Milli Preventiv Qrup tərəfindən növbəti başçəkmə Penitensiar Xidmətin Həbsxanasına keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Qobustanda yerləşən Həbsxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanılma şəraitinin və rəftarın, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, o cümlədən müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisənin ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəza növündə, habelə məhkəmə qərarı əsasında cəzasının bir hissəsini həbsxana rejimində çəkən məhkumların saxlandığı rejim korpuslarına, cərimə təcridxanasına, tibb-sanitar hissəsinə, görüş yerlərinə, yeməkxanasına və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, saxlanılma şəraiti, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb, müəssisənin bəzi rejim korpuslarının kameralarında və cərimə təcridxanasında qidalanma və saxlanılma şəraitinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyacın olduğu müşahidə edilib.
Müəssisədə müasir psixoloji və sosial xidmətlərin təşkilinə, müəyyən müddətə və ömürlük azadlıqdan məhrum edilmiş şəxslərin ictimai faydalı əməyə cəlb edilməklə islah olunması, habelə müəyyən əmək haqqı qazanmaqla öz şəxsi ehtiyaclarını ödəmələri üçün istehsalat sahələrinin yaradılmasına ehtiyac vardır.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisədə çoxsaylı məhkumlar fərdi qaydada dinlənilib, şikayətləri, qaldırdıqları məsələlər, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, müraciətləri üzrə sənədləşmə, habelə KİV-də bu müəssisə üzrə yayılmış məlumatlar yerində araşdırılıb.
Kameralara baxış zamanı məhkumlar təsadüfi seçimlə, bir sıra şəxslər isə öz xahişləri əsasında təkbətək qəbul edilib, qaldırdıqları məsələlər, görüş, telefon danışığı, tibbi yardımla bağlı müraciətləri araşdırılıb, bir sıra müraciətlər yerində təmin edilib. Qəbul zamanı məhkumlara hüquqları, müvafiq qanunvericiliyin tələbləri, Ombudsmanın səlahiyyətləri izah olunub.
Başçəkmənin yekununda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən cəzaçəkmə müəssisələrinin Daxili intizam qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanılma şəraitinin, tibbi xidmətin və sənədləşmənin aparılması işinin və mövcud vəziyyətin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.
Başçəkmənin nəticəsi və məhkumların müraciətlərinin təmin olunması ilə bağlı Ədliyyə Nazirliyinə müraciət olunub.

Next visit of the NPM was conducted to Gobustan Prison
The National Preventive Group carried out its next visit to the prison of the Penitentiary service located in Gobustan without prior notice according to the instruction of the Ombudsman of Azerbaijan.
The visit was conducted in line with the UN OPCAT and the Constitutional Law on Ombudsman focused on evaluating custody condition and treatment, investigating received complaints, monitoring the state of ensuring the prisoners’ rights and process of proper documentation.
Throughout the visit, NPG monitored regime corps for life sentenced prisoners as well as prisoners serving half of their sentence based on judgment, penal isolator, medical-sanitary unit, visiting rooms, canteen and other facilities; the custody condition, healthcare service, nutrition, access to drinking cold and hot water, parcels, walking, visits and phone service as well as the documentation were evaluated; and quality of nutrition and custody condition in some regime corps cells and penal isolator were needed improvement.
There is a need to create modern psychiatric and social services in the prison facility and to rehabilitate persons subjected to determinate or life-imprisonment sentences by involving them to social work or provide prisoners with employment to earn salary for covering their basic needs.
During the visit, a large number of prisoners were privately interviewed in a view to investigate  the complaints received, issues they raised, the state of ensuring the rights, the documentation regarding applications, as well as the information disseminated in the media.
While monitoring cells some detainees have been met with at their own request, and issues raised by them, including complaints regarding ensuring their right to visiting, phone call, and healthcare were investigated; some requests were solved on spot. During the interviews prisoners were legally consulted on their rights, Ombudsman’s mandate and relevant requirements of legislation.
At the end of visit, NPG gave legal advice to the facility administration and responsible prison staff and recommended to improve custody condition, quality of healthcare and documentation in line with national and international legislation as well as internal discipline.
The NPG requested the Ministry of Justice regarding to the outcome of the visit and securing the request of the prisoners.