Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri Müdafiə Nazirliyinin Hauptvaxtına başçəkmə həyata keçirmişlər
15-08-2019 1416 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın tapşırığına əsasən, BMT-nin "İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa uyğun fəaliyyət göstərən Ombudsmanın Milli Preventiv Qrupunun (MPQ) üzvləri Müdafiə Nazirliyinin Hauptvaxtına əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən başçəkmə həyata keçirmişlər.
Başçəkmədə məqsəd  məlumata görə 2019-cu il, avqustun 12-si səhər saatlarında cəbhənin Füzuli rayonu istiqamətində fərarilik etmiş  erməni hərbi qulluqçusu Kazaryan Aro Xaykoviçin saxlanılma şəraitinin və rəftarın araşdırılması, onun hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin öyrənilməsi olmuşdur.
A.Kazaryanla tərcüməçinin iştirakı ilə söhbət zamanı o, həkim müayinəsindən keçdiyini, səhhətinin normal olduğunu, saxlanılma şəraitidən, onunla rəftardan və qida təminatından razı qaldığını, ona qarşı insan hüquqlarının pozulmasına yol verilmədiyini və hər hansı bir şikayətinin olmadığını bildirmişdir.

Representatives of Ombudsman conducted visit to Military Guardhouse of Ministry of Defence
National Preventive Group (NPG) of the Ombudsman acting on the basis of the Optional Protocol to the Convention against Torture and other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, carried out visit to Military Guardhouse of the Ministry of Defence upon the instruction of the Commissioner Elmira Suleymanova.
The purpose of the visit was to monitor the conditions of detention and treatment, to learn the status of ensuring the rights of Aro Aikovich Ghazaryan, an Armenian soldier who deserted towards Fuzuli direction of the border in the morning hours of August 12, 2019, according to the media information.
During the conversation with the Ombudsman’s representatives through an interpreter, A. Ghazaryan noted that he had undergone medical examination and his health status is normal. He expressed satisfaction with the detention condition, treatment and nutrition.  A. Ghazaryan also reported that there was no human rights violation against him and he had no complaints.