Ombudsmanın təşəbbüsü ilə “İnsan hüquqları aylığı” keçiriləcəkdir
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 18 iyun 2007-ci il tarixli Sərəncamı ilə iyunun 18-i ölkəmizdə “İnsan Hüquqları Günü” kimi qeyd olunur.
Bu əlamətdar tarixi nəzərə alaraq, əldə edilən nailiyyətləri, habelə qarşıda duran məsələləri və onların aradan qaldırılması üzrə tədbirləri müəyyənləşdirmək məqsədilə, hər il olduğu kimi, bu il də İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə mayın 18-dən iyunun 18-dək respublikamızda “İnsan Hüquqları Aylığı”nın keçirilməsi elan olunub.
Bununla bağlı Ombudsman dövlət orqanlarına, şəhər və rayon icra hakimiyyətlərinə, Milli QHT Forumuna məktubla müraciət edib.
Qeyd olunmalıdır ki, hər il keçirilən bu aylıq çərçivəsində dövlət qurumları, QHT və KİV-lər, icmalar və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən insan hüquqları sahəsində səmərəli əməkdaşlığın davamı olaraq, ölkə Prezidentinin 27 dekabr 2011-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nın icraatda olan müddəaları əsasında respublikanın bütün şəhər və rayonlarında insan hüquqları ilə bağlı silsilə tədbirlər və müzakirələr təşkil olunur.
Belə aylıqların keçirilməsi əhalinin müxtəlif qruplarının hüquqi maarifləndirilməsi, onların hüquq düşüncəsinin inkişaf etdirilməsi ilə yanaşı, pozulmuş hüquqların bərpasına və vətəndaş cəmiyyətinin inkişafına xidmət edir.
Bununla yanaşı, “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində müvafiq qurumlar tərəfindən əhalinin müxtəlif qruplarını əhatə etməklə insan hüquqlarını təbliğ edən mövzularda konfrans və müxtəlif maarifləndirmə tədbirlərinin təşkili və görülən işlər haqqında məlumatlar, insan hüquqlarının daha səmərəli təmini ilə əlaqədar təkliflər 10 iyun 2019-cu il tarixədək Ombudsmana təqdim edilməlidir.

Human Rights Month-long Campaign will be held at the initiative of Ombudsman
As it’s known, June 18 is marked as the Human Rights Day in our country according to the Order of the President Ilham Aliyev dated June 18, 2007.
Taking into consideration this significant date, this year Human Rights Month-long Campaign has also been declared to be held at the initiative of the Commissioner for Human Rights Elmira Suleymanova from May 18 till June 18 as for every year. It aims to determine the achieved results, as well as the challenges ahead and actions for their elimination.
The Ombudsman has issued letters to state bodies, city and district executive authorities, National NGO Forum in this regard.
It should be noted that series of events and discussions on human rights are organized by state bodies, NGOs and mass media, communities and international organizations all over the country within this annual Month-long Campaign on the basis of provisions of the National Program for Action to Raise Effectiveness of the Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan (NAPr) approved by the Presidential Order dated December 27, 2011, in implementation.
Such kind of month-long campaigns serve restoration of violated rights and development of civil society, along with raising legal awareness of different groups of population.
Furthermore, the information about arrangement of conferences and awareness-raising events by different state bodies on promoting human rights for groups of population and about carried out activities, also the proposals on more effectively ensuring human rights should be submitted to the Ombudsman until June 10, 2019.