Ombudsman Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəliliyinin rəhbərini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının (BMqT) ölkəmizdəki missiyasının rəhbəri Serhan Aktoprakı onun xahişi ilə qəbul edib. Görüşdə miqrantların hüquqları sahəsində Ombudsman təsisatı ilə adıçəkilən qurum arasında əməkdaşlıq üzrə görülmüş işlər müzakirə olunub, yeni prioritetlər üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Müvəkkil son illərdə dünyada miqrantların sayının kəskin artması səbəbindən onların hüquqlarının müdafiəsinə yönəlmiş həm qanunvericilik, həm də yeni beynəlxalq normaların qəbul edilməsinin vacibliyindən danışaraq, miqrasiya üzrə “Qlobal kompakt”ın qəbul edilməsinin təhlükəsiz, nizamlı və tənzimlənən miqrasiya üzrə idarəçiliyin təkcə milli və regional səviyyədə deyil, eyni zamanda da qlobal miqyaslarda inkişafına töhvə verəcəyini və bununla bağlı birgə fəaliyyətin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə həmçinin bu əhali qrupunun maarifləndirilməsi, vaxtında dolğun və hərtərəfli hüquqi yardım alması üçün lazımi şəraitin yaradılması və bir sıra digər əhatəli məsələlər üzrə fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilib.
S.Aktoprak səmimi qəbul, faydalı təkliflər, fikir və məlumat mübadiləsi üçün Ombudsmana minnətdarlığını bildirib.

Ombudsman meets with the Head IOM Country Office
The Commissioner for Human Rights of Azerbaijan received the head of the mission of the International Organization for Migration (IOM), Serhan Aktoprak, at his request. During the meeting, the parties discussed the activities carried out by the Ombudsman institution in the field of migrants' rights and exchanged views on new priorities.
Speaking about the importance of adopting both the legislation and the new international norms aimed at protecting their rights due to the sharp increase in the number of migrants in recent years, the Commissioner said that the adoption of the Global Compact on safe, regular and regulated migration not only at national and regional levels, but also to contribute to the development of the global scale and the need to continue joint activities in this regard.
The meeting also identified trends on awareness of this population group, creation of necessary conditions for timely and comprehensive legal aid and a number of other issues.
S. Aktoprak expressed gratitude to the Ombudsman for the sincere reception, useful suggestions, ideas and information exchange.