Ombudsmanın nümayəndəsi beynəlxalq konfransda çıxış edib
“Beynəlxalq Dialoq və İnkişaf Alyansı” İctimai Birliyi tərəfindən “Regional münaqişələrin həlli: sülhə gedən yol” mövzusunda Beynəlxalq Konfrans keçirilib.
Həmin tədbirdə Milli Məclisin deputatı Elman Nəsirov, Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov, aidiyyəti dövlət orqanlarının, beynəlxalq və qeyri-hökumət təşkilatlarının nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı tədbirdəki çıxışında qeyd edib ki, bütün tarix boyu bəşəriyyəti düşündürən ən ümdə məsələlərdən biri də sülhün qorunması, insanların əmin-amanlıqda yaşaması, amansız müharibələrin, hər çür zorakılığın dayandırılması arzusudur. Ombudsman Elmira Süleymanovanın Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü nəticəsində soydaşlarımızın kütləvi şəkildə pozulmuş hüquqlarının müdafiəsi, işğal nəticəsində Azərbaycanın təbii, tarixi və mədəni sərvətlərinin dağıdılması faktının dünya ictimaiyyətinə çatdırılması barədə ətraflı məlumat verilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ombudsmanın təşəbbüsü ilə ənənəvi olaraq hər il Beynəlxalq Sülh Günü ərəfəsində, yəni avqustun 21-dən sentyabrın 21-dək ölkəmizdə “Sülh aylığı”nın elan edilməsi və bu aylıq çərçivəsində mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları, beynəlxalq təşkilatlar, təhsil müəssisələri, QHT və KİV-lə əməkdaşlıqda respublikamızın hər bir rayon və şəhərlərində ictimaiyyətin fəal iştirakı ilə konfransların, dəyirmi masaların keçirilməsi, müsabiqələrin və sərgilərin təşkil edilməsi əhalinin müxtəlif qrupları arasında hüquq mədəniyyətinin, hüquq düşüncəsinin inkişaf etdirilməsi məqsədini daşımaqla universal dəyərlərin, insan hüquqlarının təbliğinə xidmət edir.
Eyni zmanda Müvəkkilin azərbaycanlı əsir və girovların məsələsini daim diqqətdə saxladığı, onların hüquqlarının müdafiəsində səylər göstərdiyi, əsir və girovluqdan azad olunmaları ilə bağlı Beynəlxalq Qırmızı Xaç Komitəsinə (BQXK) dəfələrlə rəsmi müraciətlər etdiyi və həmin təşkilatın mandatı çərçivəsində, beynəlxalq hüquq normalarına uyğun olaraq, bir neçə hərbi əsirin Azərbaycan tərəfinə qaytarılmasının sürətləndirilməsində yardımçı olduğu  diqqətə çatdırılıb.
Müvəkkilin ölkəmizin işğal altında olan Kəlbəcər rayonunda yaxınlarının məzarlarını ziyarət etmək üçün doğma yurdlarına getdikləri zaman Ermənistan hərbçiləri tərəfindən girov götürülən Dilqəm Əsgərov və Şahbaz Quliyevin girovluqda olduqları müddətdə işgəncə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan rəftar və cəzaya məruz qalmamaları, onlarla  beynəlxalq hüquq normalarına uyğun davranışın təmin edilməsində yardımçı olmaq üçün BQXK-nın Azərbaycandakı nümayəndəliyinə müraciət ünvanladığı, həmin məsələni Komitənin Cenevrə şəhərində yerləşən baş iqamətgahında bu qurumun vitse-prezidenti ilə müzakirə etdiyi, həmçinin girovların ailə üzvləri ilə görüşdüyü, problemləri və qayğıları ilə tanış olduğu vurğulanıb.
Habelə Azərbaycan Ombudsmanının Avropa İnsan Hüquqları Məhkəməsində (AİHM) D.Əsgərov və Ş.Quliyevin məhkəmə işinə ədalətli baxılması və bu prosesin sürətləndirilməsinin prioritet məsələ kimi nəzərə alması, onların qanunsuz girovluqdan tezliklə azad edilərək, Azərbaycan tərəfinə qaytarılmasına yönəlmiş tədbirlərin görülməsi ilə bağlı qərar qəbul olunması məqsədilə AİHM-nin prezidentinə rəsmi qaydada müraciət etdiyi diqqətə çatdırılıb.
Eyni zamanda bildirilib ki, bu ilin mart ayının 15-də Qazax rayonunun Ermənistan Respublikasının Noyemberyan rayonu ilə sərhəd xəttində yolu azaraq sərhədi keçərkən Ermənistan hərbçiləri tərəfindən açılmış atəş nəticəsində yaralanmış və hazırda girov saxlanılan Elvin İbrahimovla bağlı Müvəkkil Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzinin nümayəndələri girovun anası ilə görüşmüş, məsələ araşdırılmışdır.
Girovun anasının Azərbaycan Ombudsmanına ünvanladığı xahiş məktubu da nəzərə alınaraq, Müvəkkilin Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Elena Ajmone Sesseraya ünvanladığı müraciətində Komitənin mandatı çərçivəsində Elvin İbrahimovun girovluqda olduğu müddətdə hər hansı fiziki və mənəvi zorakılığa məruz qalmamasının təmin edilməsi, girov saxlanıldığı ölkədə fəaliyyət göstərən nümayəndəlikləri vasitəsilə onun səhhətinin və ümumi vəziyyətinin nəzarətdə saxlanılması və mümkün qədər qısa müddət ərzində Azərbaycan tərəfinə qaytarılmasında yardımçı olmaları xahiş olunmuşdur.

Representative of the Ombudsman participated at international event
“Alliance of International Dialogue and Development” Public Union held the International Conference on the topic of “Resolution of regional conflicts: the road to the peace”.
This event was attended by representatives of the relevant state bodies, international and non-governmental organizations, as well as the head of Legal-awareness Unit of the Ombudsman Office.
The representative of the Office has provided broad information on the Commissioner’s activity in the field of protection of the rights of compatriots that were massively violated as a result of the aggression of Armenia against Azerbaijan, also in delivering to the world community the fact of destruction of natural, historical and cultural resources of Azerbaijan as a result of occupation.
It was noted that proclaiming “Peace Month-long Campaign” in the country annually from  August 21 to  September 21, on the eve of the International Peace Day at the initiative of the Commissioner, conducting conferences, round tables, organizing competitions and exhibitions  jointly with the central and local executive bodies, international organizations, educational institutions, NGO and mass media in all the rayons and cities of the republic with the active participation of the public serve the promotion of universal values and human rights being aimed at developing legal culture, legal thinking among different groups of population.
The representative stated that the Commissioner always keeps the issue of Azerbaijani captives and hostages in the focus, makes efforts in the protection of their rights, has officially appealed to the International Committee of Red Cross (ICRC) for many times on releasing them and rendered assistance in acceleration of returning several military captives to the Azerbaijani side within the mandate of that organization according to the international legal norms.
He emphasized the appeal of the Commissioner addressed to the ICRC Delegation in Azerbaijan for aiding to ensure that Dilgam Ahmadov and Shahbaz Guliyev, who were taken hostage by Armenian military servicemen during their visit to the native land for visiting graves of their relatives in Kalbajar rayon of our country which is under occupation, not being subjected to torture and other cruel, inhuman, or degrading treatment or punishment during being hostage and treated in accordance with the norms of international law. The Commissioner has also discussed this issue with the Vice-President of the Committee in its headquarters located in Geneva city, as well as met with the family members of the hostages and got familiar with problems and needs.
Furthermore, he noted the appeal officially addressed by the Azerbaijani Ombudsman to the President of the European Court of Human Rights (ECHR) with the purpose of issuing a decision regarding to take actions for fair conduct of the case of D.Asgarov and S.Guliyev in the ECHR, their release from illegal hostage in a short period of time and returning them to the Azerbaijani side.
It was also mentioned that with regard to Elvin Ibrahimov, who was wounded as a result of the fire opened by military servicemen of Armenia while crossing the border, as he lost his way at the border between Gazakh rayon of the Republic of Azerbaijan and Noyemberyan district of the Republic of Armenia on March 15, 2019, being currently held hostage, the representatives of Ganja Regional Center of the Ombudsman met with the mother of the hostage upon the instruction of the Commissioner Elmira Suleymanova, the issue was investigated.
In the appeal addressed by the Commissioner to Elena Ajmore Sessera, the Head of delegation of ICRC in Azerbaijan by taking into consideration the letter of request addressed to the Azerbaijani Ombudsman by the hostage’s mother, it was asked to ensure that E.Ibrahimov is not subjected to physical or moral abuse within the period of being held hostage; to keep his state under control via the ICRC delegation operating in the country he’s held and to render assistance in his returning to the Azerbaijani side as soon as possible within the mandate.