Azərbaycan Ombudsmanının nümayəndəsi Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının 13-cü Beynəlxalq Konfransında iştirak etmişdir
16-10-2018 1186 dəfə oxunub
Azərbaycan Ombudsmanının nümayəndəsi  Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının 13-cü Beynəlxalq Konfransında   iştirak etmişdir
10-12 oktyabr 2018-ci il tarixdə Mərakeş Krallığının Mərrakeş şəhərində Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının 13-cü Beynəlxalq Konfransı keçirilmişdir.
Konfrans BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarlığının, Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının (GANHRİ) və Milli İnsan Hüquqları Şurasının təşkilatçılığı ilə “Vətəndaş cəmiyyətinin genişləndirilməsi və qadın hüquqları kontekstində insan hüquq müdafiəçilərinin dəstəklənməsi və müdafiəsində Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının rolu” mövzusunda keçirilmişdir.
Konfransın sessiyalarına BMT qurumlarının rəsmi şəxsləri, xarici ölkələrin Ombudsmanları, Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının və onları birləşdirən təşkilatların nümayəndələri, beynəlxalq ekspertlər qatılmış və məruzələrlə çıxış etmişlər. Beynəlxalq konfransda Azərbaycanın Ombudsmanını Aparatın şöbə müdiri, Milli Preventiv Qrupun rəhbəri Rəşid Rumzadə təmsil etmişdir.
Milli siyasət və insan hüquqları, İnsan hüquqları sahəsində məlumatlandırma və müsbət təcrübənin təşviqi, Vətəndaş cəmiyyəti və insan hüquq müdafiəçilərinin qorunması, gender perspektivi və qeyri-hökumət təşkilatlarının iştirakçılığının təmini, tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq kimi sahələrdə Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının rolu sessiya və seminarların əsas müzakirə mövzularından olmuşdur.
Sessiyalar çərçivəsində keçirilən seminarlarda vətəndaş cəmiyyəti və insan hüquq müdafiəçilərinin qorunması, gender perspektivi, hüquqi maarifləndirmə və insan hüquqları təhsili ölkələrə tövsiyə olunan prioritetlər içərisində xüsusi yer almış və R.Rumzadə mövzular üzrə Azərbaycan Ombudsmanının təcrübəsini bölüşmüş, habelə yeni hədəflər üzrə fikir mübadilələri aparılmışdır.
Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan Ombudsmanı Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil yanında müxtəlif qeyri-hökumət təşkilatlarının və müstəqil ekspertlərin, hüquq müdafiəçilərinin təmsil olunduğu, ölkədə insan hüquqlarının əsas istiqamətləri üzrə vəziyyətin təhlil edilməsinə, milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, beynəlxalq hüquqi sənədlərin implementasiyası üzrə təkliflər hazırlanmasına mühüm töhfə verən müstəqil Ekspertlər Şurası fəaliyyət göstərir. Bu yanaşma özü ölkə təcrübəsində ilk olmuş və QHT-lərin fəaliyyətinin dəstəklənməsinə, dövlət qurumları yanında vətəndaş cəmiyyəti üzvlərindən ibarət ictimai şuraların yaradılmasına, hüquqi bazanın, ictimai iştirakçılıq haqqında qanunvericiliyinin yaradılmasına mühüm töhfə vermişdir.
Ombudsmanın illik məruzələrində də QHT-lər, qadın və vətəndaş cəmiyyəti üzvlərinin dəstəklənməsi ilə bağlı verilmiş təkliflər, konfransın mövzusuna uyğun olan, qeyri-hökumət təşkilatlarında təmsil olunan fəal qadınlar şəbəkəsinin yaradılması və onun gender bərabərliyinin təmin edilməsinə dəstək istiqamətində təşkilatlandırılması; Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM), “Azərbaycan 2020: Gələcəyə Baxış” İnkişaf Konsepsiyası, “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nda nəzərdə tutulan insan hüquqları ilə bağlı müddəa və tövsiyələrin öyrənilməsi, bu məqsədlə mərkəzi və yerli icra hakimiyyətləri orqanlarını, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını və beynəlxalq təşkilatları da cəlb etməklə birgə səylərlə icrası prosesinə dəstəyin verilməsi, əhali arasında geniş maarifləndirmə işinin təşkil edilməsi; DİM üzrə işçi qruplarının tərkibinə müxtəlif sahələrdə ixtisaslaşmış QHT-lərin cəlb olunması, birgə monitorinqlərin davam etdirilməsi və nəticələri üzrə səlahiyyətli orqanlara təkliflərin verilməsi; Azərbaycan Respublikasının Universal Dövri İcmal, habelə BMT-nin saziş qurumlarına hesabatların, həmçinin vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən alternativ hesabatların təqdim ediləcəyini nəzərə alaraq, bu sahədə dövlət qurumlarının beynəlxalq təşkilatlar və QHT-lərlə əməkdaşlığının gücləndirilməsi, habelə ictimai müzakirələrin aparılmasına dair təkliflər bu qəbildəndir.
Qeyd olunmalıdır ki, Azərbaycan Ombudsman Təsisatı Milli İnsan Hüquqları İnstitutu olaraq Paris Prinsipləri əsasında qurulmuş müstəqil bir qurumdur və Müvəkkil mandatı çərçivəsində insan hüquqlarının müdafiəsində, vətəndaş mühitinin qorunmasında, insan hüquqlarının və qanunun aliliyinin təşviq edilməsində, vətəndaş cəmiyyətinin dəstəklənməsində bütün imkanlarından istifadə edir və əməkdaşlığa hər zaman açıqdır.
Ombudsman E.Süleymanovanın təşəbbüsü ilə BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarının “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə qalx!” (#StandUpForHumanRights) çağırışı üzrə ümumdünya kampaniyası çərçivəsində ölkədə həyata keçirilən tədbirlər isə, beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən verilmiş bir sıra tövsiyələrin icrası baxımından da əhəmiyyət daşıyır.
Səfər çərçivəsində Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansının, Avropa Milli İnsan Hüquqları Təsisatları Şəbəkəsinin, habelə Avropa, Asiya, Amerika regionlarında fəaliyyət göstərən Milli İnsan Hüquqları Təsisatların nümayəndələri ilə fikir mübadilələri keçirilmiş, insan hüquqlarının prioritet məsələləri üzrə əməkdaşlıq müzakirə olunmuşdur.

Representative of the Ombudsman of Azerbaijan took part at the 13th International Conference of NHRIs
16-10-2018 1118 dəfə oxunub
Ombudsman’s staff member took part at the 13th International Conference of National Human Rights Institutions from 10-12 October 2018 in Morocco.
The conference was organized by the OHCHR, the National Alliance of Human Rights Organizations (GANHRI) and the National Human Rights Council on "Role of National Human Rights Institutions in Promoting and Protecting Human Rights Defenders in the Context of Civil Society Development and Women's Rights."
The conference sessions were attended by UN officials, Ombudsmen of foreign countries, representatives of National Human Rights Institutions and their organizations, international experts and made presentations. The Ombudsman was represented at the international conference by Head of the National Preventive Group, Rashid Rumzada.
The role of NHRIs in areas such as national policy and human rights, promotion of human rights awareness and positive experience, the protection of civil society and human rights defenders, gender perspectives and participation of non-governmental organizations, partnership and cooperation were among the main topics of the sessions and workshops.
Within the framework of the sessions, the seminars focused on the priorities of civil society and human rights defenders, gender perspectives, legal education and human rights education, and shared the experiences of the Ombudsman on R. Ramzada, as well as exchange views on new targets.
It was noted that on the initiative of the Ombudsman, the Commissioner for Human Rights has been involved in the analysis of the situation on the basic human rights issues in the country, the promotion of national legislation, the preparation of proposals for the implementation of international legal instruments, including various non-governmental organizations and independent experts, human rights defenders. The Independent Experts Council is an important contributor. This approach was the first in the country's experience and made a significant contribution to supporting the activities of NGOs, the creation of public councils of civil society, as well as creating a legal framework and public participation legislation.
In annual reports of the Ombudsman, proposals for the support of NGOs, women and civil society members, the establishment of an active network of women representing non-governmental organizations in line with the topic of the conference and their organization in support of gender equality; Sustainable Development Goals (MDGs), "Azerbaijan 2020: Vision for the Future" Development Concept, Study of Human Rights Practices and Recommendations in the "National Action Program on Enhancing Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan" for this purpose, central and local executive government agencies, civil society institutions, and international organizations to support the process of co-ordination with them, and to organize wide public awareness work; Involvement of specialized NGOs in various sectors of the DIM working groups, continuation of joint monitoring and submission of proposals to the competent authorities on the results; Taking into consideration the UPR of Azerbaijan, as well as reports to the United Nations treaty bodies and alternative reports by civil society institutions, proposals on strengthening cooperation between state agencies in this area with international organizations and NGOs as well as public discussions are of this nature.
It should be noted that the Ombudsman Institution is an independent institution established under the Paris Principles as the National Human Rights Institute and uses the Ombudsman's mandate to protect human rights, protect the civilian environment, promote human rights and rule of law, and support civil society and open.
Measures taken in the country within the framework of the World Campaign for the Call for Response "Human Rights Protection!" By the UN High Commissioner for Human Rights on the initiative of Ombudsman E. Suleymanova are also important from the point of view of implementation of recommendations by international organizations.
During the visit, the sides exchanged views with the representatives of the Global Alliance of National Human Rights Institutions, the European Network of National Human Rights Institutions, as well as representatives of the National Human Rights Institutions in Europe, Asia and America, and cooperation on human rights issues.