Xocalı şəhərində növbəti kütləvi məzarlığın aşkarlanması ilə bağlı Ombudsmanın reaksiyası
Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərində davamlı şəkildə aşkar olunan kütləvi məzarlıqlar Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı törədilmiş müharibə və insanlıq əleyhinə cinayətlərin izlərini üzə çıxarır.
Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ərəfəsində Xocalı şəhəri ərazisində növbəti kütləvi məzarlığın tapılması faktı Ermənistanın inkar etməyə çalışdığı qeyri-insani əməllərini bir daha açıq şəkildə sübuta yetirmiş oldu.
Belə ki, bu ilin 21 fevral tarixində Xocalı şəhərində bərpa-quruculuq məqsədilə qazıntı işləri aparılarkən növbəti kütləvi dəfn yeri aşkarlanmışdır. Ərazidə hələ də davam edən qazıntılar zamanı ilkin olaraq müəyyən edilmiş insan qalıqlarının əsasən qadın və uşaqlara aid olması, onların əllərinin kəndirlə bağlanması və işgəncələrlə qətlə yetirilməsi faktları Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı yürütdüyü nifrət və soyqırımı siyasətini, müharibə və insanlıq əleyhinə törətmiş olduğu cinayətləri sübut edir. Dəhşətli faktlardan biri də ərazidə tapılmış qalıqlardan birinin 4-5 yaşlarında uşağa məxsus olması ehtimalı ilə bağlıdır.
Bir daha xatırlatmaq istərdim ki, Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının, o cümlədən Xocalı soyqırımı nəticəsində əsir və girov götürülmüş 150 nəfərin taleyi bugünədək məlum deyildir. Təəssüf ki, Ermənistan tərəfi bu illər ərzində itkin düşmüş şəxslərlə bağlı məlumatları, o cümlədən kütləvi məzarlıqların koordinatlarını ölkəmizə təqdim etməkdən yayınmış, yalnız azad edilmiş ərazilərdəki kütləvi məzarlıqlarda tapılmış insan qalıqlarının eyniləşdirilməsi  istiqamətində Azərbaycan Respublikasının müvafiq dövlət qurumlarının həyata keçirdiyi tədbirlər nəticəsində bir neçə itkin düşmüş şəxsin taleyinə aydınlıq gətirilmişdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən bütün beynəlxalq təşkilatları bu cür faktlara biganə yanaşmamağa, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət zəminində cinayət əməllərinin törədilməsində təqsirli olan şəxslərin ədalət mühakiməsinə cəlb edilməsi istiqamətində zəruri addımlar atmağa çağırıram.

The Ombudsman's reaction in connection with the discovery of another mass grave in Khojaly city
Mass graves that are consistently found in liberated areas of the Republic of Azerbaijan reveal traces of war crimes and crimes against humanity that Armenia committed against Azerbaijanis during the First Karabakh War.
The discovery of another mass grave on the eve of the 32nd anniversary of the Khojaly Genocide in the territory of Khojaly city once again openly proved the inhumane acts that Armenia denies.
On February 21 of this year, during the excavations in Khojaly city, another mass grave was discovered. The ongoing excavations on the site have revealed that the initially identified human remains mainly belong to women and children, with evidence of their hands being tied and killed by being subjected to tortures. These facts further substantiate Armenia's policy of hatred and genocide against Azerbaijanis, along with the crimes committed during the war and against humanity. A terrifying reality is that one of the remains found there may have belonged to a child between the ages of four and five.
I would like to reiterate once more that the fate of nearly 4,000 Azerbaijanis, including 150 people taken hostage or missing as a result of the Khojaly Genocide during the First Karabakh War, is still unknown to date. Unfortunately, over these years, the Armenian side has refrained from providing information about the missing persons, including the locations of mass graves, to our country. However, clarity has only been brought to the fate of several missing persons through measures taken by the relevant state institutions of the Republic of Azerbaijan in the direction of identification of the human remains found in mass graves in the liberated territories.
Considering the aforementioned, I call on all international organizations working in the field of human rights not to remain indifferent to such facts and to take the necessary actions to bring individuals responsible for crimes committed against Azerbaijanis on the basis of ethnic hatred by Armenia to justice.