Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupu tərəfindən Daxili İşlər Nazirliyinin İnzibati Həbs Olunanların Saxlama Mərkəzinə başçəkmə həyata keçirilib
23-10-2019 1460 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığı əsasında Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Daxili İşlər Nazirliyinin İnzibati Həbs Olunanların Saxlama Mərkəzinə həyata keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanunu əsasında təşkil olunmuş başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraiti və rəftar məsələlərinin, habelə daxil olmuş müraciətlərin araşdırılması, inzibati həbs olunanların hüquqlarının təmin olunması, sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ üzvləri tərəfindən müəssisədə saxlanma şəraiti, tibbi yardımın təşkili, qidalanma, habelə görüş, telefon danışığı, sovqat qəbulu, gəzinti ilə bağlı saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmini vəziyyəti və sənədləşmə araşdırılıb.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə zamanı rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı burada saxlanılan bir sıra şəxslər, o cümlədən Tofiq Yaqublu qəbul edilərək konfidensial qaydada dinlənilib, müraciətləri qəbul olunub. Müəssisədə saxlanılan şəxslərin hüquqlarının təmin olunma vəziyyəti, qaldırılan məsələlər, sənədləşmə araşdırılıb, onların bir sıra müraciətləri, o cümlədən T.Yaqublunun ailə üzvü ilə görüşü və saxlanma şəraiti ilə bağlı müraciəti təmin edilib.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla milli və beynəlxalq qanunvericilik əsasında hüquqi maarifləndirici söhbət aparılıb, müvafiq tövsiyələr verilib.

National Preventive Group of the Ombudsman conducted visit to Detention Center of Administratively Arrested Persons
23-10-2019 1324 dəfə oxunub
On the basis of the instruction of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) Elmira Suleymanova, members of the National Preventive Group (NPG) carried out the next visit to Detention Center of Administratively Arrested Persons under the Ministry of Internal Affairs without prior notice.
The visit, organized on the basis of the OPCAT and the Constitutional Law on the Ombudsman, was aimed at investigation of conditions of detention and treatment issues, received applications; monitoring the status of ensuring the rights of detainees, documentation in the facility.
The members of the NPG investigated the detention conditions, arrangement of medical assistance, nutrition, also the status of ensuring the rights of detainees regarding meeting, phone calls, reception of parcels, walking and the documentation.
During the visit attended by the physician-member as well, the NPG received and heard a number of detained persons, including Tofig Yagublu, in a confidential manner in order to investigate the treatment issues; their appeals were received. The state of ensuring the rights of detainees, raised issues, documentation were monitored; a range of appeals, including the application of T. Yagublu with regard to meeting with a family member and the conditions of detention were ensured.
At the end, awareness raising discussions were held with the administration and staff of the facility on the basis of the national and international legislation, and relevant recommendations were made.