Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistanın 17 oktyabr 2020-ci il tarixində Azərbaycanın Gəncə şəhərini növbəti dəfə raket atəşinə tutması nəticəsində baş vermiş insan tələfatı və dağıntılarla bağlı Bəyanatı
17-10-2020 1338 dəfə oxunub
İşğalçı Ermənistan Respublikası öz təcavüzkar siyasətini davam etdirərək Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı yaşayış məntəqələrini mütəmadi olaraq məqsədli şəkildə qəsdən raket atəşinə tutur. Bununla da BMT-nin Nizamnaməsini, beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüquq normalarını, xüsusilə də də 1949-cu il tarixli Cenevrə Konvensiyaları və onların Əlavə Protokollarını, habelə 10 oktyabr 2020-ci il tarixdə saat 12:00-dan etibarən elan edilmiş humanitar atəşkəs rejiminin tələblərini kobud şəkildə pozur.
Bir daha təəssüf hissi ilə bəyan edirik ki, sülh və insanlıq əleyhinə yönəlmiş müharibə və terror cinayətləri törətməkdə davam edən Ermənistan Respublikasının silahlı qüvvələri 2020-ci il oktyabrın 17-də gecə saat 01 radələrində cəbhə bölgəsindən 100 km uzaqda yerləşən, Azərbaycan Respublikasının ikinci böyük şəhəri, qədim tarixə malik olan, əhalinin sıx məskunlaşdığı Gəncənin mərkəzi hissələrini Ermənistan ərazisindən növbəti dəfə raket atəşinə tutmuşdur. İlkin məlumatlara görə 3-ü azyaşlı olmaqla 13 nəfər mülki şəxs həlak olmuş, 52 nəfər yaralanmışdır, 2 uşağın taleyi barədə məlumat yoxdur, çoxsaylı mülki infrastruktur obyektlərinə külli miqdarda ziyan dəymişdir. Dağıntılar altında qalmış şəxslərin xilas edilməsi işləri isə hələ də davam edir.
Bununla da BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını nəzərdə tutan 1993-cü il tarixli 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinin tələblərini yerinə yetirməyən işğalçı Ermənistan Respublikası törətdiyi hərbi təxribatlarla Azərbaycanın dinc əhalisini hədəfə alaraq növbəti dəfə müharibə cinayəti törətmişdir.
Azərbaycanın mülki əhalisinin sıx məskunlaşdığı, cəbhə bölgəsindən uzaq məsafədə yerləşən Gəncə şəhərinin və regionun enerji təhlükəsizliyi üçün stateji əhəmiyyətli Mingəçevir şəhərinin, habelə digər yaşayış məntəqələrinin Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən mütəmadi olaraq qəsdən raket atəşinə tutulması monoetnik dövlət olan işğalçı Ermənistanın beynəlxalq hüququn tələblərini tanımadığını, ona saymazyana münasibət göstərdiyini bir daha sübut edir. Halbuki, beynəlxalq humanitar hüquq normaları, xüsusilə də Cenevrə Konvensiyaları hərbi əməliyyatların gedişində kombatantların və mülki şəxslərin, hərbi və mülki obyektlərin aydın şəkildə fərqləndirilməsini əsas prinsip kimi tələb edir.
Xüsusi raket sistemlərindən istifadə etməklə mülki əhalini hədəf seçən işğalçı Ermənistan dövləti insan hüquqları sahəsində beynəlxalq sənədlərin, 1949-cu il tarixli Cenevrə konvensiyaları və onların Əlavə protokollarının, xüsusilə Müharibə zamanı mülki əhalinin müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Konvensiyanın, “Silahlı münaqişə zamanı mədəni sərvətlərin mühafizəsi haqqında” 1954-cü il 14 may tarixli Haaqa Konvensiyasının, Uşaq hüquqları Konvesiyasının, “Beynəlxalq müqavilələr hüququ haqqında” 1969-cu il tarixli Vyana Konvensiyasının müddəalarını kobud şəkildə pozmaqla sülh və insanlıq əleyhinə yönəlmiş müharibə və terror cinayətlərini davam etdirir. Bu cinayətlər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar və dünya dövlətləri tərəfindən pislənilməli və Ermənistana qarşı beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində ciddi tədbirlər görülməlidir.
Buna görə də təcili olaraq nüfuzlu beynəlxalq təşkilatları və dünya dövlətlərini ədalətli mövqe nümayiş etdirməklə susmamağa çağırır, işğalçılıq siyasətini davam etdirən Ermənistan Respublikasından sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər törətməklə Azərbaycan Respublikasının mülki əhalisinin həyat və sağlamlığına, mülkiyyətinə qəsd edilməsinə, beləliklə də insanların hüquq və azadlıqlarının kütləvi şəkildə pozulmasına səbəb olan müharibə və terror cinayətlərinə son qoymağı və beynəlxalq hüquqi məsuliyyət müəyyən edən imperativ xarakterli qətiyyətli qərarlar qəbul etməyi bir daha tələb edirik.

STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan concerning the civilian casualties and destructions in Ganja city, occurred due to another missile strike of Armenia on 17 October 2020
17-10-2020 1341 dəfə oxunub
Following its aggressive policy, the occupant Armenia has consistently and intentionally continued to launch rocket bombs at densely populated settlements of Azerbaijan. Thus, Armenia overtly breaches the UN Charter, general norms and principles of international law, including international humanitarian law, in particular, 1949 Geneva Conventions and their Additional Protocols, as well as the agreed humanitarian ceasefire promulgated on October 10, 2020 at 12:00.
We do regret that on October 17, 2020 at around 01:00 a.m., the armed forces of Armenia, which continues committing war crimes and acts of terrorism, including in itself criminal elements against peace and humanity, once again, hit central parts of ancient and densely populated Ganja, Azerbaijan's second largest city located far from the frontline, with rockets from the territory of Armenia. According to preliminary reports, 13 civilians, including 3 minors, were killed, 52 were injured, whereas, there is no news about the fate of 2 children. Numerous civilian facilities were also severely exposed to damage. Rescue operations are underway to save those who trapped under the rubble.
So, Armenia once again committed war crime by targeting civilians of Azerbaijan with military provocations in violation of the UNSC Resolutions #822, #853, #874 and #884 (1993), which require immediate and unconditional withdrawal of the occupying forces from the occupied territories of Azerbaijan.
The fact of regular shelling of Ganja city as well as Mingachevir, a city of strategic importance for energy security of the region, as well as other settlements in the region, proves once again that the aggressor Armenia, as a mono-ethnic state, ignores and neglects the general rules of international law, as well as IHL. However, according to the IHL rules, in particular the Geneva Conventions, in the situations of armed conflict, parties should make a clear distinction between civilians and combatants, military and civilian objects.
The occupant Armenia continues its war crimes and terror acts against peace and humanity using special missile systems to target civilians in blatant violation of 1949 Geneva Conventions, and their Additional Protocols, especially the Geneva Convention (IV) related to the Protection of Civilian Persons in Time of War (12 August 1949), 1954 Hague Convention for the Protection of Cultural Property in the Event of Armed Conflict, UN CRC, Vienna Convention on the Law of Treaties (1969) and other binding international human rights instruments. Therefore, it is necessary for the leading international organizations and the world community to condemn the acts of Armenia and to take strict measures against it.
Thus, given the continued policy of aggression, war crimes and terror acts by Armenia, which threaten the lives and health of civilians of Azerbaijan and which are against peace and humanity, we immediately and once again urge international community not to remain silent to these violent acts and support our just position and to demand from Armenia to put an end its criminal acts and to take decisive and binding decisions that establish international legal responsibility.