Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın cəbhə bögəsindən kənarda yerləşən Gəncə şəhərini və digər yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən mütəmadi olaraq atəşə tutması nəticəsində dinc əhali arasında baş vermiş ölüm, yaralanma halları və mülki obyektlərin dağıntılara məruz qalmasına dair növbəti etiraz Bəyanatı
11-10-2020 1348 dəfə oxunub
Təcavüzkar siyasətindən, müharibə cinayətlərindən və insanlıq əleyhinə yönəlmiş çirkin əməllərdən əl çəkməyən işğalçı Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri BMT Nizamnaməsini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, habelə 2020-ci il oktyabrın 10-da saat 12:00-dan etibarən elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini kobud şəkildə pozaraq, Azərbaycanın dinc əhalisini qəsdən hədəfə almaqla yaşayış məntəqələrini ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən mütəmadi olaraq atəşə tutmaqda davam edir.
Acı təəssüf hissi ilə bəyan edirik ki, Ermənistan silahlı qüvvələri oktyabrın 11-də gecə saat 02 radələrində cəbhə zonasından 100 kilometr uzaqda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri, qədim tarixə malik, çoxsaylı mədəniyyət obyektləri olan, əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncənin mərkəzi hissəsində yerləşən çoxmənzilli yaşayış binasını Ermənistan ərazisindən növbəti dəfə raket atəşinə tutmuşdur. Nəticədə içərisində uşaq, qadın, ahıl insanların da yaşadığı binada 9 nəfər həlak olmuş, 34 nəfər yaralanmış, çoxsaylı mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəymişdir. Dağıntılar altında hələ də insanlar qalmışdır.
Beynəlxalq humanitar hüquq normaları, Cenevrə konvensiyaları hərbi əməliyyatların gedişində kombatantların və mülki şəxslərin, hərbi və mülki obyektlərin aydın şəkildə fərqləndirilməsini əsas prinsip kimi tələb etdiyi halda, Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncə şəhərini, region üçün strateji əhəmiyyətli Mingəçevir şəhərini və digər yaşayış məntəqələrimizi ağır artilleriya qurğularından və raketlərdən istifadə etməklə mütəmadi olaraq atəşə məruz qoyması onun beynəlxalq hüququn tələblərini tanımadığını, ona saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir.
Xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə mülki əhalini hədəf seçən işğalçı Ermənistan dövlətinin 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyaları və onların Əlavə protokollarını, xüsusilə Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında” 1954-cü il 14 may tarixli Haaqa Konvensiyasının, Uşaq hüquqları Konvensiyasının və insan hüquqları sahəsində digər beynəlxalq sənədlərin müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla müharibə cinayətlərini davam etdirməsi nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar və dünya dövlətləri tərəfindən pislənilməli və Ermənistana qarşı beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində ciddi ölçü götürülməlidir.
Təcili olaraq nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları və dünya dövlətlərini beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kütləvi və kobud şəkildə pozulması ilə qəsdən törədilmiş və mülki əhalinin qətlə yetirilməsi ilə nəticələnən müharibə cinayətlərini törətməkdə davam edən işğalçı Ermənistan Respublikasından Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin həyat və sağlamlığına, mülkiyyətinə qəsd edilməsinə, beləliklə də insan hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə pozulmasına səbəb olan müharibə cinayətlərinə son qoymağı və beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən qətiyyətli addımlar atmağı tələb edirik.

STATEMENT by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to protest against deaths, injuries among the civilian population and the destructions of civilian objects as a result of regular shelling of Ganja city and other civilian settlements, located far beyond the conflict zone by heavy artillery and missiles
11-10-2020 1253 dəfə oxunub
The armed forces of Armenia, which has not given up its aggressive policy, war crimes and crimes against humanity, continue regularly shelling the civilian settlements with heavy artillery and missiles, deliberately targeting the civilians of Azerbaijan in blatant violation of the UN Charter, the norms and principles of international law and international humanitarian law, as well as the humanitarian ceasefire, proclaimed at 12:00 p.m. on October 10, 2020.
We deeply regret that on October 11, at around 2 am, the Armenian armed forces attacked the multi-apartment building in central part of Ganja, which is the densely populated second largest city of Azerbaijan, has a long history, numerous cultural facilities, and located 100 km far from the frontline. Consequently, 9 residents of the building, inhabited by children, women and elderly people, were killed, 34 civilians were injured. Many civilian infrastructures were severely damaged. There are still people under the ruins.
Key norms of the international humanitarian law and the Geneva Conventions prohibit targeting civilians and require distinguishing between combatants and civilians, military and civilian objects in military operations. However, the Armenian armed forces have severely damaged the densely populated Ganja city, and also Mingachevir city that is of strategic importance, and other settlements from heavy artillery and missiles. This regular shelling proves once again that Armenia ignores and displays full disrespect to the norms of the international law.
The occupant Armenia violates the 1949 Geneva Conventions, and its Additional Protocols, especially the Geneva Convention (IV) Relative to the Protection of Civilian Persons in Time of War of 12 August 1949, the 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, Convention on the Rights of the Child and other international human rights instruments, indiscriminately targeting the civilian objects. Therefore, the leading international organizations and the world community should condemn Armenia as it continues war crimes by flagrantly violating the abovementioned legal documents and should undertake strict measures against it.
We immediately call on international organizations and the world community to demand from the occupant Armenia that continues its war crimes, committed in gross violation of the norms and principles of the international law and accompanied by deliberate killing of civilian citizens of Azerbaijan in violation of the rights to life, health and to property of those targeted civilians, to put an end to those war crimes, as well as to take decisive steps to establish international legal responsibility.