Milli Preventiv Qrup tərəfindən dövlət uşaq müəssisələrində başçəkmələr davam etdirilir
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində, Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Təhsil Nazirliyinin Şəki şəhər İnteqrasiya təlimli internat tipli gimnaziyasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirmişlər.
Başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə təhsil alan və yaşayan uşaqların saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftarı məsələlərinin, habelə uşaqların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olmuşdur.
MPQ üzvlərinin və sosial iş sahəsində ekspertin də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yataq, dərs və reabilitasiya otaqlarına, yeməkxanaya və mətbəxinə, asudə vaxtının təşkili üçün nəzərdə tutulmuş otaqlara, ümumi əraziyə baxış keçirilmişdir.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə təsadüfi seçim əsasında bu müəssisədə təhsil alan uşaqlarla, habelə müəssisə rəhbərliyi, müəllimlər və tibb işçiləri ilə fərdi müsahibələr aparılmış və mövcud vəziyyət öyrənilmişdir.
Ümumi ərazidə, sanitar qovşaqlarda təmir işlərinin aparılmasına, saxlanma şəraitinin yaxşılaşdırılmasına və işçilərin məlumatlılığının artırılması işinin təşkilinə ehtiyacın olduğu müəyyən edilmişdir.
Başçəkmə çərçivəsində MPQ üzvləri tərəfindən saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinə dair milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar, o cümlədən BMT-nin Uşaq hüquqları Konvensiyası əsasında müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər də aparılmışdır.

09-10-2019 1372 dəfə oxunub
Members of the National Preventive Group (NPG) of the Ombudsman carried out a visit to Sheki city Integrated training gymnasium of boarding school type under the Ministry of Education without prior notice.
The visit was aimed at investigating the issues about living conditions of children studying and residing in the facility and treatment of the staff towards them, as well as the status of ensuring children’s rights.
During the visit, members of NPG, representative of the UNICEF and social work specialist monitored all the objects, including bedrooms, classroom and rehabilitation rooms, canteen, space for organizing leisure time and common area.
In order to investigate the treatment issues, the children in the institution, administration of the facility, teachers and medical workers were privately interviewed; the existing situation was learnt.
It was identified that there is a need to repair the common area and sanitary unit, to improve conditions of living and to organize awareness raising for the staff.
Within the framework of the visit, members of NPG also held legal awareness-raising discussions for administration of the facility and the staff members on the basis of national legislation and international legislation regarding conditions of living and treatment issues, as well as the Convention on the Rights of the Child.