Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi ilə bağlı Ombudsmanın açıqlaması
29-09-2023 1659 dəfə oxunub
Demokratik, hüquqi, dünyəvi dövlət olan Azərbaycan Respublikası cari il 19-20 sentyabr tarixlərində həyata keçirilmiş lokal xarakterli anti-terror tədbirləri nəticəsində uzun illər ərzində vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının təmininə ciddi təhdid yaradan halları aradan qaldırmaqla beynəlxalq hüquqla tanınan ərazisi üzərində öz suverenliyini tam təmin etmişdir.
Azərbaycanda milliyyətindən, dinindən, dilindən, irqindən və digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər bir vətəndaşın, o cümlədən Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi istiqamətində kompleks tədbirlər həyata keçirilməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımızın milli qanunvericilikdə və beynəlxalq sənədlərdə təsbit edilmiş hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsi daim diqqət mərkəzindədir.
Bildirmək istərdik ki, hər bir vətəndaşımız kimi, Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşlarımız da hüquq və azadlıqlarının təmini məsələsi ilə bağlı hər hansı problemlə üzləşərsə, 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi, təsisatın telefon nömrəsi, eləcə də sosial şəbəkə hesabları vasitəsilə və elektron qaydada Ombudsmana müraciət edə bilərlər.

Statement of the Ombudsman regarding the protection and provision of the rights and freedoms of citizens of Armenian origin living in Karabakh
29-09-2023 1661 dəfə oxunub
The Republic of Azerbaijan, as a democratic, legal, and secular state, has fully restored its sovereignty over the internationally recognized territory by eliminating threats to the rights and freedoms of its citizens during the local anti-terrorism measures implemented on September 19-20 of the current year.
In Azerbaijan, comprehensive measures are being implemented to effectively protect the rights and freedoms of every citizen, regardless of their nationality, religion, language, ethnicity, or other affiliations, including the citizens of Armenian origin living in Karabakh.
As the Ombudsman of Azerbaijan, ensuring and protecting the rights and freedoms of our citizens of Armenian origin living in Karabakh, in accordance with national legislation and international documents, is always at the center of our attention.
We would like to emphasize that, like every citizen, if our citizens of Armenian origin living in Karabakh face any problems related to ensuring their rights and freedoms, they can address the Ombudsman through the "916" Call Center, which operates 24/7, using the organization's phone number, social media accounts, and electronic means.