Ombudsmanın Quba Regional Mərkəzi tərəfindən ”Narkomaniyaya yox deyək” adlı tədbirlər keçirilib
Bu günlərdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin Quba Regional Mərkəzi tərəfindən Quba rayonunun Qaraçay kənd tam orta məktəbində ”Narkomaniyaya yox deyək” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir həkim narkoloqun, Quba rayon polis və təhsil şöbələrinin, yerli bələdiyyənin nümayəndələrinin, müəllimlərin, yuxarı sinif şagirdlərin və kənd ictimaiyyətinin iştirakı ilə təşkil olunub.
Quba regional mərkəzin rəhbəri Bəhruz Əfəndiyev çıxışında qeyd edib ki, narkomaniya dövrümüzün ən aktual problemlərindəndir və bu faciənin qarşısının alınmasında maarifləndirmə və profilaktik tədbirlərin görülməsi çox əhəmiyyətlidir. O, bildirib ki, əhalinin sağlamlığının qorunması hər bir insanın fiziki və ruhi sağlamlığının mühafizəsinə, onun fəal uzun ömürlülüyünün artırılmasına, tibbi yardımla təminatına yönəldilmiş siyasi, iqtisadi, hüquqi, elmi, tibbi, sanitar-gigiyena xarakterli tədbirlərin məcmusundan ibarətdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsinin 25-ci, “İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında” Beynəlxalq Paktın 12-ci maddəsində hər kəsin sağlamlığının qorunması və tibbi yardım almaq hüququ təsbit edilib. Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 41-ci maddəsində göstərilir ki, hər kəsin sağlamlığını qorumaq və tibbi yardım almaq hüququ vardır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin 15 sentyabr 2017-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramında gənclər arasında sağlam həyat tərzinin təbliğ olunması, narkomaniya, tütün, alkoqol və digər psixoaktiv maddələrin mənfi təsiri, infeksion və qeyri-infeksion xəstəliklərin profilaktikası, sağlam qidalanma ilə bağlı maarifləndirmə tədbirlərinin keçirilməsi, biliklərinin artırılması və davranışlarının təkmilləşdirilməsi, habelə gənclər arasında anti-sosial davranışın qarşısının alınması üzrə qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi üzrə müddəaların əks olunduğu barədə məlumat verilib.
Ombudsman Elmira Süleymanovanın insan hüquqları sahəsində çoxşaxəli fəaliyyətində narkomaniyaya qarşı mübarizə, HİV virusuna yoluxmuş və QİÇS-dən əziyyət çəkən xəstələrin hüquqlarının müdafiəsi və bu istiqamətdə maarifləndirmə işinə geniş yer ayrıldığı haqqında ətraflı məlumat verilib. Müvəkkil tərəfindən narkomaniya ilə mübarizə sahəsində müsbət dəyişikliyə töhfə verəcək səmərəli təkliflərin irəli sürüldüyü iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb.

Event on raising awareness against drug abuse was held by Guba Regional Center of the Ombudsman
Guba Regional Center of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan held an event titled “Let’s say no to drug addiction” at Garachay village school in Guba.
The event was attended by addiction specialist-doctor, representatives of Guba Police and Education Departments, local municipality, higher grade students and the rural community.
The head of the Guba Regional Center Bahruz Afandiyev noted in his speech that drug-addiction is one of the most pressing problems of our time, thus, the awareness and preventive measures are very crucial for the elimination of this tragedy. He mentioned that the protection of health of population entails to conservation of physical and mental health of everyone, increase of active longevity and set of political, economic, legal, medical, sanitary-hygienic measures aimed at provision of medical assistance.
There was also provided information on the State Program “Azerbaijani Youth in 2017-2021” approved by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev in 2017 , that reflected the promotion of healthy lifestyle among youth, holding awareness-raising events with regard to negative effect of drug addiction, tobacco, alcohol and other psychoactive substances, prophylaxis of infectious and non-infectious diseases, healthy nutrition, enhancement of knowledge and improvement of behaviors.
He gave broad information about the fight against drug addiction, the protection of rights of HIV/AIDS infected patients, also awareness-raising in this regard, covering a wide space in the extensive activity of the Ombudsman Elmira Suleymanova. Effective proposals put forward by the Commissioner to contribute to the positive change in the field of fight against drug addiction were also brought to the attention of the attendees.