Miqrantların hüquqlarının müdafiəsi üzrə beynəlxalq tədbir keçirilib
13 sentyabr tarixində Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Dəyişən dünyada qlobal böhranlar fonunda əməkçi miqrantların əsas problemlərinin həlli yolları” mövzusunda BMT-nin Bütün əməkçi miqrantlar və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi üzrə Komitəsinin iclası keçirilib.
Tədbirdə aidiyyəti dövlət qurumları, beynəlxalq, qeyri-hökumət təşkilatları və KİV nümayəndələri ilə yanaşı xarici ölkələrin Azarbaycandakı diplomatik nümayəndələri də iştirak edib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Naziri Sahil Babayev, İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkil Elmira Süleymanova və Dövlət Miqrasiya Xidmətinin rəisi Vüsal Hüseynov ölkəmizdə miqrasiya sahəsində aparılan islahatlar, miqrantların hüquqlarının təmini vəziyyəti barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil E.Süleymanova öz çıxışında qeyd edib ki, dünyanın zəngin, özlərini demokratiyanın beşiyi bəyan etdiyi bəzi dövlətlərdə son illərdə intensivləşmiş miqrant axınlarına qarşı BMT-nin qərarlarına və beynəlxalq hüquqa zidd olaraq qəddar, açıq nifrətin, qeyri-insani rəftarın, əzab və işgəncələrin, islamofobiya və ksenofobiyanın tüğyan etdiyi halda, 30 ildən çox davam edən Ermənistanın etnik təmizləmə siyasəti nəticəsində bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkün əhalisi olmağına baxmayaraq, Azərbaycan öz iqtisadi inkişafı, “Doing Business 2019” hesabatı üzrə təkcə 2018-ci ildə 57-ci yerdən 25-ci yerə yüksəlişi, sabitliyi, tolerantlıq və multikulturalizm mühiti ilə cəlbedici olub. O, bu baxımdan çevik prosedurlar əsasında onların hüquqlarının hərtərəfli müdafiəsi, ailə üzvlərinin sosial ehtiyaclarının ödənilməsi, təhsil, sağlamlıq və digər hüquqların həyata keçirilməsində ayrı-seçiliyin yolverilməzliyi prinsipinin təmini və bununla bağlı dövlətlər tərəfindən vahid yanaşmanın tətbiqinin vacibliyini vurğulayıb.
Bildirilib ki, Azərbaycan regionda “Bütün əməkçi miqrantların və onların ailə üzvlərinin hüquqlarının müdafiəsi haqqında beynəlxalq Konvensiya”ya qoşulan ilk ölkələrdən biridir. Konvensiya üzrə götürdüyü öhdəliklərin icrası ilə yanaşı müvafiq Komitənin tövsiyələrinin yerinə yetirilməsinə də xüsusi önəm verərək, ölkədə bir çox müvafiq islahatlar həyata keçirilib, MDB ölkələri sırasında ilk Miqrasiya Məcəlləsi qəbul edilib. Bundan başqa elektron xidmətlər yeni yanaşmalar tətbiq edilməklə inkişaf etdirilmiş, həmçinin bu sahədə beynəlxalq əməkdaşlıq genişləndirilmişdir. Bunun bariz nümünəsi kimi ölkəmizin “Nizamlı, təhlükəsiz və tənzimlənən miqrasiya üzrə qlobal kompakt” və “Qaçqınlar üzrə qlobal Kompakt” sənədlərinə qoşulması da qeyd edilib.
Müvəkkil, həmçinin Ombudsman Aparatının Konvensiyanın icrası ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Hökumətinin üçüncü dövri hesabatının hazırlanmasında və bununla əlaqədar təşkil edilmiş müzakirələrdə iştirak etdiyini, müvafiq Komitəyə öz paralel hesabatını təqdim etdiyini bildirib.
Ombudsmanın əhalinin həssas qruplarından olan miqrantların hüquqlarının hərtərəfli və səmərəli müdafiəsi, miqrasiya idarəçiliyi prosesinə cəlb olunmuş dövlət qurumları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi istiqamətində innovativ təşəbbüslərlə çıxış etdiyi, bu istiqamətdə digər dövlət qurumları ilə yanaşı Daxili İşlər Nazirliyi, Dövlət Sərhəd Xidməti, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, eyni zamanda QHT-lərlə sıx əməkdaşlıq çərçivəsində fəaliyyətini davam etdirdiyi nəzərə çatdırılıb. Belə ki, miqrantların hüquqlarının təmini vəziyyəti, problemləri, ehtiyacları və müraciətləri araşdırılaraq təhlil edilir, əldə edilmiş nəticələr üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə məlumat bazasının keyfiyyət səviyyəsinin artırılması, dövlət siyasətinin ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq sənədlərə uyğunlaşdırılması ilə əlaqədar aidiyyəti dövlət qurumlarına təkliflər ünvanlanır.
Ombudsmanın digər təklifləri ilə yanaşı əcnəbilərin olduğu yer üzrə qeydiyyata alınma müddətinin uzadılması, həmçinin müşayiət olunmayan, valideyn himayəsindən məhrum olmuş və sığınacaq üçün müraciət edən uşaqların sosial müdafiəsi, xüsusi saxlanılma mərkəzlərinə yerləşdirilən əcnəbilərin hüquqi vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı müvafiq tövsiyələri nəzərə alınıb.
Beynəlxalq öhdəliklərin səmərəli yerinə yetirilməsi, xarici dövlətlərdə ölkə vətəndaşlarının hüquqi vəziyyətini yaxşılaşdıran və hüquqlarının müdafiəsini tənzimləyən müqavilə-hüquq bazasının genişləndirilməsi kimi müddəalar ölkə Başçısının 2011-ci il 27 dekabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş «Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı»nda şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərdə şəraitin və rejimin beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlər davam etdirilir.
Beynəlxalq Miqrasiya Təşkilatı və digər beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıqda Ombudsmanın Regional Mərkəzləri də cəlb edilməklə paytaxt və regionlarda, o cümlədən Naxçıvan Muxtar Respublikasında əlaqədar dövlət qurumları ilə birgə miqrantların sənədlərinin tanınması, sağlamlığı, zorakılıq, qanunsuz əmək fəaliyyəti və əmək istismarı hallarının yolverilməzliyi və qarşısının alınması, əmək bazarı informasiya sistemləri, readmissiya və insan hüquqları ilə bağlı müxtəlif mövzularda treninqlər təşkil olunub. Həmçinin, sərhəd-keçid məntəqələrində xüsusi hazırlanmış çap vəsaitləri əsasında geniş maarifləndirmə işi aparılıb.
Sığınacaq və miqrasiya məsələləri ilə məşğul olan dövlət qurumlarının əməkdaşlarının bilik və bacarıqlarının, o cümlədən peşəkarlıq səviyyəsinin daha da inkişaf etdirilməsi məqsədilə kurslar və treninqlər təşkil olunur, orta və ali təhsil müəssisələrində davamlı olaraq məlumatlandırma işi aparılır.
E.Süleymanova Milli Preventiv Qrupun üzvlərinin Qanunsuz Miqrantların Saxlanılması Mərkəzlərinə mütəmadi baxışlar keçirdiyini, orada saxlanılan şəxslərin vəziyyətini, qidalanmasını, tibbi yardım almasını, saxlanılma şəraitini, onlara qarşı rəftarı öyrəndiyini, həmin şəxslərə Müvəkkilin səlahiyyətləri çərçivəsində mümkün köməklik göstərildiyini qeyd edib.
Xüsusi qeyd olunub ki, Ombudsman olaraq ölkə daxilində olan miqrantlarla yanaşı ölkədən gedən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları ilə də müntəzəm iş aparılır, bu məqsədlə həm Dövlət Miqrasiya Xidməti, həm də xarici dövlətlərin ombudsmanları ilə, o cümlədən həmin ölkələrin Azərbaycandakı və ölkəmizin xarici dövlətlərdə diplomatik nümayəndəlikləri ilə yaradılmış əməkdaşlıq əlaqələri inkişaf etdirilir. Belə ki, xarici ölkələrdə vətəndaşlarımızın əmək fəaliyyətinin leqallaşdırılmasına yardım göstərilib, miqrasiya qaydalarının və ona müvafiq normativ-hüquqi aktlarının liberallaşdırılması ilə bağlı təkliflər irəli sürülüb, statuslarının müəyyənləşdirilməsi üçün qeyri-leqal miqrantlara daha çox vaxt verilib, hər bir miqranta fərdi yanaşmaqla, şəxsi və ailə vəziyyətləri nəzərə alınır, beynəlxalq hüququn hamılıqla tanınmış prinsiplərindən olan “ailə birləşməsi” və digər normaları rəhbər tutulub, inzibati qaydada ölkədən çıxarılan şəxslərə qayıdış şəhadətnamələrinin rəsmiləşdirilməsi prosesi daha çevik həyata keçirilib, deportasiya və ya ölkədən məcburi çıxarılma zamanı zorakılıq hallarının qarşısı alınıb, bu halların aradan qaldırılmasına xidmət edən əhatəli, ardıcıl və sistemli maarifləndirmə tədbirləri davam etdirilir.
Müvəkkil bu istiqamətdə birgə fəaliyyətin inkişafı məqsədilə bir sıra təkliflər səsləndirməklə, müvafiq Komitənin tövsiyələrinin icra mexanizləri barədə biliklərin artırılması, tövsiyələrin yeni yanaşmalar tətbiq edilməklə həyata keçirilməsi və icra vəziyyətinin qiymətləndirilməsi istiqamətində ölkəmizdə daha çox birgə tədbirlərin keçirilməsinin zəruriliyi qeyd edib. Belə tədbirlərin miqrasiya axınının müxtəlif aspektləri, bu proseslərin idarə edilməsi sisteminin, həmçinin ölkədəki qaçqın və məcburi köçkün probleminin xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla həyata keçiriləməsinin vacibliyi bildirilib.
Konfransın keçirildiyi gün sözügedən Komitənin səlahiyyətli üzvləri ilə Ombudsman təsisatında görüş keçirilmiş, təsisatın miqrantların yaş, cins, sağlamlıq vəziyyəti və digər xüsusiyyətləri nəzərə alınmaqla, aid olduqları əhali kateqoriyasına görə hüquqlarının təmini və təbliği sahəsində həyata keçirilən çoxşaxəli fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verilib və təcrübə mübadiləsi aparılıb.

Meeting of the Committee on Migrant Workers International on Protection of the Rights of Migrants
On 13 September 2019, the Ministry of Labor and Social Protection of Azerbaijan hosted an international meeting of the UN Committee on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families, on the theme “Ways of Solving the Main Problems of Migrant Workers amid Global Crisis in the Changing World”. The meeting has brought together state bodies, international, non-governmental organizations, diplomatic missions and mass media.
At the opening ceremony, it was told about migration policy reforms and status of the protection of rights of migrants.
In her speech, the Commissioner noted that in last years, in some developed countries the number of cases of cruel, inhuman and open hatred treatment of migrants increased, in violation of the UN Resolutions and international law. Whereas, Azerbaijan according to its economic development, remained attractive due to its stability, tolerance and multicultural environment, although the country hosted over one million refugees and IDPs as a result of Armenia's ethnic cleansing policy, lasted for more than 30 years.
E. Suleymanova underlined that it is necessary for the States to protect comprehensively the migrants’ rights by applying flexible procedures, to provide social needs of family members, to ensure the principle of non-discrimination in education, health and while ensuring other rights from a single approach.
It was noted that Azerbaijan is one of the first States in the region that joined to International Convention on the Protection of the Rights of All Migrant Workers and Members of Their Families (ICRMW). The Government undertook a number of relevant reforms taking into account the obligations under the Convention as well as the related Committee’s recommendations. Consequently, the first Migration Code among the whole CIS was adopted; e-services have been developed by using new approaches; and international cooperation in this area has been extended. For example, the State acceded to the “Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM)” and “Global Compact on Refugees”.
Commissioner also stated that the Ombudsman Office was involved in the preparation of the third periodic State report on the implementation of the relevant Convention and actively participated in discussions. Furthermore, the Commissioner submitted her parallel report to the Committee.
Commissioner closely cooperates with competent state bodies, NGOs, and foreign ombudspersons to more effectively protect migrants’ rights as a vulnerable group of population and to strengthen the coordination among government agencies involved in migration management. Eventually, the status of protection of rights of migrants, their problems, needs and appeals are reviewed; the proposals are made to the competent bodies to advance the legislation on the outcomes, to improve the quality of the relevant database, and to bring the state policies in line with international documents, to which the State is a party.
The Commissioner also made proposals concerning the extention of the registration of foreigners at the place of residence, social protection of unaccompanied, deprived of parental care children and asylum seekers as well as to improve the legal status of aliens placed in special detention centers.
Regular measures are being undertaken in accordance with the NAP on raising effectiveness of human rights and freedoms in the Republic of Azerbaijan approved by the Presidential Order of 27 December, 2011, covering the places, which people cannot leave at their own will to harmonize the conditions and regime into line with international standards. The document envisages effective implementation of international obligations, enhancing treaty-based law data regulating protecting rights and improving legal status of Azerbaijani nationals living abroad.
The Ombudsman Office jointly with its Regional Offices, relevant government agencies, International Organization for Migration and other international organizations throughout the country, including Nakhchivan Autonomous Republic held awareness trainings. The issues related to recognition of migrants’ documents, health, violence, necessity of prevention of illegal labor and labor exploitation, labor market information systems, readmission and human rights. In addition, extensive awareness-raising work was carried out at the border checkpoints on the basis of specially prepared printed materials.
Capacity-building seminars are organized on a regular basis to further enhance the knowledge, skills and professional qualification of government agencies, working on asylum and migration issues. Such awareness events are held in secondary and higher education institutions as well.
Commissioner stated that the National Preventive Group members regularly monitor the Center for the Illegal Migrants and investigate detention conditions, quality of nutrition, medical care, and treatment. The detained migrants have been assited within the mandate of the Commissioner.
It was particularly noted that, the Commissioner regularly works with the citizens of Azerbaijan, who migrated, along with the migrants residing in the country. Therefore, the relations with the State Migration Service and foreign ombudsmen, as well as diplomatic missions in Azerbaijan and abroad is being developed.
As a consequence of these relations, the Azerbaijani citizens, living abroad have been assisted with legalizing their labor activities there; proposals were made to liberalize the migration rules and relevant regulations;  illegal migrants were given more time for establishment of their status; each migrant is treated individually by taking into account the personal and family status; the universally recognized principle of "family reunification" and other international norms have been considered during relevant procedures; the procedure for issuance of return certificates to persons administratively expelled from the country becomes more flexible; cases of violations have been prevented during deportation or forced evictions. By the way, the comprehensive, consistent and systematic awareness-raising campaign to eliminate such cases is underway.
E. Suleymanova made several proposals on advancing the joint activity and stressed that it is necessary to take more joint measures in the country to raise awareness about the implementation mechanisms of the Committee recommendations. It was also stated the importance to implement those recommendations from the view of new approaches and to held joint discussions to assess the status of implementation. The Commissioner highlighted that it is important to take such measures by taking into account of various aspects of migration flow, the management processes, and peculiarities of the refugee and IDP problems at the national level.
To be noted that on the day of the abovementioned conference, the competent members of the Committee had a meeting with the Commissioner in the Ombudsman Office by visiting her office. The parties have discussed the activity in the field of ensuring and protecting migrants’ rights as vulnerable group of the population irrespective of their age, gender, health status and other characteristics.