19-10-2023 1595 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ulu Öndər Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş Azərbaycan Qadınlarının VI Qurultayında iştirak edib.
Dövlət rəsmilərinin, beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndələrinin iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Müvəkkil Azərbaycanda qadınların hüquq və azadlıqlarının təmini məsələlərinə, gender bərabərliyinə nail olunmasına xüsusi diqqət yetirildiyini, qadın hüquqlarının müdafiəsi baxımından mühüm əhəmiyyətə malik bir sıra beynəlxalq müqavilələrin ölkəmiz tərəfindən ratifikasiya edildiyini bildirib.
S.Əliyeva cari ildə yüzillik yubileyi böyük ehtiramla qeyd olunan Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən həyata keçirilmiş genişmiqyaslı islahatlar nəticəsində Azərbaycan qadınlarının cəmiyyətdə rolunun artırılmasına, onların ölkənin ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında fəal iştirakına geniş imkanların yaradıldığını diqqətə çatdırıb. Ombudsman xalqımızın Ümummilli Liderinin siyasi kursunun Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini qeyd edib.
Müvəkkil qadın hüquqlarının müdafiəsi və gender bərabərliyinin təmin edilməsi istiqamətində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. Ombudsman ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi üzrə həyata keçirilən islahatlardan, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərdən bəhs edərək, bərabərlik hüququnun təmin olunmasının və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarını həyata keçirdiyini bildirib.
Səbinə Əliyeva Ombudsman təsisatının qadın hüquqları və gender bərabərliyi sahəsində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi prosesində də yaxından iştirak etdiyini konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Müvəkkil Ombudsman təsisatı tərəfindən ölkəmizin şəhər və rayonlarında qadın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində çoxsaylı maarifləndirici tədbirlərinin keçirildiyini qeyd edib.
Sonda Ombudsman qadınlar arasında sağlam həyat tərzinin təbliğinə, qadın sahibkarlığının inkişafına daha əlverişli mühitin yaradılmasına böyük ehtiyacın olduğunu diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman spoke at the Sixth Congress of Azerbaijani Women
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the Sixth Congress of Azerbaijani Women dedicated to the 100th anniversary of the Great Leader Heydar Aliyev.
During her speech at the event, where state officials and representatives of international organizations in our country took part, the Ombudsman pointed out that special attention is paid to the issues of ensuring the rights and freedoms of women and ensuring gender equality, and considering the protection of women's rights, a number of important international treaties have been ratified by our state.
S. Aliyeva emphasized that as a result of the comprehensive reforms carried out by the Great Leader, Heydar Aliyev, whose 100th anniversary is celebrated this year with great respect, for the women in Azerbaijan, greater opportunities have been created for increasing their role in society and active participation in the country's socio-political, socio-economic, and cultural life. The Ombudsman also noted that the political direction set by the National Leader is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
The Ombudsman gave detailed information about her activities in protecting women's rights and ensuring gender equality. Outlining the national reforms carried out for effective protection of human rights and freedoms and the amendments made to the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, S. Aliyeva said that the Ombudsman implements the functions of the independent monitoring mechanism to monitor and promote the ensuring of the right to equality and the prevention of discrimination.
S. Aliyeva brought to the attention of the conference participants that the Ombudsman Institution has been actively involved in the legislative improvement process in the field of women's rights and gender equality.
It was pointed out that the Ombudsman Institution carried out a range of awareness-raising activities on  women's rights across the country.
In conclusion, the Ombudsman highlighted the need for promoting a healthy lifestyle among women and creating a more favorable environment for the development of female entrepreneurship.