25-12-2018 1397 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombdusman) Elmira Süleymanovanın Müdafiə Nazirliyi, Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə Qoşunlarının Komandanlığı və Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Komandanlığı ilə razılaşdırılmış plan-cədvəllərə müvafiq olaraq, Ombudsman Aparatının əməkdaşları başçəkmələri müntəzəm qaydada davam etdirir.
Bu günlərdə Ombudsman Aparatının Hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Fəzail Həsənov və həmin sektorun böyük məsləhətçisi Murad Babayev Daxili İşlər Nazirliyinin Daxili Qoşunlarının Hospitalına və Fövqəladə Hallar Nazirliyinin Mülki Müdafiə Qoşunlarının Şirvan şəhərindəki hərbi hissəsinə plan üzrə baxışlar keçiriblər.
Aparatın əməkdaşları tərəfindən Daxili Qoşunların əsaslı təmir olunmuş hospitalının bütün şöbələrinə baxış keçirilib, hərbi qulluqçuların müayinə və müalicəsi üçün yaradılmış şərait, o cümlədən müayinə və müalicə işinin təşkili, həmçinin hospitalda müalicə alan hərbi qulluqçular üçün yaradılmış istirahət guşələrinin vəziyyəti müsbət qiymətləndirilibdir.
Ombudsman Aparatının əməkdaşları həmçinin, Mülki Müdafiə Qoşunlarının Şirvan şəhərində yerləşən hərbi hissəsinin bütün obyektlərinə, o cümlədən əsgər yataqxanasına, ərzaq və əşya anbarına, hamam və camaşırxanaya, tibb hissəsinə, əsgərlərlə görüş otağına baxış keçiriblər. Həmin hərbi hissənin bütün obyektlərinin əsaslı təmir olunması, görüş otağında yaradılmış şərait, əsgərlərlə ailələrinin və qohumlarının əlaqə saxlamaları üçün qaynar xəttin və hərbi hissə komandirinin aktiv olan əlaqə nömrəsinin görüş otağında qeyd edilməsini müsbət hal olaraq qiymətləndirilib. Bununla yanaşı onlar şəxsi heyətlə insan hüquqları, o cümlədən hərbi qulluqçuların  hüquqları, Ombudsmanın bu istiqamətdə fəaliyyəti, mövcud hərbi qanunvericilik və hərbi nizamnamələr mövzusunda, eyni zamanda 2018-ci ilin Cümhuriyyət İli kimi qeyd olunması, Milli Ordunun yaradılmasının və Bakının işğaldan azad olunmasının 100 illiyi ilə əlaqədar keçirilmiş hərbi paradlar haqqında söhbətlər aparıb, hərbi qulluqçuların çoxsaylı suallarını cavablandırıblar. Hərbi qulluqçularla hüquqi maarifləndirmə, ideoloji və təlim-tərbiyə işlərinin, şəxsi heyətin yüksək döyüş ruhunun və psixoloji durumunun, həmçinin Vətənə sədaqət və vətənpərvərlik hissinin gücləndirilməsi sahəsində aparılan işlərin əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən görülən işlərin daha da təkmilləşdirilməsi üçün hərbi hissənin komandanlığına müvafiq tövsiyələr verilibdir.

Representatives of the Ombudsman Office conducted monitoring in military units
The visits by the representatives of the Ombudsman Office continue on a regular basis in accordance with the plan-schedule agreed by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova with the Command of Civil Defense Troops under the Ministry of Emergency Situations and Internal Troops Command under the Ministry of Internal Affairs.
The head of the Ombudsman Institute Unit for Protection of the Rights of Military Servants Fazail Hasanov and the senior advisor of the unit Murad Babayev monitored the Internal Troops Hospital under the Ministry of Internal Affairs and the military unit of the Civil Defense Troops under the Ministry of Emergency Situations in Shirvan city on the basis of the plan.
The staff members of the Ombudsman Office held monitoring at all the departments of the thoroughly repaired hospital, the situation established for the examination and therapy and its organization, the state of recreation areas for the military servants receiving treatment were evaluated positively.
The representatives of the Ombudsman Office also conducted review of all facilities of the military unit of the Civil Defense Troops in Shirvan city, including barracks, food and goods warehouses, bathroom and laundry, medical unit, rooms for meeting with the soldiers. Restoration of all the facilities of that unit, condition established in the meeting room, installation the hotline for contacting with the family and relatives of the soldiers and the active mobile contact of the commander of the military unit in the meeting room have been highly appreciated.  Along with this they held a discussion with the personnel on human rights, as well as the rights of the military servants, activity of the Ombudsman in this direction, current military legislation and military regulations, at the same time the celebration of 2018 as the year of the first Azerbaijan Democratic Republic, military parades organized on the occasion of the 100th anniversary of the National Army and on the liberation of Baku. They answered numerous questions of the military servants and emphasized the importance of legal education, ideological and training activities, high combat spirit and psychological state of the personnel, as well as the work to strengthen the faithfulness to the Motherland and patriotism.
In order to improve the undertaken work and ensuring the human rights of military servants, relevant recommendations were given to the command of the military unit.