Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin 1 İyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü ilə əlaqədar bəyanatı
01-06-2020 1451 dəfə oxunub
Bütün dünyada olduğu kimi, 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü hər il Azərbaycanda da qeyd edilir. Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq bütün uşaqları, valideynləri, habelə onların hüquq və mənafelərinin müdafiəsi ilə məşğul olan şəxsləri 1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günü münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edir və uğurlar arzulayıram.
Müasir dövrdə uşaq hüquqlarının səmərəli təmini, müdafiəsivətəbliği hər bir dövlətin və bütövlükdə cəmiyyətin inkişafını şərtləndirən mühüm faktorlardan biri kimi çıxış edir. Buna görə də gələcəyimiz olan uşaqların hüquqlarının müdafiəsinə, onların hərtərəfli inkişafına nail olmaq dövlətimizin qarşısında duran ən mühüm vəzifələrdən biridir.
Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında, BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasında, habelə ölkəmizin tərəfdar çıxdığı bir sıra digər beynəlxalq müqavilələrdə uşaqların hüquqlarının müdafiəsi ilə bağlı mühüm normalar təsbit edilmişdir ki, onların da həyata keçirilməsinə dövlət tərəfindən nəzarət edilir.
Əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş və bu gün möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən dövlət uşaq siyasəti ölkəmizdə uşaqlara xüsusi diqqət və qayğı ilə yanaşmağa, onların sağlamlığına, təhsilinə, yüksək mənəvi-əxlaqi, milli dəyərlər əsasında təlim-tərbiyə alaraq hərtərəfli inkişafına xidmət edir.
Eyni zamanda, Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti Mehriban xanım Əliyevanın rəhbərlik etdiyi Heydər Əliyev Fondu tərəfindən təhsil və sosial xidmət müəssisələrinin inşası, onların müasir tələblərə uyğun şəkildə yenidən qurulması, həmçinin digər sahələrdə də görülən işlər, gerçəkləşdirilən layihələr, proqramlar isə özünün uğurlu nəticələri ilə böyük sevinc və razılıqla qarşılanır.
Milli insan hüquqları institutu olaraq uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi məsələlərini daim diqqət mərkəzində saxlayan Ombudsman təsisatı tərəfindən davamlı olaraq Bakı şəhərində və ölkəmizin regionlarında uşaq hüquqları ilə bağlı silsilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil edilir, uşaq tərbiyə müəssisəsinə, istintaq təcridxanalarına, müvəqqəti saxlanma yerlərinə başçəkmə və monitorinqlər aparılır, qaçqın və məcburi köçkün ailələrdən olan uşaqlarla görüşlər keçirilir, təhsil müəssisələrində uşaqların iştirakı ilə müzakirələr aparılır.
Müvəkkilin təşəbbüsü və Təhsil Nazirliyinin əməkdaşlığıilə ümumitəhsil müəssisələrində uşaq hüquqları sahəsində həmyaşıddan-həmyaşıda üsulu ilə pilləli tədris proqramı hər il Bakı şəhərinin hər bir rayonu, habelə respublikamızın müxtəlif şəhər və rayonlarından bəzi məktəbləri əhatə etməklə uğurla davam etdirilməkdədir. Pilləli tədris prosesində Təhsil Nazirliyinin müvafiq qurumları, eləcə də Bakı Dövlət Universitetindən alınmış rəy əsasında nəşr edilmiş “Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədrislə bağlı seçilmiş mövzular” və “Uşaq hüquqları hamı üçün” adlı iki tədris vəsaitindən istifadə olunub. Ombudsman Aparatı tərəfindən hazırlanaraq çap olunmuş uşaq hüquqları üzrə maarifləndirici vəsaitlər pilləli tədrisin həyata keçirildiyi məktəblərin kitabxanalarına təqdim edilib. Ümumilikdə Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramına ölkədəki 190-dan çox məktəb cəlb edilmiş, bu prosesdə fərqlənmiş 11000-dən artıq şagirdə Müvəkkil tərəfindən sertifikat, 900-dən çox müəllim və direktora təşəkkürnamə verilib.
Son vaxtlar bütün dünyada olduğu kimi, ölkəmizdə də yeni növ koronavirus infeksiyasının (COVID-19) geniş yayılmasının qarşısının alınması və onunla mübarizənin gücləndirilməsi məqsədilə tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi şəraitində uşaq hüquqlarının təmininə diqqətin daha da artırılması mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyindən bu istiqamətdə Ombudsman təsisatı tərəfindən də zəruri addımlar atılır.
Belə ki, mövcud epidemioloji vəziyyətlə əlaqədar ölkəmizdə tətbiq edilən xüsusi karantin rejimi ilə əlaqədar Ombudsman Aparatında və regional mərkəzlərində insanların canlı qəbulunun müvəqqəti olaraq dayandırılmasına baxmayaraq, uşaqlar, onların valideynləri və digər qanuni nümayəndələri uşaq hüquq pozuntusu ilə bağlı məlumatı təcili olaraq Ombudsmana ötürmək üçün elektron qaydada (poçt, onlayn müraciət, e-mail, faks), sosial şəbəkələr (facebook, twitter), habelə 24 saat ərzində xidmət göstərən “qaynar xətt” telefonu (012916) vasitəsi ilə Müvəkkilə müraciət edə bilirlər.
Qeyd etmək lazımdır ki, Müvəkkilin pademiya dövründəki fəaliyyəti çərçivəsində uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində görülən işlərə dair ictimaiyyətə məlumat verilib.
Ombudsmanın ünvanına daxil olan bütün müraciətlərə çox həssaslıqla yanaşılır, qaldırılan məsələlərin həlli ilə bağlı operativ şəkildə təcili addımlar atılır ki, bu da istismar, zorakılıq və digər bu kimi hüquq pozuntularına məruz qalmış uşaqlarda özünümüdafiə bacarıqlarını formalaşdırır və pozulmuş hüquqlarının bərpasına nail olunur.
Təəssüflə qeyd edirik ki, təcavüzkar erməni millətçilərinin Azərbaycan xalqına qarşı apardığı etnik təmizləmə və soyqırımı siyasətinin qurbanları sırasında uşaqlar da var. 1992-ci ildə Azərbaycan xalqına qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımı zamanı qətlə yetirilmiş 613 nəfərdən 63-ü məhz uşaqlar olub. Bununla yanaşı, 8 ailənin tamamilə məhv edilməsi nəticəsində 25 uşaq hər iki valideynini, 130 uşaq valideynlərindən birini itirmiş, 76 uşaq yaralanıb. Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində 4 minə yaxın azərbaycanlı itkin düşüb ki, onların arasında 67 uşaq var. Həmçinin, işğalçı Ermənistanla Azərbaycan arasında 1994-cü ildə atəşkəs əldə olunsa da, bu günə qədər təcavüzkar ölkəyə məxsus silahlı qüvvələrin atəşkəs rejimini mütəmadi olaraq pozması nəticəsində uşaqların ölkəmizin Konstitusiyasında və tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş fundamental hüquq və azadlıqları, o cümlədən yaşamaq hüququ kobud şəkildə pozulmuşdur. Belə ki, bu günədək 34 nəfər uşaq erməni terrorunun qurbanına çevrilib ki, onlardan 14 nəfəri həlak olmuş, 20 nəfəri isə yaralanıb.
Bütün uşaqların normal, təhlükəsiz şəraitdə və sağlam ətraf mühitdə yaşamaq, təhsil almaq hüquqlarının reallaşdırılması üçün hər birimiz əlimizdən gələni əsirgəməməliyik. Bunun üçün uşağın normal ailəsinin olması əsas şərtlərdəndir. Ailədə övladın yaxşı tərbiyəsi isə valideynlərin ümdə vəzifələrindən olmalıdır. Onlar cəmiyyət üçün yararlı, sağlam düşüncəli, sağlam əqidəli, vətənpərvər, bəşəri dəyərlər əsasında tərbiyə olunan, xalqa, dövlətçiliyə sadiq övladlar kimi yetişdirilməlidirlər.
Uşaqlara bütün sahələrdə göstərilən qayğı cəmiyyət üçün layiqli, faydalı, öz hüquqlarını bilən və onları müdafiə etməyi bacaranşəxsiyyətyetişdirmək kimi çox ülvi bir məqsədə xidmət etməlidir. Biz uşaqları elə tərbiyə etməliyik ki, öz hüquqlarını bilsinlər, heç kimin onları təsir altına salmasına, istismara və zorakılığa məruz qoymasına imkan verməsinlər.
Mərkəzi və yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən uşaq hüquqlarının müdafiəsi, onlara göstərilən dövlət qayğısı, uşaq əməyinə və erkən evlilik hallarına qarşı mübarizə, uşaqlar arasında zərərli vərdişlərin yayılmasının qarşısının alınması, sağlamlıq imkanları məhdud uşaqların hüquqlarının təmin edilməsi və onların sosial inklüziyası, uşaqların ayrı-seçkilikdən müdafiəsi, bərabərlik hüquqları və digər mövzularda onlayn maarifləndirmə tədbirlərinin, rəsm və inşa müsabiqələrinin təşkili zəruridir.
1 iyun - Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günündə uşaqlar naminə və uşaqların iştirakı ilə bütün dövlət qurumlarını, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını, o cümlədən qeyri-hökumət təşkilatları və kütləvi informasiya vasitələrini, icmaları və bütövlükdə hər kəsi uşaqlara qayğı ilə yanaşmağa və dəstək verməyə çağırıram.
Gəlin bunu heç zaman unutmayaq ki, uşaqlar bizim gələcəyimizdir, hamımız onların xoşbəxt gələcəyi üçün çalışaq, uşaqlar üçün yararlı inklüziv cəmiyyət yaradaq

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in relation to June 1 - International Day for Protection of Children
01-06-2020 1456 dəfə oxunub
June 1- the International Day for Protection of Children is celebrated in Azerbaijan as in all other states.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I sincerely congratulate and wish success to children, parents, as well as all persons protecting the rights and interests of children on June 1 - International Day for Protection of Children.
Effective ensuring, protecting, and promoting child rights are among the important elements of modern challenge stipulating the development of every state and society. For this reason, the protection of the child rights and achievement of their advanced development as members of the future generation is one of the state goals of utmost importance.
The Constitution of Azerbaijan, the UN Convention on the Rights of the Child, as well as some other international treaties that our State is a party to enshrine important provisions concerning the protection of the child rights and the State takes control over the implementation.
Child rights policy, established by the National Leader Heydar Aliyev and currently successfully carried out by the President Mr. Ilham Aliyev, serves to sensitive and careful approaching children and advanced development of their health, education, and upbringing based on the high morals and national values.
Furthermore, the positive developments as the result of the building of educational and social-care institutions, their re-construction meeting modern standards, reforms and programs implemented by the Heydar Aliyev Foundation headed by the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, Ms. Mehriban Aliyeva are highly appreciated.
Within the mandate as an NHRI, the Ombudsman of Azerbaijan that constantly keeps in her focus of attention the issues of protection and promotion of the rights of the child; organizes series of awareness-raising activities with regard to this issue in Baku city and the regions of the country; conducts visits and monitoring of child correctional facility, pre-trial detention facilities, and temporary detention places. Also, the Office organizes meetings with children, coming from refugee and internally displaced families, and runs discussions at the education institutions with the participation of children.
On the initiative of the Ombudsman and in cooperation with the Ministry of Education, it has been successfully running peer-to-peer education on child rights in secondary education facilities across the country. In the process of hierarchic education, two training manuals entitled “The selected topics on hierarchic child rights education” and “Rights for Every Child” were used which were published based on the opinions, given by the relevant institutions of the Ministry, as well as Baku State University. The child rights educational toolkit prepared by the HRCA has been distributed to libraries of secondary schools, involved in this peer education.
In general, at the national level, over 190 secondary schools have been involved in the process of hierarchic education on child rights. At the same time, more than 11.000 distinguished pupils, as well as school principals and teachers were awarded certificates and letters of greeting by the Commissioner, respectively.
As this is of crucial importance to pay more attention to ensuring the rights of the child at a special quarantine regime that has been recently enacted in our country, as in the rest of the world, to prevent the spread of a new type of coronavirus infection (COVID-19) and to strengthen the fight against it, the Ombudsman’s Office has been taking necessary steps in this direction as well.
Thus, despite the temporary suspension of live reception of applicants at the premises of the Ombudsman Office and regional centers due to the special quarantine regime applied in our country considering the current epidemiological situation, the children, their parents and other legal representatives can apply to the Commissioner by sending appeals with electronic means (mail, online application, e-mail, fax), social networks (Facebook, Twitter), as well as a 24-hour hotline (012916) for immediate transfer of information on child rights violations to the Ombudsman.
In the frame of the activities of the HRCA amid the pandemic, the society was informed about the actions taken by the Office concerning the protection of child rights.
All appeals to the Ombudsman are being approached with great sensitivity, prompt action is taken to address the issues raised, which shapes self-defense skills in children exposed to exploitation, violence and other violations of the law, and achieves the restoration of violated rights.
Unfortunately, there are children among the victims of ethnic cleansing and aggression policy of Armenian nationalists against the people of Azerbaijan. In 1992, 63 out of 613 persons, murdered during the Khojaly Genocide, committed against the people of Azerbaijan, were children. 25 children lost both parents as the result of complete annihilation of eight families, 130 children lost one of their parents, and 75 children were wounded. As a result of the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh armed conflict, about 4000 of Azerbaijanis have gone missed, amongst which there were 67 children.
Furthermore, though the ceasefire has been achieved between the occupant Armenian and Azerbaijan in 1994, until today, as the result of constant violation of ceasefire regime by the armed forces of the aggressor state, the fundamental rights and freedoms of children, secured by the Constitution and international documents which Azerbaijan is a party to, have been severely violated. So, consequently, up to date, 34 children became victims of Armenian terror, out of which 14 were killed and 20 were wounded.
Each of us must do our best to realize the right of all children to live and study in a normal, safe, and healthy environment. One of the main conditions for this is that the child has a normal family. The proper upbringing of a child in the family should be one of the main responsibilities of parents. They must be raised as useful, sound-minded persons for society, those with common sense, patriotism and brought up based on human values, loyality to the people and the state.
The care provided to children in all spheres should serve a very sublime goal, such as cultivating a person who is worthy of society, useful, aware of their rights, and able to protect them. We must raise children in such a way that they know their rights and do not allow anyone to influence, exploit, or abuse them.
Protection of children’s rights by the central and local executive authorities, state care provided to them, combating child labor and early marriage, preventing the spread of harmful habits among children, ensuring the rights of children with limited health capacities and their social inclusion, protection of children from discrimination, organization of online awareness-raising events, as well as of drawing and essay competitions on equality rights and other topics assume high importance.
On June 1, the International Day for Protection of Children, I, hereby, call on all state bodies, civil society institutions, including non-governmental organizations and the media, communities and everyone in general, to care for and support children for the sake of and with the participation of children.
Let’s never forget that children are our future, let's all work for their happy future, and let’s create an inclusive society for them!