Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən sosial obyektlərə başçəkmələr həyata keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, Ombudsman Aparatının şöbə müdirinin müavini Vəfa Verdiyeva və ixtisasca həkim olan əməkdaşı Əflatun Baxışov tərəfindən Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun Zabrat qəsəbəsindəki 18 yaşdan yuxarı şəxslər üçün Sosial Sığınacaq müəssisəsinə, Yetkinlik yaşına çatmayanlar üçün Sosial Sığınacaq və Reabilitasiya, habelə Yetkinlik yaşına çatmamış görmə imkanı məhdud şəxslər üçün bərpa mərkəzlərinə başçəkmələr həyata keçirilib.
Başçəkmələrdə məqsəd bu müəssisələrdə yaşayan sakinlərin saxlanma şəraitinin və müəssisə əməkdaşlarının onlarla rəftar məsələlərinin, insan hüquqlarının, o cümlədən uşaq hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin araşdırılması olub.
Başçəkmələr zamanı hər üç müəssisənin bütün obyektlərinə, o cümlədən yaşayış korpuslarına, yataq, dərs, tibb, idman, əmək otaqlarına, yeməkxanaya, mətbəxə və ümumi əraziyə baxış keçirilib.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması məqsədilə bu müəssisələrdə yaşayan sakinlərlə, o cümlədən uşaqlarla, habelə müəssisə rəhbərliyi, həkimlər, müəllimlər və tibb işçiləri ilə söhbətlər aparılaraq mövcud vəziyyət öyrənilib.
Bu müəssisələrdə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin qənaətbəxş olduğu müəyyən edilib.
Başçəkmələrin yekununda Aparatın əməkdaşları tərəfindən milli qanunvericilik və beynəlxalq standartlar, Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında sakinlərlə və müəssisələrin əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, insan hüquqlarının həyata keçirilməsi və təmininə diqqətin artırılması, saxlanılma şəraitinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı adı çəkilən müəssisələrin rəhbərliyinə müvafiq tövsiyələr verilib.

Representatives of Ombudsman Office conducted visits to social establishments
Upon the instruction of the Ombudsman Elmira Suleymanova, deputy head of a department of the Office Vafa Verdiyeva and physician staff member Aflatun Bakhishov carried out visits to Social shelter for persons above 18 years old, Social shelter and rehabilitation center for minors, Rehabilitation center for visually impaired minors of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labour and Social Protection of Population.
The visits were aimed at monitoring the living conditions of residents of establishments and treatment by staff members towards them, also the status of ensuring human rights, including the children’s rights.
Within the visits, representatives of the Ombudsman held monitoring in all the objects of those three establishments, including residential corps, bedroom, classroom, medical and sport rooms, work room, canteen, kitchen and common space.
In order to investigate the treatment issues, the residents, including children residing in these establishments, administration of the institution, doctors, teachers and medical staff were interviewed, thus existing situation was monitored.
It was determined that conditions of living and treatment issues are satisfactory in the establishments.
At the end of the visits, representatives of the Office held awareness raising discussions with the residents and staff of those establishments in accordance with national and international legislation, also the Constitutional Law on the Ombudsman. Administration of facilities were given relevant recommendations for increasing attention to realizing and ensuring human rights, also further improving the service conditions.