Ombudsman Səbinə Əliyevanın Xocalı soyqırımının 32-ci ildönümü ilə bağlı Bəyanatı
Bəşəriyyət tarixinin insanlıq əleyhinə yönəlmiş ən dəhşətli cinayətlərindən biri olan, Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı həyata keçirdiyi etnik zəmində nifrət və soyqırımı siyasətini sübut edən Xocalı soyqırımından 32 il ötür.
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən keçmiş sovet qoşunlarının 366-cı motoatıcı alayının iştirakı ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhəri işğal edilmiş, yerli əhaliyə qarşı soyqırımı cinayəti törədilmiş, şəhər yerlə yeksan olunmuşdur.
Bu soyqırımı hadisəsində fundamental insan hüquqları, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsipləri kobud şəkildə pozulmuş, 63 uşaq, 106 qadın və 70 ahıl olmaqla, 613 Xocalı sakini amansızlıqla qətlə yetirilmiş, 8 ailə tamamilə məhv edilmiş, 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq isə valideynlərindən birini itirmişdir. 76 uşaq olmaqla, 487 nəfər ağır yaralanmışdır. Qətlə yetirilmiş şəxslərdən 56 nəfəri xüsusi qəddarlıqlarla öldürülmüş, diri-diri yandırılmış, başının dərisi soyulmuş, digər dəhşətli işgəncələrə məruz qalmışdır. Eyni zamanda, həmin vaxt girov götürülmüş 1275 sakindən 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyi hələ də naməlum olaraq qalmaqdadır.
Xocalı qətliamında “Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında” Cenevrə konvensiyalarının, həmçinin “Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında”, “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə”, “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında”, “Uşaq hüquqları haqqında” konvensiyaların, “Mülki və siyasi hüquqlar haqqında”, “İqtisadi, sosial və mədəni hüquqlar haqqında” beynəlxalq paktların müddəaları, xüsusilə insanların yaşamaq hüququ kobud şəkildə pozulmuşdur.
Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 30 il əvvəl Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisi tərəfindən Xocalı soyqırımına ilk siyasi-hüquqi qiymət verilmiş və 26 fevral tarixi Xocalı Soyqırımı Günü kimi elan edilmişdir.
Heydər Əliyev Fondunun təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının dünya ictimaiyyəti tərəfindən tanınması, bu cinayət əməlinə hüquqi və siyasi qiymətin verilməsi məqsədilə davamlı olaraq həyata keçirilən “Xocalıya ədalət” kampaniyası bu soyqırımı hadisəsi ilə bağlı beynəlxalq səviyyədə məlumatlılığın artırılması, kütləvi qırğınlara, etnik təmizləmə, irqi, dini və etnik ayrı-seçkilik hallarına qarşı böyük müqavimətin göstərilməsi baxımından çox mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Kampaniya çərçivəsində həyata keçirilən fəaliyyət nəticəsində 17 dövlətin qanunvericilik orqanı, ABŞ-ın 24 ştatı, eləcə də İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və Türk Dövlətləri Təşkilatı tərəfindən bu qəddar qətliam pislənilmiş, soyqırımı kimi qiymətləndirilmiş, bununla bağlı müvafiq qərar və qətnamələr qəbul olunmuşdur.
İkinci Qarabağ müharibəsindən və ötən il həyata keçirilmiş lokal xarakterli antiterror tədbirlərindən sonra işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan tikinti-quruculuq, axtarış-qazıntı işləri zamanı Ağdam, Şuşa, Xocavənd, Füzuli, Kəlbəcər ərazilərində, həmçinin bir müddət əvvəl Xocalı rayonunun Əsgəran qalasının yaxınlığında kütləvi məzarlıqların tapılması, həmin məzarlıqlardakı insan qalıqlarının üzərində işgəncə izlərinin aşkarlanması Xocalıda törədilmiş soyqırımı zamanı soydaşlarımızın amansızlıqla qətlə yetirildiklərini, azərbaycanlılara qarşı soyqırımı siyasətinin aparıldığını bir daha təsdiqləyir.
Tərəfimizdən dəfələrlə müraciət edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan itkin düşmüş dörd minə yaxın şəxsin taleyinin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində hər hansı bir addım atmır, işgəncələrə məruz qoyulmaqla qətlə yetirilmiş soydaşlarımızın basdırıldığı kütləvi məzarlıqlar barədə məlumat vermir.
Beynəlxalq təşkilatlar, dünya ictimaiyyəti XX əsrin ən böyük qətliamlarından biri sayılan Xocalı soyqırımına hüquqi qiymət verməli, insanlıq əleyhinə yönəlmiş bu dəhşətli cinayət əməlinin törədilməsində təqsirkar şəxslər ədalət mühakiməsi qarşısında cavab verməlidir.
22 fevral 2024-cü il
Bəyanat BMT-nin Baş Katibinə, BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasına, BMT-nin İnsan Hüquqları üzrə Ali Komissarına, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarına, BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasına, UNICEF-in, UNESCO-nun, Avropa İttifaqının, Avropa Şurasının, ATƏT-in rəhbərlərinə, Beynəlxalq və Avropa Ombudsmanlar İnstitutlarına, Asiya Ombudsmanlar Assosiasiyasına, Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatına və bu quruma üzv dövlətlərin Ombudsmanlar Assosiasiyasına, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasına, Avropa Uşaq Hüquqları Ombudsmanları Şəbəkəsinə, Beynəlxalq Sülh Bürosuna, müxtəlif ölkələrin ombudsmanlarına və milli insan hüquqları institutlarına, Azərbaycan Respublikasının xarici ölkələrdəki və xarici ölkələrin respublikamızdakı səfirliklərinə, Azərbaycanın diaspor təşkilatlarına göndərilmişdir.

Statement by Ombudsman Sabina Aliyeva on the 32nd anniversary of the Khojaly Genocide
Thirty-two years had passed from the Khojaly Genocide, one of the most horrific crimes against humanity in the history of mankind, which proves Armenia's policy of ethnic hatred and genocide against Azerbaijanis.
On the night of February 25 to 26, 1992, Khojaly city had been occupied by Armenian armed forces with the participation of the 366th Motor Rifle Regiment of the former Soviet Army, and the local population was subjected to genocide, and the city was completely destroyed.
As a result of the act of genocide, fundamental human rights and the norms and principles of international humanitarian law were severely violated. A total of 613 residents of Khojaly, including 63 children, 106 women, and 70 elderly individuals, had been mercilessly killed. Eight families were completely annihilated, and 25 children lost both parents, while 130 children lost at least one parent. Among the wounded, 76 had been children, and 487 individuals had been severely wounded. Of those killed, 56 had been subjected to particularly cruel methods, including being burned alive, having their scalps peeled off, and enduring other horrifying forms of torture. In addition, the fate of 150 individuals, including 68 women and 26 children, among the 1275 taken hostages remains unknown until today.
The mass killing in Khojaly constituted severe violations of international conventions such as the Geneva Conventions on the Protection of War Victims, the Convention on the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, the Convention on the Elimination of Racial Discrimination, the Convention on the Rights of the Child, the International Covenant on Civil and Political Rights, the International Covenant on Economic, Social, and Cultural Rights, and grossly infringed upon the fundamental right to life.
Thirty years ago, by the initiative of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, the Khojaly Genocide was politically and legally evaluated for the first time by the Parliament of the Republic of Azerbaijan, and consequently, 26 February was declared the Day of the Khojaly Genocide.
The campaign "Justice for Khojaly," organized and continuously implemented by the Heydar Aliyev Foundation and aimed at international recognition and legal and political evaluation of this criminal act, is of great importance in terms of enhancing public awareness of this tragic event at the international level and demonstrating significant resistance against mass killings, ethnic cleansing, and cases of racial, religious, and ethnic discrimination. As a result of the activities carried out within the framework of the campaign, the legislative bodies of 17 countries, 24 states in the United States, as well as the Organization of Islamic Cooperation, and the Organization of Turkic States, condemned this heinous mass killing, recognized it as genocide, and adopted relevant decisions and resolutions.
The discovery of mass places of burial found in Aghdam, Shusha, Khojavend, Fuzuli, and Kalbajar districts after the Second Karabakh War and local anti-terror operations carried out last year, as well as during the building and reconstruction and exploration activities in the liberated territories, and also some time ago near the Askeran fortress close to Aghdam district, which is close to Khojaly, signs of torture on the human remains in those mass graves reaffirm the brutal killing of our compatriots during the act of genocide in Khojaly and the implementation of the policy of genocide against Azerbaijanis.
Despite numerous appeals from our side, Armenia has not made any efforts to determine the fate of nearly four thousand missing persons and nor has it provided information about the mass graves where our compatriots, who were subjected to torture and killed, are buried.
International organizations and the global community must undertake a legal assessment of the Khojaly Genocide, widely acknowledged as one of the most significant massacres of the 20th century. It is crucial that those accountable for this grave crime against humanity are brought to the court of justice for prosecution.
The Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan
22 February 2024
The statement is addressed to the UN Secretary-General, UN Security Council, UN Office of High Commissioner for Human Rights, UN Office of High Commissioner for Refugees, UN Human Rights Council, the United Nations Children’s Fund, the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, European Union, Council of Europe, Organization for Security and Co-operation in Europe, International and European Ombudsman Institutions, Asian Ombudsman Association, Turkic states Ombudsman Association, Organization of Islamic Cooperation and the Ombudsman Association of its member states,  Independent Permanent Human Rights Commission of the Organization of Islamic Cooperation, European Network of Ombudspersons for Children, International Peace Bureau, foreign ombudsmen and national human rights institutions, embassies of the Republic of Azerbaijan and the foreign embassies in Azerbaijan,  as well as to the Azerbaijani Diasporas.