Ombudsman BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Cənubi Qafqaz üzrə baş insan hüquqları müşavirini qəbul edib
21-09-2023 1650 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının Cənubi Qafqaz üzrə baş insan hüquqları müşaviri Vladimir Şkolnikovu qəbul edib.
Görüş zamanı Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində  görülən işlər və həyata keçirilən islahatlar barədə geniş məlumat verib. S.Əliyeva beynəlxalq insan hüquqları qurumları və xarici ölkələrin ombudsmanları ilə sıx əməkdaşlığa, təcrübə mübadiləsinə böyük əhəmiyyət verdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil, həmçinin BMT və onun ixtisaslaşmış qurumları ilə əməkdaşlığın gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayaraq müqavilə qurumlarına paralel hesabatların təqdim olunduğunu qeyd edib.
Daha sonra Ombudsman qonağa Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərində Ermənistanın mülki əhalini hədəf alan silahlı terror-təxribat əməlləri barədə məlumat verib. Çox sayda günahsız insanın həyatına son qoyan, regionda sülh və təhlükəsizlik üçün təhlükə yaradan bu kimi cinayət əməllərinin qarşısının alınması, insanların hüquq və azadlıqlarının qorunması məqsədilə həyata keçirilmiş lokal xarakterli anti-terror tədbirlərinə toxunan Müvəkkil Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımızın təhlükəsizliyinə və hüquqlarının müdafiəsinə xüsusi diqqət yetirildiyini bildirib.
S.Əliyeva işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə Ermənistanın həyata keçirdiyi mina terroru haqqında danışıb, mina partlayışı nəticəsində bu günədək 300-dən artıq mülki şəxsin və hərbi qulluqçularımızın mina qurbanına çevrildiyini qeyd edib.
Müvəkkil dəfələrlə tələb edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan tərəfindən dəqiq mina xəritələrinin hələ də ölkəmizə təqdim edilmədiyini bildirib, basdırılmış minaların bölgədə həyata keçirilən bərpa-quruculuq işlərinin, infrastruktur layihələrinin icrasına maneə yaratdığını, yüz minlərlə keçmiş məcburi köçkünün öz torpaqlarına qayıdışı prosesini ləngitdiyini qonağın diqqətinə çatdırıb.
Ombudsman Birinci Qarabağ müharibəsində 4000-ə yaxın azərbaycanlının itkin düşdüyünü, onların taleyinin indiyədək məlum olmadığını, Ermənistanın insan hüquqları və beynəlxalq humanitar hüquq normalarını kobud şəkildə pozduğuna görə məsuliyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb. Müvəkkil Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə itkin düşmüş vətəndaşların ailə üzvləri ilə görüşlərin keçirildiyini, onların üzləşdiyi problemlərlə yaxından maraqlandığını vurğulayıb.
Görüşdə, həmçinin BMT ilə Ombudsman təsisatı arasında gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Ombudsman received the Chief Human Rights Adviser for the United Nations Human Rights Commissioner for the South Caucasus
21-09-2023 1652 dəfə oxunub
Ombudsman Sabina Aliyeva received Vladimir Shkolnikov, the Chief Human Rights Adviser for the United Nations Human Rights Commissioner for the South Caucasus.
During the meeting, Ombudsman provided extensive information about the work done in the field of protection of human rights and freedoms and the implemented reforms. S.Aliyeva emphasized the importance she attaches to close collaboration and exchange of experiences with international human rights institutions and ombudsmen of other countries.
The Ombudsman emphasized the importance of strengthening collaboration with the United Nations and its specialized agencies and noted that parallel reports were submitted to treaty bodies.
Later, the Ombudsman provided the guest with information about armed acts of terrorism and sabotage by Armenia targeting the civilian population in the liberated territories of Azerbaijan. Speaking about local anti-terrorism measures aimed at preventing such crimes that took the lives of numerous innocent people and posed a threat to peace and security in the region, the Ombudsman highlighted the special attention given to ensuring the safety and protection of the rights of Azerbaijani citizens of Armenian origin living in Karabakh.
S. Aliyeva spoke about mine terrorism carried out by Armenia in our liberated territories, noting that as a result of landmine explosions, more than 300 civilians and military personnel have become victims of landmines to date.
Despite repeated requests, the Ombudsman pointed out that accurate landmine maps from Armenia have still not been provided to our country and that the presence of landmines hinders the implementation of reconstruction and building projects, infrastructure initiatives, and delays the return process of hundreds of thousands of displaced persons to their native lands in the region.
The Ombudsman said that during the First Karabakh War, nearly 4,000 Azerbaijanis lost their lives, and their fate remains unknown. She pointed out that Armenia bears responsibility for violating human rights and international humanitarian norms in a severe manner. The Ombudsman mentioned that she meets with the family members of persons missing during the First Karabakh War, and she closely follows the problems they face.
During the meeting, there was also an exchange of views on the prospects of future cooperation between the Ombudsman Institution and the United Nations.