Ombudsman Aparatının nümayəndələri əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsinə həsr olunmuş konfransda iştirak ediblər
01-06-2018 1444 dəfə oxunub
Ombudsman Aparatının əməkdaşları Əli Heybətov, Rəşad Novruzov və Müqalib Mahmudov Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının (BƏT) birgə təşkilatçılığı ilə “Qeyri-formal əmək münasibətlərinin qarşısının alınması məqsədilə əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi sahəsində beynəlxalq təcrübə” mövzusuna həsr olunmuş konfransda iştirak ediblər.
Tədbirdə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin, Azərbaycan Respublikasının Sahibkarlar (İşəgötürənlər) Milli Konfederasiyasının, Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının, Milli Elmlər Akademiyasının və digər aidiyyəti qurumların nümayəndələri, o cümlədən BƏT-in Layiqli Əməyə Texniki Dəstək Qrupunun, Şərqi Avropa və Mərkəzi Asiya üzrə Ölkə ofisinin əmək haqqı üzrə mütəxəssisi Nikolas Ştuder, Şeffield Universitetinin professoru Jason Heyes iştirak ediblər.
Konfransda beynəlxalq təcrübədə əmək münasibətlərinin anlayışı, qeyri-standart məşğulluq formaları, seçilmiş ölkələrin bu sahədə hüquq təcrübəsi, Avropa İttifaqında qanunvericliyin tətbiqinə məsul orqanların təcrübəsi, konkret halların təhlili, bununla əlaqədar Azərbaycandakı vəziyyətlə bağlı məruzələr dinlənilib.
Tədbirdə BƏT-lə birgə icra olunan “2016-2020-ci illər üçün Layiqli Əmək üzrə Ölkə Proqramı”ndan, BƏT-in layiqli əmək konsepsiyasının reallaşdırılması sahəsində ölkəmizdə aparılan işlər müzakirə olunub, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2017-ci il 9 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında qeyri-rəsmi məşğulluğun qarşısının alınmasına dair Tədbir planı”na uyğun olaraq normativ hüquqi aktların, inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi, nəzarət tədbirlərinin gücləndirilməsi, monitorinq və qiymətləndirmə sisteminin qurulması, məlumatlandırma və təbliğat işlərinin təşkili ilə əlaqədar görüləcək işlər barədə məlumat verilib, bu istiqamətdə gələcək əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Konfransda qanunvericilikdə mövcud boşluqlar, onların aradan qaldırılması məsələləri muzakirə olunmuş, əmək qanunvericiliyinin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər təhlil edilib.

Representatives of Ombudsman attended conference on enhancing the labor legislation
International Labor Organization (ILO) in cooperation with the Ministry of Labor and Social Protection of Population have launched a conference “International Practice in Enhancement of Labor legislation for prevention of illegal labor relations”.  Staff members of the Ombudsman Office have attended this event.
Presentations on definition of labor relations in international experience, non-standard forms of employment, legal practice of selected states, practice of EU institutions responsible for implementing legislation, analyze of specific cases and the relevant presentation about current situation in Azerbaijan.
Information about the process of implementation of the ILO Decent Work Country Program for 2016-2020 jointly with the ILO, actions taken for realization of the concept “decent work” in the country, harmonization of legal and normative acts in line with the Action Plan on Prevention of informal employment in Azerbaijan, approved by the Presidential Order dated 9 October 2017, strengthening control mechanisms, establishing monitoring and evaluation system and awareness and propaganda work  and their perspectives was discussed.
Recommendations in relation to enhancing the legislation and know-how to eliminate related legal shortages have been discussed.
The participating organizations of the abovementioned conference are the Ministry of Labor and Social Protection of Population, State Agency for Public Service  and Social Innovations under the President of Azerbaijan, National Confederation of Enterpreneurs’ (Employers) of Azerbaijan,  Azerbaijan Confederation of Trade Unions, National Academy of Sciences and other relevant bodies, as well as Mr. Nicolas Shtuder,  expert of the ILO DWT for Eastern Europe and and Central Asia country office, and Mr. Jason Heyes, professor of Sheffield University.