Milli Preventiv Qrup tərəfindən Penitensiar Xidmətin Həbsxanasına başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Qobustanda yerləşən Həbsxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd saxlanılma şəraitinin və rəftarın, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, o cümlədən müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
Başçəkmə çərçivəsində müəssisənin məhkumların saxlandığı rejim korpuslarına, cərimə təcridxanasına, tibb-sanitar hissəsinə və digər obyektlərə baxışlar keçirilib, saxlanılma şəraiti, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, içməli isti və soyuq su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb. Müəssisənin bəzi rejim korpuslarının kameralarında saxlanılma şəraitinin təkmilləşdirilməsinə ehtiyacın olduğu müşahidə edilib.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı həmin müəssisədə çoxsaylı məhkumlar təkbətək qəbul edilib, saxlanılma şəraiti, görüş, telefon danışığı, tibbi yardımla bağlı məsələlər araşdırılıb, habelə bir sıra müraciətlər yerində təmin olunub.

National Preventive Group visited the Prison of the Penitentiary Service
Members of the National Preventive Group (NPG) of the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan conducted a visit to the prison situated in Gobustan under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice.
The visit was organized on the basis of the requirements of Optional Protocol to the United Nations Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and its purpose was to investigate the detention conditions, treatment in the facility, addressed appeals, learning the status of ensuring the rights of prisoners and adequate documentation.
During the visit, NPG reviewed the regime buildings of the prison, penalty isolator, medical-sanitary units, other sections, and current situation with detention conditions, arranging medical assistance, nutrition, supply of hot and cold drinking water, parcels, walking, meeting, phone conversations and the documentation were investigated.
It was observed that detention conditions in some of the regime cells were in need of improvement. Relevant recommendations were given to the administration in this regard.
During the NPG visit with participation of the physician member, numerous prisoners were received in private, treatment issues, problems related to detention conditions, meeting, phone calls, medical assistance were investigated, as well as some appeals have been provided on the spot.