Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhalinin məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini mütəmadi atəşə tutması və davam edən insan tələfatı ilə bağlı növbəti etiraz bəyanatı
28-09-2020 1323 dəfə oxunub
Beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırıldığı kimi, 2020-ci il sentyabrın 27-də saat 06:00 radələrindən etibarən Ermənistan silahlı qüvvələri atəşkəs rejimini növbəti dəfə kobud şəkildə pozaraq Azərbaycan Ordusunun cəbhə zonasında yerləşən mövqelərini, yaşayış məntəqələri və sosial obyektləri müxtəlif növ iriçaplı artilleriya qurğuları və digər silahlardan intensiv şəkildə atəşə tutmaqda davam edir.
Təəssüf hissi ilə bildiririk ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriya atəşinə tutması nəticəsində sentyabrın 28-də saat 11 radələrində Tərtər şəhərinin mərkəzində yerləşən rayon məhkəməsinin inzibati binasının yanına düşmüş mərmi qəlpələrindən bir nəfər həlak olub, həmin vaxt ərazidən keçən təcili tibbi yardım maşının sürücüsü və maşında olan hərbi polisin əməkdaşı, həmçinin ərazidə olan digər Tərtər şəhər sakini yaralanıb.
Eyni zamanda, bu gün Ermənistan silahlı qüvvələrinin dinc Azərbaycan əhalisinin sıx yaşadığı əraziləri növbəti dəfə ağır artilleriya qurğularından atəşə tutması Ağdam rayonu Evoğlu kənd sakininin həlak olması ilə nəticələnib. Ermənistan qoşunlarının atdığı mərmilər nəticəsində Ağdam və Tərtər rayonlarının bir sıra kəndlərində mülki obyektlərdə yanğınlar baş verib.
Ümumilikdə mülki əhalidən Naftalan şəhəri, Ağdam və Tərtər rayonlarından ikisi uşaq, ikisi ahıl olmaqla, 9 nəfər həlak olub, Ağdam, Tərtər, Daşkəsən, Goranboy, Füzuli və Cəbrayıl rayonlarından olan 31 nəfər isə ağır dərəcəli bədən xəsarətləri ilə xəstəxanalara yerləşdirilib. Təcavüzkar Ermənistan tərəfindən Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı qeyri-insani hərəkətlər hazırda da davam etdirildiyindən bu rəqəmlər hər an arta bilər.
Bir daha bildiririk ki, işğalçı Ermənistan beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin, Cenevrə konvensiyalarının, o cümlədən müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, habelə BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər sənədlərin müvafiq müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla öz təcavüzkar siyasətindən, insanlıq əleyhinə cinayət əməllərindən hələ də əl çəkmir.
Təəssüflər olsun ki, Ermənistanın qeyri-insani hərəkətlərdən çəkindirilməsi istiqamətində nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən ciddi ölçü götürülməməsi onları daha da azğınlaşdırır və yeni cinayət əməlləri törətməyə sövq edir.
Təcili olaraq bütün dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, Ermənistan tərəfindən törədilən son dərəcədə qəddar, amansız və qeyri-insani hadisələrə laqeyd qalmamağa, beynəlxalq müharibə cinayətlərinə yol vermiş işğalçı Ermənistan dövlətindən beynəlxalq hüquq normalarına və BMT Nizamnaməsinin tələblərinə əməl etməyi, mülki əhalinin həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaradan cinayətkar əməllərdən çəkinməyi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin işğal etdikləri Azərbaycan ərazilərindən qeyd-şərtsiz çıxmalarını tələb etməyə, dinc əhalinin qətlə yetirilməsində təqsirkar olan şəxslərin cəzalandırılmasını təşviq etməyə çağırırıq.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to protest against intensive attacks by Armenian armed forces and over ongoing human loss
28-09-2020 1239 dəfə oxunub
As it has already been reported to the international community, since September 27, 2020, at around 6:00 a.m, the Armenian armed forces once more severely violated the ceasefire regime and continue intensively shelling the positions of the Azerbaijani Army, civil dwellings and social objects located in frontline, using of various large calibre weapons and missile attacks.
Unfortunately, we have to say that as a result of the heavy artillery fire of the Armenian armed forces on the areas densely populated by the Azerbaijani people, around 11 a.m. on September 28, 2020, one civilian was killed by shrapnel, falling near the administrative building of the District Court in the center of Terter district and an ambulance driver passing through the area at that time and a military police officer in the car, as well as another person- resident of Terter city were injured.
Meanwhile, today’s next heavy artillery attacks by the Armenian armed forces on the densely populated areas with the Azerbaijani people have resulted in the death of a civilian-resident of Evoglu village of Aghdam district. Fires have broken out in civilian objects of several villages in Aghdam and Terter districts due to shrapnel shell attacks by the Armenian armed forces.
In total, 9 civilians, including two children and elderly from Naftalan city, Aghdam and Terter districts were killed, whereas, 31 civilians from Aghdam, Terter, Dashkesen, Goranboy, Fuzuli and Jebrayil districts have been seriously wounded and hospitalized. These figures may increase at any time due to the ongoing inhuman acts committed by the aggressor Armenia against the civilians of Azerbaijan.
We, once more, note that the occupant Armenia blatantly breaches the international humanitarian law norms and principles, including relevant provisions of Geneva Conventions, particularly, IV Geneva Convention relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War, the United Nations Convention on the Rights of the Child and other human rights instruments and does not stop its aggressive policy and crimes against humanity.
Unfortunately, the lack of serious measures taken by influential international organizations to deter Armenia from inhumane acts makes them even more depraved and encourages them to commit new crimes.
We, urgently, call on the international community, not to be indifferent to the extremely cruel, ruthless and inhumane acts committed by Armenia, to demand from the Armenian authority that committed international war crimes, to fulfill international law norms and the provisions of the UN Charter, to deviate from criminal offences seriously threatening the life and health of civilians, to unconditionally withdraw their armed forces from the occupied territories of Azerbaijan, and to promote the punishment of those accused of murders of civilians.