Azərbaycan Gənclər gününə həsr edilmiş tədbirlər keçirilib
İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Elmira Süleymanova tərəfindən Azərbaycan Gənclər günü münasibətilə paytaxt və regionlarda silsilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunub.
Belə ki, Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Tovuz rayonunun Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Mingəçevir şəhərində, Qəbələ rayonunun Qəmərvan kəndində və Şəki şəhər Fizika-riyaziyyat təmayüllü Liseydə, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Cəlilabad Tibb və Musiqi-İncəsənət məktəblərində, habelə Lənkəran şəhərində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə Qusar şəhər 6 saylı tam orta məktəbdə və bu regional mərkəzin ofisində dövlət qurumları əməkdaşlarının, təhsil işçilərinin, çoxsaylı gənclərin, yuxarı sinif şagirdlərinin, geniş ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə silsilə tədbirlər keçirilib.
Habelə Müvəkkilin uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin (AUGSŞ) nəzdində müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərən, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərində təhsil alan 100-dən çox şagirdi birləşdirən Liderlik Məktəbində Azərbaycan Gəncləri günü ilə bağlı tədbir keçirilib. Tədbirdə Ombudsman Aparatının əməkdaşları, Liderlik Məktəbinin üzvləri, uşaq və gənclər, onların valideynləri və müəllimlər iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının şöbə müdiri Faiq Ağayev Müvəkkilin adından iştirakçıları əlamətdar gün münasibətilə təbrik edib və xoş arzularını bildirib. Diqqətə çatdırılıb ki, Ümummilli lider Heydər Əliyevin dəstəyi ilə 2 fevral 1996-cı il tarixdə gənclərin I forumu keçirilmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq fərmanına əsasən, 1997-ci ildən başlayaraq hər il fevral ayının 2-si respublikamızda Azərbaycan Gəncləri günü kimi qeyd olunur.
Ulu öndər tərəfindən əsası qoyulan gənclər siyasəti Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Dövlət başçısının rəhbərliyi ilə həyata keçirilən bu siyasət nəticəsində Azərbaycan bütün sahələrdə, o cümlədən uşaq və gənclər siyasətində mühüm nailiyyətlər qazanıb.
Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın uşaqların və gənclərin hüquqlarının qorunmasını, onların yüksək təhsil almalarını, bilik və bacarıqlarının artırılmasını, istedadlı uşaqların üzə çıxarılmasını daim diqqət mərkəzində saxladığı xüsusi vurğulanıb.
Müvəkkilin insan hüquqları, o cümlədən uşaqların və gənclərin hüquqları sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, Ombudsmanın təşəbbüsü və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda orta ümumtəhsil məktəblərində 2009-2010-cu tədris ilindən etibarən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı uğurla davam etdirilir.
Qeyd edilib ki, AUGSŞ müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərir, Liderlik Məktəbində uşaq və gənclərə bir tədris ili müddətində “Azərbaycan Yurdum Mənim” başlığı altında Azərbaycanın tanınmış şəxsləri, elm, təhsil, mədəniyyət xadimləri tərəfindən ölkəmizin tarixi, təbii sərvətləri, ekologiyası, mədəniyyəti, incəsənəti, eləcə də insan və uşaq hüquqları, vətənpərvərlik, nitq mədəniyyəti, təhsil, sağlamlıq, din, sağlam həyat tərzi və digər mövzularda interaktiv təlim metodundan istifadə edərək mühazirələr oxunur və onlarla geniş müzakirələr aparırlar.
Ümumilikdə ölkəmizdə uşaqların və gənclərin vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsinə böyük önəm verildiyini söyləyən Aparatın əməkdaşı Azərbaycanın tarixən öz igid, fəal gəncləri və qəhrəmanları ilə seçildiyini, 7 fevralda doğum günü qeyd ediləcək Mübariz İbrahimovun da qəhrəmanlıq, mübarizlik hissi olduğunu bildirib. Öz şücaəti ilə ömrünün gənclik çağında tarixə və gənc nəslin qəlbinə adını yazmış qəhrəmanın ölməzlik qazandığı, ölçüyəgəlməz vətən sevgisinin onu şəhidlik zirvəsinə ucaltdığı diqqətə çatdırılıb. Bu igid gizirin göstərdiyi rəşadətin ölkə Prezidenti, Ali Baş Komandan İlham Əliyev tərəfindən yüksək dəyərləndirildiyi, ölkəmizin müstəqilliyinin və ərazi bütövlüyünün qorunub saxlanılmasında müstəsna xidmətlərinə görə Mübarizin Milli Qəhrəman adına layiq görüldüyü vurğulanıb.
Sonra tədbirdə Mübariz İbrahimovun valideynlərinə yazdığı son məktub oxunub, sənədli film nümayiş etdirilib.

Events on the occasion of Azerbaijani Youth Day were held
Series of events on the occasion of the Azerbaijani Youth Day have been organized in Baku and regions by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova.
Such events were held by Ganja, Sheki, Jalilabad, Guba Regional Centers in Tovuz, Gabala, Mingachevir, Sheki, Jalilabad, Lankaran, Gusar rayons, Guba office and attended by staff members of state bodies, educational workers, youth members, students of higher classes and representatives of public.
Such an event was also held at the Leadership School under the Azerbaijan Child and Youth Peace Network (ACYPN), the Resource Center of the Ombudsman on Child Rights. Staff members of the Ombudsman Office, representatives of the Leadership School, children and youth, parents and teachers attended this event.
The Head of Department of the Ombudsman Office Faig Aghayev congratulated the attendees on behalf of the Commissioner, conveyed warm wishes on the occasion of that remarkable day. He informed that the 1st Youth Forum was held on February 2, 1996 with support of the National Leader Heydar Aliyev, and in accordance with the relevant Presidential Decree, February 2 is celebrated as the Azerbaijani Youth day.
Now the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev successfully continues this policy, which results in significant achievements on the field of child and youth policies.
It was emphasized, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, the President of the Heydar Aliyev Foundation Mrs. Mehriban Aliyeva also keeps in focus the protection of children’s rights, their education, improvement of their knowledge and skills, finding out talented children.
The comprehensive activity of the Commissioner regarding human rights, including the rights of the child  and youth was highlighted.  It was pointed out that the Hierarchic Child Rights Education program on the initiative of the Ombudsman is being successfully continued jointly with the Ministry of Education in the secondary schools.
During the academic years lectures are delivered by well-known personalities, scientific, education, cultural figures of Azerbaijan to the children and youth at the Leadership School on different topics including the history, ecology, culture of our country, as well as human and child rights, patriotism, education, health, religion, healthy lifestyle and so on through interactive teaching methods.
Great attention paid to raising children and youth in the spirit of patriotism in our country, was remarked. Mubariz Ibrahimov was among these brave youth who had demonstrated  heroism and courage feelings, and on February 7 his birthday will be celebrated. It was said that he achieved immortality as engraved his name to the history in younger age, and his infinite patriotic love ascended him to the heights of martyrdom and the valor of this warrant officer was evaluated highly by the country President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as Mubariz was conferred the name of National Hero for his exceptional services in preservation of independence and territorial integrity of the country.
At the end, Mubariz Ibrahimov’s last letter to his parents was read, documentary film was displayed.