelə insan hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, onun dövlət qurumları, ictimaiyyətlə və kütləvi informasiya vasitələri ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan hüquq və azadlıqlarının daha etibarlı təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.
İllik məruzənin aprelin 24-də Milli Məclisin iclasında dinlənilməsi nəzərdə tutulub.
Məruzə dinlənildikdən sonra geniş ictimaiyyətin tanış olması məqsədi ilə mətbu orqanlarda dərc ediləcəkdir.

The Azerbaijani Commissioner’s annual report for 2017 will be heard at the Milli Mejlis
The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan submitted her 2017 Annual Report to the state authorities, namely the country President, Parliament, Cabinet of Ministers, and Constitutional as well as Supreme Court and to the Prosecutor General in conformity with Article 14 of the Constitutional Law on Ombudsman.
The 2017 Annual Report reflects the Commissioner’s activity for  restoration of human rights and freedoms  provided by the Constitution of the Republic of Azerbaijan and treaties to which Azerbaijan is a party an violated by state and local self-governing bodies, officials, prevention of violation of human rights and freedoms, the outcomes of legal awareness and scientific analytical work, international relations, as well as proposals and recommendations aimed at effective ensuring of human rights and freedoms.
Hearing of the 2017 Report in the country Parliament is considered on 24 April, 2018. Afterwards, the Report will make available to the public.