Ombudsmanın nümayəndəsi əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına dair seminarda çıxış edib
Bu günlərdə Finlandiyanın Xarici İşlər Nazirliyinin, ABİLİS Fondunun və Azərbaycan Əlil Təşkilatları İttifaqının dəstəyi ilə Bakı şəhərində əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarına həsr olunmuş “İnklüziv təhsil, peşə reabilitasiyası və müyəssərlik” mövzusunda seminar təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Hadı Rəcəblinin, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi nazirinin müavini Anar Kərimovun, Finlandiyanın Azərbaycandakı səfiri xanım Arja Makkonenin, BMT-nin İnkişaf Proqramının Rezident Nümayəndəsinin müavini xanım İrina Qoryunovanın, digər beynəlxalq təşkilatların, səfirliklərin və QHT-lərin nümayəndələrinin qatıldığı həmin tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşı Müqalib Mahmudov da iştirak edib.
Tədbirdə “Təhsil qurumlarında və iş yerlərində müyəssərlik”, “Peşə reabilitasiya xidmətləri”, “İnklüziv təhsil” mövzularında müzakirələr aparılıb.
M.Mahmudov “Peşə reabilitasiya xidmətləri” mövzusu üzrə çıxış edərək Ombudsman Elmira Süleymanovanın ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə, xüsusilə də BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyasında və Beynəlxalq Əmək Təşkilatının “Əlilliyi olan şəxslərin peşə reabilitasiyası və mәşğulluğu haqqında” Konvensiyasında təsbit olunmuş əmək və məşğulluq hüququnun müdafiəsi sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verib.
Müvəkkilin təşəbbüsü və təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirlərdə,            o cümlədən Biznes və insan hüquqları üzrə İşçi qrupunun iclaslarında əlilliyi olan şəxslərin məşğulluğu və iş yerlərində əmək hüquqlarının təmin edilməsi məsələlərinin müzakirə edildiyi, bu sahədə bir sıra əhəmiyyətli təkliflərin irəli sürüldüyü bildirilib.
Əlilliyi olan şəxslərin məşğulluq probleminin həlli məqsədi ilə peşə-sosial reabilitasiya xidmətləri göstərən mərkəzlərin yaradılması, ümumi əmək bazarında onlar üçün heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən bərabər imkanların mövcud olduğu müyəssər iş yerlərinin açılması, qanunvericiliklə nəzərdə tutulmuş qaydada kvota üzrə iş yerlərinin müəyyən edilməsinə diqqətin artırılması, bu kvotanın yerinə yetirilməsində fəallıq göstərən işəgötürənlərin həvəsləndirilməsi məqsədilə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, kvotanı təmin etməyən və ya onları işə qəbul etməkdən imtina edən müəssisə, idarə və təşkilatlara qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş inzibati məsuliyyət növlərinin tətbiq edilməsinə nəzarətin gücləndirilməsi, korporativ sosial məsuliyyətin təbliği və sahibkarların diqqətini sosial sahəyə yönəltməklə xüsusi qayğıya ehtiyacı olan insanlara dəstək göstərilməsi, əlilliyi olan şəxsləri münasib işlə təmin edən işəgötürənlərə real vergi güzəştlərinin və güzəştli kreditlərin verilməsinin hüquqi əsaslarının müəyyən edilməsi istiqamətində təkliflərin məhz bu qəbildən olduğu diqqətə çatdırılıb.

Representative of Ombudsman took part in the seminar on the rights of persons with disabilities
A seminar on “Inclusive education, vocational rehabilitation and accessibility” dedicated to the rights of persons with disabilities (PwDs) was jointly organized by Ministry for Foreign Affairs of Finland, Abilis foundation and the Azerbaijani Union of Disabled Persons Organizations.
The event brought together the chairman of the Labour and Policy Committee of the Milli Majlis (Parliament) Hadi Rajabli, the deputy head of the Ministry of Labour and Social Protection of the Population Anar Karimov, ambassador of Finland to Azerbaijan Arja Makkonen, the UNDP Deputy Resident Representative Irina Goryunova, representatives of other international organizations, embassies and NGOs. Mugalib Mahmudov, representative of the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) also took part in the event.
The discussions were held within the panels on topics of "Accessibility in educational institutions and workplaces", "Vocational rehabilitation services", "Inclusive education".
The representative of the Ombudsman made a speech on Vocational rehabilitation services and provided information about the Commissioner’s activity regarding the protection of the rights of PwDs set forth in the Constitution and the international treaties, to which the country is a party, especially the United Nations Convention on the Rights of the Persons with Disabilities and the International Labour Organization Convention on Vocational Rehabilitation and Employment (Disabled Persons).
He noted that issues of employment of PwDs and ensuring their labour rights are discussed in the events organized at the initiative of the Ombudsman, as well as in the meetings of Business and Human Rights Working Group. A number of necessary proposals were put forward in this area.
The proposals in this regard include the establishment of centers providing vocational-rehabilitative services, opening workplaces where equal opportunities are available without any discrimination against them, enhancing attention to the quota system intended for PwDs, motivating the employers that actively implements this quota by real tax deductions and soft loans, promotion of corporative liability and supporting the persons in need by attracting the entrepreneurs’ attention to the social field, fostering control over the execution of administrative liability to the employers refusing to guarantee the quota or refusing to employ PwDs.