DTX-nın Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına başçəkmə həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində, Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin (DTX) Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirilib.
BMT-nin İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyasının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd bu müəssisədə saxlama şəraiti və rəftar məsələlərinin, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılmasından ibarət olub.
Başçəkmə zamanı saxlanılma şəraiti, qidalanma, tibbi yardım, gəzinti, telefon danışığı, görüş və digər hüquqların təmin olunması vəziyyəti, habelə rəftar məsələləri araşdırılıb. Bu məqsədlə müəssisədə saxlanılan təqsirləndirilən şəxslər təsadüfi seçim əsasında fərdi qaydada qəbul edilib.
İnternet səhifələrində qida qəbul etməməsi ilə bağlı barəsində məlumat yayılan Polad Aslanov da fərdi qəbul edilib və görüş zamanı o, qida qəbul etdiyini bildirilib.
Qəbul edilən şəxslərin müraciətləri dinlənilib, onlara hüquqları, müvafiq qanunvericiliyin tələbləri izah olunub, bəzi saxlanılan şəxslər tərəfindən barələrində aparılan istintaqla bağlı qaldırılan məsələlər üzrə Ombudsmanın səlahiyyətləri çərçivəsində hüquqi məsləhətlər verilib.
Başçəkmənin yekununda Müvəqqəti saxlama yeri və istintaq təcridxanasının rəhbərliyi ilə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmini müzakirə olunub, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə uyğun tövsiyələr verilib.
Qeyd olunmalıdır ki, Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova və Ombudsmanın İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrupunun  üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə müntəzəm başçəkmələr həyata keçirilib. Həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, tibbi xidmətin təşkili araşdırılır.
Eyni zamanda əvvəlki başçəkmələr zamanı verilən tövsiyələrin müzakirəsi təşkil olunmaqla yanaşı, icrası yerində yoxlanılır. Habelə bu qəbildən olan müəssisələrdə çalışan şəxslərə ünvanlanan, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, beynəlxalq müqavilə qurumlarının ölkə üzrə tövsiyələrinə əsaslanmaqla hüquqi maarifləndirici treninqlər də təşkil olunur.

National Preventive Group conducted visit to Temporary Detention Place and Investigation Isolator of State Security Service
10-10-2019 1313 dəfə oxunub
National Preventive Group (NPG) carried out a visit to the Temporary Detention Place and Investigation Isolator of the State Security Service without prior notice within the National Preventive Mechanism activity of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman).
The visit, organized on the basis of the OPCAT requirements and the Constitutional Law on Ombudsman, was aimed at investigation of detention conditions and treatment issues, state of ensuring the rights of detained persons.
During the visit, detention conditions, state of ensuring rights regarding nutrition, medical assistance, walking, phone calls, meeting etc., also the treatment issues were investigated. For this purpose, randomly selected accused persons detained in this facility were received individually.
Polad Aslanov, about whom information on food refusal was disseminated through internet, was also received. During the meeting he reported that he takes food.
Appeals of the received persons were heard; their rights and respective legislative requirements were explained. Some of the detained persons, who raised issues about investigation conducted on their cases, were provided with legal consult within the scope of competences of the Ombudsman.
At the end of the visit, guarantee of the rights of detained persons were discussed with the administration of the Temporary Detention Place and Investigation Isolator, as well as they were given recommendations according to the national and international legislation.
It should be mentioned that the Commissioner Elmira Suleymanova and members of the NPG regularly conduct visits to the places, which persons cannot leave on their own will, and investigate the conditions of detention, treatment issues, organization of medical service.
Along with organizing discussions on the recommendations made during previous visits, their implementation is also monitored on site. Furthermore, legal awareness-raising trainings are organized for the staff of these facilities in accordance with national and international legal norms, also recommendations which were made in relation to our country by treaty bodies acting on the basis of core international human rights treaties.