Milli Preventiv Qrup tərəfindən dövlət uşaq müəssisələrinə başçəkmələr həyata keçirilmişdir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Bakı şəhərində yerləşən 1, 2 və 3 saylı uşaq evlərinə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən planlı başçəkmələr həyata keçirilmişdir.
Başçəkmələrdə məqsəd bu müəssisələrdə yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin, habelə uşaq hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olmuşdur.
Başçəkmələr zamanı hər üç müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, dərs, tibb, idman, əmək otaqlarına, yeməkxanaya və mətbəxə, ümumi əraziyə baxış keçirilmişdir.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə bu müəssisələrdə yaşayan uşaqlarla, habelə müəssisə rəhbərliyi, müəllimlər və tibb işçiləri ilə söhbətlər aparılmış və mövcud vəziyyət öyrənilmişdir.
Bu müəssisələrdə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin qənaətbəxş olduğu müəyyən edilmişdir.
Başçəkmələrin yekununda MPQ üzvləri tərəfindən milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar, BMT-nin Uşaq Hüquqları Komitəsinin tövsiyələri, o cümlədən Uşaq Hüquqları Konvensiyası əsasında uşaqlarla, müəssisə rəhbərliyi ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsi və təmininə diqqətin artırılması, bu sahədə fəaliyyətlərinin və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilmişdir.

17-12-2018 1451 dəfə oxunub
Within the framework of the National Preventive Mechanism activity of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, members of the National Preventive Group (NPG) conducted planned vistis to the children’s homes No. 1, 2, 3 located in Baku without prior notice.
The purpose of the visits was to investigate the issues on living conditions of the children kept in these facilities and treatment of the staff with them, as well as status of ensuring the children’s rights.
During the visits, premises of all the mentioned three establishments were reviewed, including sleeping, learning, medical, sport, labor rooms, canteen and kitchen, also the common area.
With the aim of investigating the treatment issues, discussions were held with the children residing in the facility, as well as with the administration, teachers and medical staff, thus the current situation was studied.
As a result, the conditions and treatment issues in those facilities were considered as satisfactory.
At the end of the visit, NPG managed awareness-raising discussion with the children and administration of the facility on the basis of the national legislation and international standards, recommendations of the UN Committee on the Rights of the Child, also the Convention on the Rights of the Child. Relevant recommendations were given for increasing attention on the implementation and ensuring the children’s rights, improvement of the activity and the documentation in this area.