Dünya Hemofiliya Gününə həsr edilmiş tədbirdə Ombudsmanın nümayəndəsi çıxış edib
Dünya Səhiyyə Təşkilatının və Dünya Hemofiliya Federasiyasının təşəbbüsü ilə 1989-cu ildən bəri hər il aprelin 17-si Dünya Hemofiliya Günü kimi qeyd olunur. Bu günün qeyd edilməsi üçün 17 aprel tarixinin seçilməsi də təsadüfi deyil, çünki həmin gün 1963-cü ildə Dünya Hemofiliya Federasiyasının yaradıcısı olmuş Frenk Şnaybelin doğum günüdür. Dövlət strukturlarının diqqətini bu problemə cəlb etmək üçün 1999-cu ildən həmin gün Azərbaycanda qeyd edilir.
Bu fikirlər Dünya Hemofiliya Günü münasibətilə Hemofiliyalı Xəstələrin Respublika Assosiasiyası tərəfindən təşkil olunmuş tədbirdə səslənib.
Milli Məclisin deputatları, Ombudsman Aparatının sektor müdiri Müqalib Mahmudov, müvafiq dövlət qurumlarının, QHT və KİV nümayəndələri, tibb işçiləri, hemofiliyalı şəxslər həmin tədbirdə iştirak ediblər.
Təşkilatçılar tədbiri açıq elan edərək Dünya Hemofiliya Gününün qanın laxtalanması prosesinin pozulması ilə əlaqədar irsi xəstəlik olan hemofiliyadan əziyyət çəkən insanların hər gün üzləşdiyi problemlərə dünya ictimaiyyətinin və səhiyyə işçilərinin diqqətini cəlb etmək, bu barədə onların məlumatını artırmaq məqsədilə təsis edildiyini bildiriblər.
M.Mahmudov tədbirdə çıxış edərək ölkəmizdə digər hüquqlarla yanaşı, əlliliyi olan şəxslərin, o cümlədən hemofiliya, talassemiya və digər irsi qan xəstəliklərdən əziyyət çəkənlərin hüquqlarının müdafiəsi sahəsində dövlət tərəfindən həyata keçirilən mühüm tədbirlər, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Elmira Süleymanovanın bu sahədə çoxşaxəli fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib. O, irsi qan xəstəliyindən əziyyət çəkənlərin tam dövlət qayğısı ilə əhatə olunduğunu, bu məqsədlə “Hemofiliya və talassemiya irsi qan xəstəliklərinə düçar olmuş şəxslərə dövlət qayğısı haqqında” xüsusi Qanunun, bu sahədə ardıcıl olaraq üç dövlət proqramının uğurla icra edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin müvafiq sərəncamları ilə “Uşaqlıq dövrünə xas olan əlilliyin erkən profilaktikası və müalicəsi üzrə 2018-2020-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın, “2018–2024-cü illərdə Azərbaycan Respublikasında sağlamlıq imkanları məhdud şəxslər üçün inklüziv təhsilin inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nın, habelə digər bu kimi sənədlərin təsdiq edilməsinin hemofiliyalı şəxslər üçün də mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyi bildirilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan Respublikasının Birinci Vitse-prezidenti xanım Mehriban Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə bu qəbildən olan şəxslərə daim diqqət və qayğı göstərilir, bu baxımdan ölkəmizdə “Talassemiyasız həyat naminə!” layihəsi çərçivəsində ixtisaslaşdırılmış mərkəzin və qan bankının yaradılması da mühüm əhəmiyyətə malikdir.
Əlilliyi olan şəxslərin, o cümlədən hemofiliyalı insanların hüquqlarının təmini, müdafiəsi və təbliği işinə böyük önəm verildiyi, Ombudsman E.Süleymanovanın paytaxt və regionlarda, Müvəkkilin uşaq hüquqları üzrə resurs mərkəzi olan Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin Liderlik məktəbində, habelə Ahılların Resurs Mərkəzində bu sahədə silsilə maarifləndirmə tədbirlərini təşkil etdiyi barədə məlumat verilib.
Bildirilib ki, Müvəkkilin illik məruzələrində hemofiliya və digər qan xəstəlikləri haqqında əhalinin maarifləndirilməsinin, xəstəliyi törədən səbəblərin araşdırılmasının zəruriliyi, bu xəstəlikdən əziyyət çəkənlərin erkən müayinə edilərək müalicəyə göndərilməsi məqsədilə müvafiq Tibbi-Genetik Laboratoriyanın yaradılmasının təklif edildiyi vurğulamışdır.
Hər il Azərbaycan Respublikasının dövlət büdcəsi haqqında yeni qanun layihəsi müzakirə olunarkən əhalinin sağlamlığının qorunması, əlilliyi olan şəxslərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılmasına yönəlmiş müvafiq təkliflər paketinin Ombudsman tərəfindən hazırlanaraq aidiyyəti üzrə təqdim edildiyi və onların böyük əksəriyyətinin nəzərə alındığı nəzərə çatdırılıb.
Müvəkkilin dövlət qurumları və QHT-lərlə əməkdaşlığı nəticəsində qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanların bir çox problemlərin həll edildiyi, onun fəaliyyəti dövründə bu qəbildən olan insanlara köməklik göstərilməsi üçün bir sıra zəruri tədbirlərin həyata keçirildiyi, müxtəlif vaxtlarda səhhəti və fiziki sağlamlığı imkan verən şəxslərin qan donorluğu aksiyasında iştirak etdiyi və xeyli miqdarda donor qanının toplandığı vurğulanıb.

Representative of the Ombudsman attended an event dedicated to the World Hemophilia Day
April 17 is annually celebrated as the World Hemophilia Day since 1989 at the initiative of the World Health Organization (WHO) and World Federation of Hemophilia (WFH). This is not of coincidence, as it is the birthday of Frank Schnabel, the founder of the WFH. Since 1999 that day is also marked in Azerbaijan to attract the attention of state agencies to this problem.
These details were sounded at the event by the Republic Association of Patients with Hemophilia on the occasion of the World Hemophilia Day.
The representative of the Ombudsman Office M.Mahmudov took part in this event, which was attended by the Members of the Milli Mejlis, representatives of relevant state bodies, NGOs and mass media, medical staff and persons with hemophilia.
The facilitators noted that the above-mentioned date was established for attracting attention and raising awareness of the world community and healthcare employees in the everyday problems faced by people suffering from hemophilia.
The representative of the Office provided broad information on the significant measures carried out by the state in the protection of the rights of persons with disabilities, including the people suffering from hemophilia, thalassemia and other genetic blood disorders, the extensive activity of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova in this field. He also noted the successful implementation of the specific Law “On State care for persons suffering from hemophilia and thalassemia genetic blood disorders”, also three consecutive state programs in this area. Approval of “National Action Plan on Early Prophylaxis and Treatment of the Disability Typical of Childhood for 2018-2020”, “State Program on inclusive education for the persons with disabilities in the Republic of Azerbaijan for 2018-2024”, as well as other documents of this kind by the relevant Orders of the country President assumes great importance for the persons with hemophilia as well.
It was mentioned that the people from this group are always given attention and care with support of the Heydar Aliyev Foundation led by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. Establishing the specialized centre and blood banks within the project “For the sake of life without thalassemia” has particular importance.
It was mentioned that series of awareness-raising events are organized by the Ombudsman E.Suleymanova in the capital and regions, at the Leadership School of the Azerbaijan Child and Youth Peace Network, also in the Resource Center for the Elderly, the Commissioner has proposed in the annual reports to establish Medical-Genetic Lab for the purpose of raising awareness of the population about the hemophilia and other blood disorders, studying the causes for emergence of the disease.
Every year, the package of proposals directed at the protection of the health of population, improvement of the social status of persons with disabilities is prepared by the Ombudsman during discussing the new draft law on state budget of the Republic of Azerbaijan, and great majority of them are taken into consideration.
It was emphasized that numerous problems of the people suffering from blood disorders were resolved as a result of the cooperation of the Commissioner with state bodies and NGOs.