Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən atəşkəs rejiminin növbəti dəfə kobud şəkildə pozulmasına və tələfatla nəticələnən təxribat cəhdlərinə etiraz olaraq bəyanatı
27-09-2020 1446 dəfə oxunub
27 sentyabr 2020-ci ildə saat 06:00 radələrində Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, Tərtər rayonunun Qapanlı, Ağdam rayonunun Çıraqlı və Orta Qaravənd, Füzuli rayonunun Alxanlı, Şükürbəyli və Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndlərini iriçaplı silahlar, minaatanlar və müxtəlif çaplı artilleriya qurğularından intensiv atəşə tutub.
Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki insanların sıx şəkildə yaşadığı yerləri və obyektləri intensiv şəkildə atəşə tutması nəticəsində mülki əhali və hərbi qulluqçular həlak olub və yaralanıb, çoxsaylı evlərə və mülki obyektlərə ciddi ziyan dəyib.
Ermənistanın növbəti dəfə mülki əhalini qəsdən hədəfə alması beynəlxalq hüquq normalarının, o cümlədən, beynəlxalq humanitar hüququn, Cenevrə konvensiyalarının müvafiq müddəalarının kobud surətdə pozulmasıdır.
BMT-nin Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrini yerinə yetirməyən, BMT Baş Assambleyasın 2006 və 2008-ci illərdə qəbul olunmuş “Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində vəziyyət” adlı qətnamələrinə,  BMT-nin, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının və digər nüfuzlu beynəlxalq qurumların mövcud pandemiya ilə əlaqədar qəbul etdiyi müraciətlərinə, habelə beynəlxalq hüququn  norma və prinsiplərinə məhəl qoymayan Ermənistanın təcavüzkarlıq və işğalçılıq məqsədilə təxribatçı hərəkətlərini davam etdirməklə fundamental insan hüquqlarını, o cümlədən yaşamaq hüququnu kobud şəkildə pozaraq regionda daha da təhlükəli vəziyyət yaratması beynəlxalq təşkilatlar və sülhsevər dövlətlər tərəfindən kəskin şəkildə pislənilməli, Ermənistanın təcavüzü dayandırılmalıdır.
Beynəlxalq təşkilatları, dünya ictimaiyyətini respublikamızın BMT tərəfindən tanınmış ərazilərinin işğaldan azad olunması, Ermənistanın Azərbaycan ərazisində törətdiyi cinayətlərə layiqli hüquqi qiymət verilməsi və beynəlxalq hüquq normalarının pozulmasının qarşısının alınması, eləcə də Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində soydaşlarımızın pozulmuş fundamental hüquq və azadlıqlarının bərpası istiqamətində müvafiq səylərlə çıxış etməyə - zəruri qətiyyətli addımlar atmağa və təxriəsalınmaz tədbirlər görməyə çağırıram.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan in protest against another gross violation of the ceasefire regime by the Armenian armed forces and provocative attempts resulting in casualties
27-09-2020 1356 dəfə oxunub
On September 27, 2020, at around 06:00 am, the Armenian Armed Forces, grossly violating the ceasefire regime, intensively fired at the positions of the Azerbaijani Army in the frontline zone, Gapanli village of Tartar district, Chiragli and Orta Garavand villages of Aghdam district, Alkhanli, Shukurbeyli villages of Fuzuli district and Jojug Marjanli village of Jabrayil district with large-caliber weapons, mortars and artillery of various calibers.
As a result of the shelling of settlements and dwellings of compact living of the civil population by the Armenian Armed Forces, civilians and servicemen have been killed and wounded, and numerous houses and civilian objects were severely damaged.
Armenia’s deliberate targeting of civilians again is a gross violation of international law norms, including international humanitarian law and the relevant provisions of the Geneva Conventions.
This is to be condemned by international organizations and peace-loving states that Armenia, which fails to fulfill the UN Security Council Resolutions #822, #853, #874, and #884, and ignores the resolutions of the UN General Assembly of 2006 and 2008 “On the situation in the occupied territories of Azerbaijan”, the appeals addressed by the UN, the World Health Organization and other influential international organizations in connection with the current COVID-19 pandemic, as well as the norms and principles of international law, continues to commit acts of aggression and occupation in order to create a more dangerous situation in the region by grossly violating fundamental human rights, including the right to life, and the Armenian aggression must be stopped.
I call on international organizations and the world community to make appropriate efforts, to take the necessary decisive steps and carry out urgent measures to liberate the UN-recognized territories of our republic, give a proper legal assessment to the crimes committed by Armenia in Azerbaijani lands and prevent violations of international law, as well as to restore the fundamental rights and freedoms of our compatriots violated as a result of the Nagorno-Karabakh conflict.