Ombudsman UNICEF-in ölkəmizdəki nümayəndəsini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Uşaq Fondunun (UNICEF) Azərbaycandakı nümayəndəsi Aleks Haykensi qəbul edib.
Müvəkkil görüşdə uşaq hüquqlarının müdafiəsinin əhəmiyyətini qeyd edərək, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklərlə Ombudsmana “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsinin monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi səlahiyyətinin verildiyini bildirib.
S.Əliyeva uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində və hazırda “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər barədə məlumat verib.
Müvəkkil Ombudsman təsisatı ilə UNICEF arasında əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayaraq, Fəaliyyət Planına uyğun olaraq bu sahədə görülmüş işlərdən danışıb.
Görüşdə Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində uşaq hüquqlarının təmini vəziyyətinin monitorinqi, miqrant uşaqların hüquqlarının müdafiəsi, yetkinlik yaşına çatmayanlar barəsində ədalət mühakiməsi, bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsi və digər istiqamətlərdə həyata keçirilən fəaliyyətlər haqqında müzakirələr aparılıb.
Müvəkkil İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini, bu ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığını, keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışı prosesinin həyata keçirildiyini bildirib, bu prosesdə əhalinin həssas qruplarının, o cümlədən uşaqların hüquqlarının təmini məsələlərinin vacibliyini vurğulayıb.
Görüşdə uşaqların mina təhlükəsizliyi barəsində məlumatlandırılması, iqlim dəyişiklərinin uşaqlara təsiri ilə də bağlı müzakirələr aparılıb.
Aleks Haykens ölkədə fəaliyyət göstərdiyi dövrdə uşaqların hüquqlarının təmini istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü və bu sahədə əməkdaşlığa görə Ombudsmana təşəkkürünü bildirib.
Görüşdə qurumlar arasında gələcək əməkdaşlığın perspektivləri haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.
Yekunda Səbinə Əliyeva ölkəmizdə fəaliyyətini başa vuran Aleks Haykensə təşəkkürünü bildirərək gələcək fəaliyyətində uğurlar arzulayıb və xatirə olaraq Ombudsman təsisatının 20 illiyinə həsr olunmuş poçt markasını qonağa təqdim edib.

Ombudsman received the UNICEF Representative in our country
The Commisioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, received the United Nations International Children's Fund (UNICEF) Representative in Azerbaijan, Alex Haikens.
At the meeting, highlighting the importance of protecting child rights, the S. Aliyeva noted that according to the amendments made to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, the Ombudsman was empowered to function as an independent monitoring mechanism for the implementation and promotion of the "Convention on the Rights of the Child".
S. Aliyeva provided information about the measures taken for the protection of child rights, during the "Child Rights Month" long campaign.
Underlining, the significance of the activities carried out in cooperation between the Ombudsman Institution and UNICEF, the Ombudsman spoke about the work done in this area according to the Action Plan.
The Ombudsman stated that our lands have been de-occupied as a result of the Second Karabakh War, building and reconstruction works are being carried out in those areas, and the process of returning our former internally displaced persons is being implemented. She also underlined the importance of ensuring the rights of vulnerable groups of the population, including children.
At the meeting, discussions were held regarding education of children about mine security and the impacts of climate change on children.
Alex Haikens said that significant work has been done in the country in terms of ensuring children’s rights and expressed his gratitude to the Ombudsman for cooperation in this field.
The sides exchanged their views on the future prospects of collaboration.
At the end, Sabina Aliyeva thanked A. Haikens, who is completing his terms of office in our country, and wished success in his future activities, as well as presented a post stamp dedicated to the 20th anniversary of the Ombudsman institution to the guest as a keepsake.