02-10-2019 1383 dəfə oxunub
Xəbər verildiyi kimi, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrup (MPQ) tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr həyata keçirilməklə, həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma vəziyyəti, tibbi xidmətin təşkili araşdırılır.
Bu fəaliyyət çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, MPQ-nin üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 13 saylı cəzaçəkmə müəssisəsində həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraitinin və rəftarın, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti ilə bağlı müəssisənin cərimə təcridxanasına, tibbi-sanitar hissəsinə, yataqxana korpuslarına və digər obyektlərə baxışlar keçirilmiş, habelə tibbi yardımın təşkili, qidalanma, su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş və telefon danışıqları ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılmış, saxlanma şəraiti ilə bağlı bəzi çatışmazlıqlar müəyyənləşdirilib.
Müəssisədə psixoloji və sosial xidmətlərin təşkilinə, məhkumların ictimai faydalı əməyə cəlb edilməklə islah olunması işinin genişləndirilməsinə və təşviqinə ehtiyac vardır.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə təsadüfi seçim əsasında çoxsaylı məhkumlar konfidensial qaydada dinlənilmiş, hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, müvafiq sənədləşmə yerində araşdırılmış, qaldırdıqları məsələlər və tibbi yardımla bağlı bir sıra müraciətləri yerində təmin edilib.
Fərdi qəbul və görüş zamanı qaldırılan məsələlərlə bağlı hər bir məhkuma hüquqi məsləhətlər verilmiş və müraciətləri qəbul olunub.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılmış, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmə ilə bağlı çatışmazlıqların aradan qaldırılması üzrə müvafiq tövsiyələr verilib.

02-10-2019 1298 dəfə oxunub
The Ombudsman's National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture (NPM) has been investigating detention condition, treatment, food and medical services quality in places where people cannot leave on their own will.
So, by instructions of the Commissioner for Human Rights, NPM group conducted a visit to the prison facility No. 13 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice without prior notice.
The purpose of this visit carried out in conformity with the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman was to investigate detention condition, treatment, received appeals, evaluate ensuring the rights of prisoners as well as to examine the documentation process.
A physician member of the Group also participated in the visit and the group members monitored the penal isolation room, health unit, dormitories and other objects of the facility, including the existed situation of medical care, quality of nutrition, water supply, parceling, visitation hours and access to phone calls. The members also checked the documentation and some shortcomings concerning detention conditions have been identified.
In the facility, there is a need for the provision of psychological and social services and for expansion and promotion of correctional services for prisoners through involvement them into social work.
Numerous inmates at the facility were randomly selected and listened in private in a view to examine the treatment condition. Further, the group members investigate the state of ensuring prisoners’ rights; relevant documentation has been checked; the issues raised and a number of medical appeals have been resolved on the spot.
Each prisoner received has been given legal advice on matters raised and their appeals have been received during the private meeting and reception.
At the final stage, legal awareness talks were held with administration and officials of the facility, where they have been given recommendations in compliance with national and international legislation, including the European Penitentiary Rules, with respect to medical care and documentation.