Ombudsman Aparatının rəhbəri Helsinkidə “Süni intellektin insan hüquqlarına, demokratiyaya və qanunun aliliyinə təsiri” mövzusunda konfransda iştirak edib
04-03-2019 1030 dəfə oxunub
Finlandiyanın paytaxtı Helsinkidə “Süni intellektin insan hüquqlarına, demokratiyaya və qanunun aliliyinə təsiri” mövzusunda yüksək səviyyəli konfrans keçirilib. 26-27 fevral 2019-cu il tarixdə baş tutmuş konfrans Finlandiyanın Avropa Şurasının Nazirlər Komitəsinə sədrliyi çərçivəsində Finlandiya hökuməti və Avropa Şurasının birgə təşkilatçılığı ilə təşkil olunub.
Tədbirdə Avropa Şurasının baş katibi Torbyorn Yaqland, Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarı Dunya Miyatoviç, BMT-nin fikir və söz azadlığı üzrə xüsusi məruzəçisi David Kaye, Finlandiyanın xarici işlər naziri Timo Soini, Fransanın ədliyyə naziri Nicole Belloubet, digər Avropa ölkələrinin müvafiq qurumlarının, beynəlxalq və regional təşkilatların yüksək vəzifəli səxsləri, Facebook, Google, Microsoft şirkətlərinin yüksək vəzifəli nümayəndələri, Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsinin hakimləri, informasiya texnologiyaları (İT) və hüquq üzrə tanınmış alimlər və ekspertlər iştirak ediblər.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı da konfransa qatılıb.
Tədbirdə süni intellektin insan hüquqlarına, demokratiyaya və qanunun aliliyinə təsiri mövzularını əhatə edən üç sessiya çərçivəsində müzakirələr aparılıb.
Konfransın ilk günü süni intellektlərin (robotların) insan haqlarına və demokratiyaya təsiri ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub. Ombudsman Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı çıxış edərək müasir dövrdə “Elektron Hökumət”in formalaşdırılmasının və səmərəli fəaliyyətinin təmin olunmasının demokratiyanın daha da inkişafına təsir edən amillərdən biri olduğunu, ölkəmizdə “Elektron Hökumət”in formalaşdırılmasının beynəlxalq təcrübəyə əsaslandığını və bununla bağlı müvafiq hüquqi bazanın yaradıldığını, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin bu sahədə görülən işlərin əlaqələndiricisi olaraq “Elektron Hökumət”in formalaşması üzrə digər dövlət orqanları ilə sıx fəaliyyət göstərdiyini, müvafiq infrastrukturun yaradılması üzrə fəaliyyət həyata keçirdiyini bildirib.
O, elektron imzaların istifadəsi üçün Milli Sertifikasiya Xidmətləri Mərkəzinin yaradıldığını, dövlət qurumlarının informasiya sistemləri arasında informasiya mübadiləsini təmin edən infrastrukturun qurulduğunu, “Elektron Hökumət” portalının hazırlanaraq istifadəyə verildiyini, bütün dövlət qurumlarının bunlardan bəhrələnərək vətəndaşlara elektron xidmətlərin göstərilməsini təmin edə bildiklərini və bununla da insan hüquqlarının müdafiəsinə tövfə verdiklərini vurğulayıb.
Çıxışda həmçinin dünyanın ilk süni intellekt humanoid robotu Sofiyanın Azərbaycana səfər etdiyi, “ASAN Həyat” kompleksinin açılışı zamanı ölkə Prezidentinə təqdim olunduğu, “ASAN xidmət” modeli ilə tanış olan Sofiyanın onun rahat, çox müasir və vətəndaşyönümlü olduğunu qeyd etdiyi, eyni zamanda bu humanoid robotun “ASAN xidmət” mərkəzində könüllü kimi fəaliyyət göstərdiyi, mərkəzə müraciət edən vətəndaşlardan rəy sorğularının alınmasında iştirak etdiyi diqqətə çatdırılıb.
A.Səfixanlı Azərbaycan Ombudsmanı Elmira Süleymanovaya onlayn müraciət xidmətinin “Elektron Hökumət” portalına inteqrasiya etdiyini və əhali tərəfindən fəal şəkildə istifadə olunduğunu söyləyib.
Konfransın ikinci günü süni intellektin qanunun aliliyinə təsiri mövzusunda müzakirələr aparılıb. Azərbaycan Ombudsman Aparatının rəhbəri söz alaraq sessiyanın panelistlərinə cinayət işlərinin, xüsusilə sülh və bəşəriyyət, insanlıq əleyhinə olan cinayətlərin istintaqı prosesinə süni intellektlərin cəlb olunması imkanları ilə bağlı sualla müraciət edərək, bu sualın verilmə zərurətinin artıq uzun illərdir ki, Azərbaycana qarşı ikili  standartların sərgilənməsi, xalqımıza qarşı törədilən beynəlxalq cinayətlərə ədalətli hüquqi qiymətin verilməməsi, bu cinayəti törətmiş şəxslərin hələ də cəzalandırılmaması ilə bağlı olduğunu vurğulayıb. O, Xocalı faciəsi haqqında geniş məlumat verərək, 26 fevral tarixində ölkə başçısının və 55 mindən artıq azərbaycanlının iştirakı ilə Xocalı soyqırımının 27-ci ildönümü ilə əlaqədar Bakıda ümumxalq yürüşünün keçiridiyini, əsas şüarların isə “Dünya Xocalı soyqırımını tanımalıdır!”, “Xocalıya ədalət!” olduğunu konfrans iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
27 ildir ki, müxtəlif beynəlxalq təşkilatlara bununla bağlı müraciətlər edildiyi, lakin hər hansı bir nəticənin olmadığı, səbəbin isə ikili standartlar, bəzi dövlətlərin siyasi maraqlarının olması qeyd olunub. Problemin həllinə  süni intellektlərin cəlb edilməsi istəyinin isə bu sahədə səlahiyyəti olan qurumlarda çalışan bəzi insanların ikili standartlara yol verməsi, ədalətli yanaşma sərgiləməməsinin olması vurğulanıb.

Head of Ombudsman Office attended conference in Helsinki on "Impacts of artificial intelligence development on human rights, democracy and the rule of law"
04-03-2019 977 dəfə oxunub
A high-level conference on the topic of “Impacts of artificial intelligence development on human rights, democracy and the rule of law” was held in the capital of Finland, Helsinki. The conference took place on February 26-27, 2019 and was organized by the Finnish government and Council of Europe (CoE) within the framework of the Finnish Chairmanship of the Committee of Ministers.
The event was attended by the Secretary-General of the CoE Thorbjorn Jagland, the Commissioner for Human Rights of the CoE, the UN Special Rapporteur on Freedom of Opinion and Expression David Kaye, the Minister of Foreign Affairs of Finland Timo Soini,  the Minister of Justice of France Nicole Belloubet, officials of relevant authorities of other European countries, international and regional organizations, high-ranking representatives of Facebook, Google, Microsoft companies, judges of the European Court of Human Rights, well-known scholars and experts specialized in information technologies (IT) and law.
Aydin Safikhanly, the Head of Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, also took part in the conference.
Discussions were held within three sessions covering the impacts of artificial intelligence (AI) on human rights, democracy and the rule of law.
On the first day, issues related to the impact of AI (robots) on the human rights and democracy were discussed. A.Safikhanly made a speech and said that formation of E-government and provision of its efficient activity became one of the factors influencing the development of democracy, formation of E-government is based on the international practice and relevant legal basis was established. The State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan closely cooperates with other state bodies on the development of E-government, operates for creating relevant infrastructure as the coordinator of these activities.
He underlined that National Certification Services Center was established for the use of electron signatures, infrastructure providing data exchange among information systems of state bodies was built, “E-Government” portal was developed and launched, all the state bodies benefited from that in guaranteeing provision of electron services to the citizens and thus contributed protection of human rights.
During the speech he also mentioned about the visit of the first AI humanoid robot Sophia to Azerbaijan that was introduced the country President within the inauguration of the “ASAN Life” complex, Sophia’s positive reaction in regard of her acquaintance with ASAN Service, stating its convenience, modernity and citizen-oriented nature, also her activity as a volunteer of this Service and participation in getting feedback from the citizens.
A.Safikhanly noted that online application service to the Azerbaijani Ombudsman has been integrated to the E-government portal and is actively used by the population.
The second day of the conference included the session discussing the impact of AI on the rule of law. In his speech, the head of the Office applied to the panelists with the question on the possibility of involving AI to the investigation process of criminal cases, especially the crimes against peace and humanity. He stressed upon that the necessity for such a question arose from the application of double standards against Azerbaijan for a long period of time, not conducting the legal assessment of international crimes against Azerbaijan, impunity of persons who committed such crimes. He informed the conference attendees broadly about the Khojaly genocide, also the nationwide march held in Baku with the participation of the President and more than 55, 000 Azerbaijanis regarding the 27th anniversary of the Khojaly genocide, where the main slogans were “The world should recognize Khojaly genocide!”, “Justice for Khojaly!”.
It was noted that various international organizations were appealed on that issue during 27 years, more than 10 states and 22 States of the USA have recognized the Khojaly events, but not all the countries take such a step because of the double standards and political interests. Thus, the will on involvement of AI techniques to the solution of problem is caused by the unjust position demonstrated by some people working in the authorized organizations which are competent in this field.