Ombudsmanın nümayəndəsi İspaniyada beynəlxalq tədbirdə iştirak edib
Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Avropa Şəbəkəsinin (ENNHRI) 2018-2021-ci illər üçün Strateji Planı üzrə fəaliyyət göstərən “Sığınacaq və Miqrasiya məsələləri” üzrə İşçi Qrupunun növbəti iclası 09-11 oktyabr 2019-cu il tarixlərində İspaniyanın paytaxtı  Madrid şəhərində təşkil olunub.
Tədbirdə müxtəlif Avropa ölkələrinin ombudsman institutlarının nümayəndələri ilə yanaşı, Avropa Şurası, Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Qlobal Alyansı, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) və digər beynəlxalq təşkilatların rəsmi şəxsləri iştirak ediblər.
Həmin tədbirdə ötən dövrdə görülmüş işlər ümumiləşdirilərək təhlil olunub və gələcək fəaliyyət istiqamətləri müəyyən edilib.
Ombudsman Aparatının Qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrantların hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Turan Cahangirova tədbirdə çıxış edərək, ölkə qanunvericiliyinin beynəlxalq sənədlərə uyğun təkmilləşdirildiyini, bu istiqamətdə innovativ yanaşmalar tətbiq edilməklə tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Xüsusi olaraq vurğulanıb ki, Ermənistanın 30 ildən çox davam edən etnik təmizləmə siyasəti, nəticədə bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün hüquqlarının kütləvi şəkildə pozulması hallarının olmasına baxmayaraq, öz iqtisadi inkişafı, sabitliyi, tolerantlıq mühitinə görə ölkəmizə üz tutan miqrantların sayında artım müşahidə olunur.
T.Cahangirova Müvəkkilin çoxşaxəli fəaliyyətinin mühüm bir hissəsinin qayğıya daha çox ehtiyacı olan əhali qruplarının hüquqlarının səmərəli təmin edilməsi, həmçinin qeyri-qanuni miqrasiya, məcburi əmək və insan alverinin qarşısının alınması istiqamətində preventiv tədbirlərin təşkilinə yönəldildiyini bildirib.
Bununla yanaşı, o, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində görülmüş işlər barədə iştirakçılara geniş məlumat verib.
Ombudsmanın nümayəndəsi habelə qeyd edib ki, Müvəkkilin müvafiq dövlət qurumları, xarici Ombudsmanlar, ölkəmizdə və xaricdə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərlə sıx əməkdaşlığı çərçivəsində əhalininin məhz bu kateqoriyadan olan şəxslərinin vəziyyəti birgə araşdırılır, yerlərdə mütəmadi görüşlər keçirilir. Nəticədə əcnəbilərin əmək fəaliyyətinin leqallaşdırılmasına, onların sosial ehtiyaclarının ödənilməsinə, təhsil, sağlamlıq və digər hüquqlarının həyata keçirilməsinə yardım göstərilir, vətəndaşsızlıq vəziyyətində yaşayan şəxslərin vətəndaşlıq mənsubiyyəti müəyyən edilir və bu şəxslər qısa vaxt ərzində lazımi sənədlərlə təmin edilir. Habelə, hər bir miqrantın şəxsi və ailə vəziyyəti nəzərə alınır, ümumilikdə, bu şəxslərə qarşı zorakılıq hallarının yolverilməzliyi təbliğ edilir.
Bu əhali qrupunun hüquqlarının təmini vəziyyəti barədə vətəndaş cəmiyyəti üzvlərinin iştirakı ilə geniş məsləhətləşmələr keçirilir və nəticələr üzrə aidiyyəti dövlət qurumlarına təkliflər ünvanlanır.
Tədbirdə Müvəkkilin əcnəbilərin qeydiyyat məsələlərinin təkmilləşdirilməsi, valideyn himayəsindən məhrum olmuş və sığınacaq üçün müraciət edən uşaqların sosial müdafiə məsələləri, xüsusi saxlanılma mərkəzlərinə yerləşdirilən əcnəbilərin hüquqi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı təkliflərinin nəzərə alındığı qeyd edilib. Digər məsələlərlə yanaşı miqrasiya idarəçiliyi proseslərinə cəlb edilmiş dövlət qurumlarının əməkdaşlarının biliklərinin artırılması sahəsində Ombudsmanın səmərəli fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb.
O qeyd edib ki, Ombudsmanın və onun regional mərkəzlərinin cəlb edildiyi, BMT QAK və Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatının ölkə nümayəndəlikləri ilə birgə icra edilən layihələr çərçivəsində bu kateqoriyadan olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsinə və beynəlxalq standartlara uyğun təkmilləşdirilməsinə həsr edilmiş tədbirlər zamanı hədəf qrupları üçün bir neçə əcnəbi dildə hazırlanan hüquqi nəşrlərin paylanması təmin edilir, müxtəlif bölgələrdə məhkəmə, hüquq-mühafizə, gömrük və sərhəd xidməti orqanları üçün müntəzəm şəkildə treninqlər təşkil edilir.
T.Cahangirova bu sahədə koordinasiya və informasiya mübadiləsinin önəmini, həmçinin qeyri-leqal miqrasiyanın hər bir ölkənin təhlükəsizliyinə birbaşa təsir etməsini nəzərə alaraq, ölkə ərazisinə daxil olan əcnəbilərə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin artırılması, sığınacaqla bağlı müraciətin hər birinin hərtərəfli araşdırılıb istiqamətləndirilməsi, sərhəd-keçid məntəqələrində operativliyin təmin edilməsi, eyni zamanda monitorinqlərin nəticələrinə dair qiymətləndirmə və hesabatların bu sahədə inkişafa yönəldilməsi məqsədilə birgə sistemli tədbirlər planının işlənib hazırlanmasını təklif edib.
İşçi Qrupunun iclası çərçivəsində miqrantların, o cümlədən sığınacaq axtaran şəxslərin, müşaiyət olunmayan uşaqların hüquqları və digər mövzular, həmçinin növbəti il hazırlanacaq İşçi Qrupunun geniş hesabatına dair geniş müzakirələr aparılıb.
Tədbir çərçivəsində Qrupun üzvləri Madrid şəhərində yerləşən “Miqrant və qaçqınlara dəstək Mərkəzi”nə birgə səfər edib.

Representative of Ombudsman took part at international event in Spain
The next meeting of Asylum and Migration Working Group (WG) of the European Network of National Human Rights Institutions (ENNHRI) was organized on October 9-11, 2019 in Madrid, Spain.
The event brought together representatives from different European ombudsman institutions, officials of CoE, GANHRI, UNHCR and other international organizations.
Past activities were summarized and analyzed; future priorities were determined in the meeting.
Turan Jahangirova, the Head of the Unit on Protection of the Rights of Refugees, IDPs and Migrants attended the meeting as a member of this WG and informed the participants on improvement of national legislation in compliance with international documents, application of innovative approaches to carry out activities in this field.
It was stressed that the number of migrants coming to Azerbaijan increases due to the existing economic development, stability and tolerant environment in the country, despite the problems arising from ethnic cleansing policy of Armenia lasted for 30 years that results in massive violation of rights of more than one million refugees and IDPs.
She noted that one of the core parts of the Ombudsman’s activity targeted effectively ensuring the rights of vulnerable population groups, also organizing preventive measures against illegal migration, forced labour and trafficking in human beings. Furthermore, she provided broad information on the Ombudsman’s National Preventive Mechanism activity.
She also mentioned that within the framework of the Ombudsman’s close cooperation with state bodies, foreign ombudspersons, diplomatic missions in the country and abroad, the state of this group of population is jointly investigated, regular meetings are held in places. As a result, assistance is rendered to legalize migrants’ labour activity, covering their social needs, implementation of their education, health and other rights, citizenship status is determined for stateless persons, they’re given necessary documents in a short period of time. Private and family life of each migrant is taken into consideration.
She added that broad consultations on ensuring rights of this population group are organized with participation of civil society institutions, the achieved results are addressed to relevant state authorities.
It was also told that the Commissioner’s proposals regarding migrants were taken into consideration. Increasing the knowledge of staff members of state bodies involved in migration management are also under the focus of the Ombudsman.
The representative of the Ombudsman stated that legal publications in several languages are distributed among target groups within the joint projects implemented with UNHCR and IOM missions to Azerbaijan.
Considering importance of coordination and data exchange, also the impact of illegal migration to the security of every state, the representative of the Ombudsman sounded different proposals on improving quality of services for foreigners entering the country territory; directing all applications for asylum seeking after thorough investigation of them; ensuring efficiency in border crossing points; developing joint plan of actions aimed at referring assessments and reports about results of monitoring.
During the meeting, broad discussions regarding the topics of rights of migrants, asylum-seekers, unaccompanied minors, also the report of the WG to be drafted next year have been conducted.
Within the framework of the event, members of the WG paid a visit to Association that provides support to migrants and refugees in Madrid.