Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm mandatı çərçivəsində Qazax Psixiatriya Xəstəxanasına başçəkmə həyata keçirilib
11-10-2023 1656 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm (MPM) mandatı çərçivəsində 03.10.2023-cü il tarixdə Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Səhiyyə Nazirliyinin Qazax Psixiatriya Xəstəxanasına başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolu və “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunan başçəkmə zamanı xəstəxananın bütün ərazisinə, yataq və tibb otaqlarına, yeməkxanaya və digər obyektlərə baxış keçirilib, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, su təminatı ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Müəssisəyə sonuncu başçəkmə zamanı aşkar olunan çatışmazlıqlarla bağlı verilmiş tövsiyələrin bir hissəsinin yerinə yetirildiyi, pasiyentlərin zəruri geyimlə təchiz edildiyi, dərmanların saxlanılması üçün istifadə olunan otaqda şəraitin təmin olunduğu, dərman vasitələrinin qeydiyyat vərəqələrinin tərtib edildiyi, xüsusi saxlanma rejimi tələb edən bu preparatların istifadəyə yararlılıq müddəti ərzində keyfiyyətini itirməməsi üçün həmin otağın soyuducu ilə təchiz olunduğu müşahidə edilib.
Monitorinq zamanı saxlanma şəraiti ilə bağlı bəzi nöqsanların aradan qaldırılmadığı, kişi və qadınlar üçün müalicə və reabilitasiya şöbələrində pasiyentlərin yaşayış sahəsinin mövcud standartlara uyğun olmadığı, çarpayılar arasında məsafənin az olduğu, bəzi hallarda çarpayıların bitişik olduğu müəyyən edilib. Müəssisənin yerləşdiyi binanın əsaslı təmir edilməsi, xüsusilə sanitar qovşaqlarda və mətbəxdə anti-sanitariyanın aradan qaldırılması zəruridir.
Palatalara baxış zamanı pasiyentlər barəsində aparılmış tibbi məhdudlaşdırmalar “Fiksasiya (məhdudlaşdırma) jurnalı”nda qeydə alınsa da, həmin məhdudlaşdırmaların başlanğıcı və bitmə müddətləri barədə aktların tərtib olunmadığı, bu barədə fərdi tibbi kitabçalarda müfəssəl qeydlərin aparılmadığı müəyyən olunub.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə MPQ üzvləri pasiyentlərlə görüşüb, onlarla təklikdə söhbət aparılıb.
Başçəkmənin yekununda müəssisənin baş həkimi və əməkdaşlarına aşkar edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması ilə bağlı tövsiyələr verilib.

A visit was conducted to the Gazakh Psychiatric Hospital within the mandate of the National Preventive Mechanism of the Ombudsman
11-10-2023 1659 dəfə oxunub
Within the National Preventive Mechanism (NPM) mandate of the Ombudsman of Azerbaijan, the members of the National Preventive Group conducted a monitoring visit to the Gazakh Psychiatric Hospital under the Ministry of Health on 03 October 2023.
During the visit conducted in line with the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman, the whole premises of the hospital, dormitory and medical rooms, canteen, and other areas were monitored. The current situation regarding the organization of medical services, nutrition, and water supply, as well as the documentation were also examined.
It was determined that some of recommendations made regarding the shortages identified during the last monitoring were fulfilled, patients were supplied with necessary clothes, a favourable condition was created in the room for storage of medical drugs, registration documents for medical drugs were drawn up, and the room was equipped with a refrigerator to preserve the quality of drugs, requiring special storage conditions, during their usage validity.
However, at the time of monitoring, it was also found that some shortages dealing with the storage condition still remain, the living space for male and female patients in the treatment and rehabilitation departments does not meet required standards, the clearance between the beds was very small, and in some instances, the beds were found adjoint. It is necessary to make an overhaul in the main building of the facility, specifically the sanitary junctions, as well as to overcome the anti-sanitary condition in the kitchen.
While inspecting the wards, it was observed that, despite the fact that the medical restraints imposed on patients were recorded in the “Journal for Restraining (Fixation) Measures”, the acts regarding the duration (beginning and end periods) of those restraints have not been drawn up, and that detailed notes on this were  not provided in individual medical records.
The NPG members had private talks with the patients to investigate the treatment issues.
At the end of the visit, the chief and the staff of the hospital were given recommendations for the elimination of shortages identified.