Ombudsman 2023-cü il üzrə məruzəsini təqdim edib
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə uyğun olaraq, Ombudsmanın ölkədə insan hüquqlarının qorunması haqqında 2023-cü il üzrə məruzəsi hazırlanıb.
Cari il bitdikdən sonra iki aydan gec olmayaraq Ombudsman illik məruzəni Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edir və həmin məruzə ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edir.
İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin məruzəsi Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada 2024-cü ilin 27 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib, müvafiq dövlət qurumlarına göndərilib.
2023-cü il üzrə məruzədə Ombudsmanın Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət və yerli özünüidarə orqanları, vəzifəli şəxsləri tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.

The Ombudsman presented its 2023 Annual Report
In accordance with Article 14 of the Constitutional Law of the Republic of Azerbaijan, "On the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan", the report of the Ombudsperson on the protection of human rights in the country for 2023 has been prepared.
No later than 2 months after the end of the current year, the Ombudsperson submits the annual report to the President of the Republic of Azerbaijan and presents the report to the Milli Majlis.
The annual report is also sent to the Cabinet of Ministers, the Constitutional Court, the Supreme Court, and the Prosecutor General.
The report of the Commissioner for Human Rights was submitted to the President of the Republic of Azerbaijan and sent to the relevant state institutions on February 27, 2024, in accordance with the procedure established by the Constitutional Law.
The report for 2023 reflects the activities of the Ombudsperson in the field of restoration of human rights and freedoms enshrined in the Constitution of the Republic of Azerbaijan and in the international treaties to which the Republic of Azerbaijan is a party and violated by governmental and municipal bodies and officials of the Republic of Azerbaijan, prevention of human rights violations, the results of awareness raising and scientific-analytical activity, cooperation with the public and civil society institutions, international relations, as well as proposals and recommendations aimed at more effective provision of human and civil rights and freedoms.
After hearing the Report in the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, it will be published in the media for the general public.