Gənclər gününə həsr edilmiş silsilə tədbirlər təşkil olunur
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanova tərəfindən 2 fevral - Azərbaycan Gəncləri gününə həsr edilmiş silsilə maarifləndirmə tədbirləri təşkil olunur.
Belə ki, Ombudsmanın Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Tovuz rayonunun Gənclər Evi Sosial Xidmət Müəssisəsində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Mingəçevir şəhərində, Qəbələ rayonunun Qəmərvan kəndində və Şəki şəhər Fizika-riyaziyyat təmayüllü Liseydə, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Cəlilabad Tibb və Musiqi-İncəsənət məktəblərində, habelə Lənkəran şəhərində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə Qusar şəhər 6 saylı tam orta məktəbdə və bu regional mərkəzin ofisində dövlət qurumları əməkdaşlarının, təhsil işçilərinin, çoxsaylı gənclərin, yuxarı sinif şagirdlərinin, geniş ictimayət nümayəndələrinin iştirakı ilə tədbirlərin keçirilməsi silsilə şəklndə davam etdirilir.
Adı çəkilən regional mərkəzlərin rəhbərləri Ombudsmanın Gənclər günü münasibətilə təbriklərini və xoş arzularını iştirakçılara çatdırıblar. Onlar çıxış edərək, əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət gənclər siyasətinin Azərbaycan gəncliyinin gələcək inkişafında dərin izlər buraxdığını, Ulu öndərin 1997-ci il fevralın 2-də imzaladığı müvafiq Fərmana əsasən, bu tarixin Azərbaycan Gəncləri günü elan edildiyini, həmin vaxtdan etibarən ölkəmizdə təntənəli şəkildə qeyd edilməyə başlandığını vurğulayıblar.
Diqqətə çatdırılıb ki, respublikamızda gənclər siyasəti bu gün də dövlət siyasətinin mühüm tərkib hissəsidir. Azərbaycan gəncliyi ictimai həyatın bütün sahələrində aktiv fəaliyyəti, ictimai fəallığı ilə seçilir və siyasi, iqtisadi, humanitar, sosial tədbirlərin həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Gənclərin fəaliyyəti üçün dövlətin yaratdığı geniş imkanlar nəticəsində bu təbəqə cəmiyyətin aparıcı qüvvəsinə çevrilmişdir və gəncliyimiz ölkəmizin gələcəyi uğrunda inamlı addımlar atmaqdadır.
Bildirilib ki, Ulu öndər Heydər Əliyevin yaratdığı təməl əsasında qurulmuş dövlət gənclər siyasəti onun layiqli varisi olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən inkişaf etdirilərək ardıcıl surətdə uğurla davam etdirilir. Bu istiqamətdə atılmış addımlar, görülmüş işlər bunun əyani sübutudur. Belə ki, görülən işlər nəticəsində həyatın bütün sahələrində gənclərin fəallığı, təşəbbüskarlığı, irimiqyaslı layihələrin icrasında və idarəetmədə rolu artmış, vətənpərvərlik ruhu və vətəndaşlıq mövqeyi möhkəmlənmiş, könüllülük hərəkatı genişlənmiş, 2012-ci il Avroviziya mahnı müsabiqəsi, 2015-ci il I Avropa Oyunları, Formula -1 Bakı Qran Prisi və 2017-ci il IV İslam Həmrəyliyi Oyunları nəticəsində isə daha böyük vüsət almışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun yaradılması, bilikli, peşəkar, istedadlı gənclərin dəstəklənməsi üçün Prezident Mükafatının təsis edilməsi, gənclərin hərtərəfli inkişafını stimullaşdırmışdır. Hazırda “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramı uğurla icra edilməkdədir ki, həmin proqramın əsas istiqamətlərindən biri də gənclərin insan hüquqları, gender bərabərliyi, ekologiya və digər məsələlər üzrə maarifləndirilməsidir.
Son illər Bakıda və regionlarda istifadəyə verilən Gənclər evlərinin gənclərin maraq dairəsini genişləndirdiyi, asudə vaxtın mənalı və səmərəli təşkili üçün yeni imkanlar yaratdığı, bu baxımdan Gənclər evlərinin imkanlarından gənclərin insan hüquqları ilə bağlı məlumatlılığının artırılmasında istifadə edilməsinin faydalı ola biləcəyi diqqətə çatdırılıb.
Silsilə tədbirlərdə gənclərin müxtəlif istiqamətlərdə maarifləndirilməsi sahəsində işin nümunəvi təşkili üçün bir sıra aktual məsələlər iştirakçılar arasında müzakirə edilib, gənclərin zərərli vərdişlərdən, o cümlədən zərərli informasiyalardan qorunmasının əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb, region gənclərinin məşğulluğu və asudə vaxtlarının səmərəli təşkili üçün bir sıra təkliflər irəli sürülüb.
Mütəmadi olaraq regionlarda təşkil edilən maarifləndirmə tədbirlərinə görə iştirakçılar tərəfindən Ombudsmana təşəkkürlər bildirilib.

Range of awareness events dedicated to the Youth Day are held
Series of events on the occasion of February 2- Youth Day are being organized by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Elmira Suleymanova.
Such events were proceeded by Ganja Regional Center in the Youth House Social Service Establishment of Tovuz district, by Sheki Regional Center in Mingachevir city, Gamarvan village of Gabala rayon and Sheki city Lyceum on Physics and Mathematics, by Jalilabad Regional Center at Jalilabad Medical and Music-Art Schools, in Lankaran city, by Guba Regional Center at Gusar city School No.6 and in its office with participation of staff members of the state bodies, educational workers, numerous youth members, students of higher classes of the secondary schools, representatives of public .
The Heads of Regional Centers conveyed Ombudsman’s congratulations and warm wishes on the occasion of the Youth Day. During speeches, they underlined that state youth policy established by National leader Heydar Aliyev put deeper marks in further development of the Azerbaijani youth. The National Leader signed Decree on February 2, 1997 declaring Azerbaijani Youth Day that is now solemnly celebrated in our country.
Today the youth policy is an integral part of the state policy, youth demonstrate social activism, play an important role in the implementation of political, economic, humanitarian and social events. Our youth has become a leading power in the society thanks to the wide opportunities created by state, thus they take confident steps for the future of country in compliance with the SDGs.
It has been noted that the state youth policy established by Heydar Aliyev is proceeded with consistent improvement by his worthy successor, President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev. Patriotism spirit and citizenship position of youth have strengthened, volunteering movement has expanded as a result of the Eurovision Song Contest 2012, the First European Games 2015, Formula 1 Baku Grand Prix and the 4th Islamic Solidarity Games 2017.
Founding the Youth Fund under the President of the Republic of Azerbaijan, Presidential Awards for the support of professional and talented youth also stimulate comprehensive development. Awareness of the youth on human rights, gender equality, environment and other issues is considered in the State Program on Azerbaijani Youth in 2017-2021 successfully implemented at present.
It was mentioned that Youth houses in Baku and regions expanded the circle of interest for young people for organizing their leisure time meaningful and efficient. Several actual topics on awareness-raising, necessity of protecting youth from harmful habits, malicious information were discussed among participants and numerous proposals were put forward on employment of the young people in regions.
The attendees conveyed their thanks to the Ombudsman for awareness-raising events regularly held in regions.