Aprel qələbəsinin üçüncü ildönümünə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib
Azərbaycan Respublikasının  İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova tərəfindən Aprel qələbəsinin üçüncü ildönümünə həsr olunmuş tədbirlər təşkil edilib.
Bu günlərdə Ombudsmanın uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan, Azərbaycan Qadın və İnkişaf Mərkəzi nəzdində Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin müntəzəm və səmərəli fəaliyyət göstərən, Bakı şəhərinin müxtəlif məktəblərində təhsil alan 100-dən çox şagirdi birləşdirən Liderlik Məktəbində bu mövzuda tədbir keçirilib.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının şöbə müdiri Faiq Ağayev, “Yeni yazarlar və sənətçilər” İctimai Birliyinin sədri Aydınxan Əbilov, əməkdar jurnalist, hərbçi-şair Rəşad Faxralı və b., Liderlik Məktəbinin üzvləri və valideynlər iştirak ediblər.
F.Ağayev tariximizin şanlı səhifələrindən olan Aprel zəfərinin əhəmiyyətini, Azərbaycan ordusunun uğurlu əks həmləsi nəticəsində xeyli irəliləyiş edərək mühüm strateji mövqelərin ələ keçirildiyini xüsusi vurğulayıb, ölkə Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Ali Baş Komandanı cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında davam etdirilən uğurlu siyasət nəticəsində hərbi sənaye sahəsində qısa müddətdə əldə edilmiş nailiyyətlər və hərbi potensialımızın gücləndirilməsi barədə danışıb.
Aparatın əməkdaşı aprel hadisələri günləri Ombudsmanın döyüş bölgələri olan Goranboy, Naftalan, Tərtər, Ağdam və Füzuli rayonlarının təmas xəttindəki yaşayış məntəqələrinə gəldiyini, yerli sakinlərlə görüşdüyünü, ermənilərin atəşi nəticəsində evlərin və sosial obyektlərin dağıldığının şahidi olduğunu, azad edilmiş strateji yüksəklik olan əfsanəvi Lələtəpəyə kimi getdiyini qürurla söyləyib.
Daha sonra Cocuq Mərcanlının qısa müddət ərzində böyük dağıntılardan bərpa olunması, burada sürətli tikinti-abadlıq işlərinin aparılması, infrastrukturun yaradılması, yerli əhalinin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə Böyük Qayıdış Proqramının başlanğıcının qoyulduğu, Müvəkkilin ora bir neçə dəfə səfərlər etdiyi, yerli sakinlər və əsgərlərlə görüşdüyü diqqətə çatdırılıb. E.Süleymanovanın Aprel qələbəsinin ildönümü ilə bağlı Zəfər yürüşündə iştirakı, Horadiz şəhərində dəfələrlə “Aprel Şəhidlərinə Xatirə” abidəsini ziyarət etdiyi bildirilib.
Qonaqlar bu əhəmiyyətli tədbirə dəvətə görə Müvəkkilə minnətdarlığını bildirib, dövlətimizin və ordumuzun gücünü, xalqımızın birliyini, həmrəyliyini, vətənpərvərliyini bir daha dünyaya bəyan edən Aprel döyüşləri və qazanılan uğurlar barədə ətraflı məlumat veriblər. Onlar bu kimi tədbirlərin uşaq və gənclərin vətənpərvərlik, şanlı döyüş ənənələrinə sədaqət ruhunda tərbiyəsində mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıblar.
Tədbirdə Aydınxan Əbilovun redaktoru olduğu “Vətən sənsən!” vətənpərvərlik almanaxının təqdimatı da keçirilib. Liderlik Məktəbi üzvlərinin sualları ətraflı cavablandırılıb. Məktəblilər tərəfindən vətənpərvərlik şeirləri maraqla dinlənilib və alqışlarla qarşılanıb.
Eyni zamanda bu günlərdə Müvəkkilin regional mərkəzləri də müvafiq tədbirlər keçiriblər. Cəlilabad Regional Mərkəzinin, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Lənkəran bölgəsi üzrə və Lənkəran Şəhər Təhsil şöbələrinin birgə təşkilatçılığı ilə Lənkəran Şəhər Xarici Dillər Təmayüllü Gimnaziyada, habelə DQİDK-in Masallı bölgəsi üzrə şöbəsi və Yardımlı Rayon Gənclər və İdman İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə Yardımlı rayonu Ənvər Mirzəyev adına Honoba kənd tam orta məktəbində Aprel qələbəsinə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib. Həmin tədbirlərdə dövlət qurumlarının məsul əməkdaşları,
ziyalılar, yerli sakinlər, müəllimlər, fəal gənclər və şagirdlər iştirak ediblər.
İlk öncə  şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükütla yad edilib.
Ombudsmanın Cəlilabad Regional Mərkəzinin rəhbəri Ziya İsmayılov Aprel zəfəri ilə bağlı geniş çıxışlarında Azərbaycan gəncliyinin yüksək hərbi-vətənpərvərlik ruhu və mənəvi-psixoloji hazırlıq səviyyəsinə malik olduğunu qeyd edib. O, 2016-cı ilin Aprel döyüşlərində düşmən üzərində qazanılan qələbənin Azərbaycan tarixinin qəhrəmanlıq səhifəsi olduğunu vurğulayıb.
Z.İsmayılov Aprel döyüşlərindəki qələbələrin Azərbaycan Ordusunun düşmən üzərində böyük zəfərinin başlanğıcı olduğunu bildirib, qəhrəman hərbçilərimizin yeni qələbə sevinci bəxş etməklə, tarixi  ərazilərimizin  bütövlüyünün tezliklə  bərpa olunacağına hər birimizin inandığını vurğulayıb. Yekunda tədbir iştirakçılarını maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb. Tədbirlərdən sonra aprel şəhidlərinin məzarları ziyarət olunub.

Events dedicated to the third anniversary of April victory were held
Events on the occasion of the third anniversary of April victory have been organized by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan.
An event was held with respect to this topic at the Leadership School under the Azerbaijan Child and Youth Peace Network (ACYPN), the Resource Center of the Ombudsman on Child Rights that operates under the Azerbaijan Woman and Development Center.
The event was attended by the head of department of the Ombudsman Office Faig Aghayev, the chairman of “New writers and artists” Public Union Aydinkhan Abilov, honored journalist, military servant-poet Rashad Fakhrali and others, members of the Leadership School and their parents.
F.Aghayev emphasized the significance of April victory, the liberation of important strategic positions as a result of successful counterattack by the Azerbaijani Army, the achievements in the military industry and strengthening of the military potential as a result of the successful policy proceeded under the leadership of the country President, Commander-in-Chief Mr. Ilham Aliyev within the short period.
During the April incidents, the Ombudsman visited the settlements on the contact line of Goranboy, Naftalan, Tartar, Aghdam and Fuzuli rayons where the battle zones exist, met with the local population and witnessed the houses and social establishments destructed as a result of Armenians’ shootings and went to the liberated strategic height Lalatapa.
The guests conveyed thanks to the Commissioner for invitation to such an important event, gave broad information about the April battles that demonstrated to the world the power of our state and army, solidarity of the people and patriotism. They also highlighted the necessity of such kind of events for education of children in the spirit of patriotism and fidelity to the glorious traditions.
A patriotic anthology “Homeland is you!” with the editorship by A. Abilov was also presented. At the same time, regional centers of the Commissioner have also conducted related events. Events were organized jointly by Jalilabad Regional Center, Lankaran Regional department of the Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan and Lankaran City Education Department in the Lankaran city Foreign Languages Gymnasium, as well as by joint arrangement of Masalli Regional department of the Committee on Religious Associations and Yardimli District Youth and Sport Department in Hanoba village high school.
Those events were attended by authorized staff members of state bodies, intellectuals, local residents, teachers, active youth and students.
Firstly, the memory of the martyrs was commemorated in a minute of silence.
The head of the Jalilabad Regional Center Ziya Ismayilov noted the high military-patriotic spirit and moral-psychological preparation of the Azerbaijani youth, which was proved as a heroism page once again in April, 2016. This was hailed to be the beginning of the great victory of the Azerbaijani Army over the occupants and the hope by all of us for the restoration of territorial integrity of our historical lands with the new joy of victory owing to our military servicemen.
At the end, questions of the participants were answered. After the event, graves of April martyrs were visited.