Milli Preventiv Qrupun üzvləri tərəfindən 5 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə başçəkmə keçirilib
Məlum olduğu kimi, Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində İşgəncələrin qarşısının alınması üzrə Milli Preventiv Qrup (MPQ) üzvləri tərəfindən şəxslərin öz iradəsi ilə tərk edə bilmədiyi yerlərə başçəkmələr həyata keçirilməklə həmin müəssisələrdə saxlanma şəraiti, rəftar məsələləri, qidalanma vəziyyəti, tibbi xidmətin təşkili araşdırılır.
Bu fəaliyyət çərçivəsində MPQ üzvləri tərəfindən növbəti başçəkmə əvvəlcədən xəbərdarlıq etmədən Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Salyan rayonunda yerləşən 5 saylı cəzaçəkmə müəssisəsinə keçirilib.
BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiya"sının Fakültativ Protokolu və Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında Konstitusiya Qanununun tələbləri əsasında təşkil olunan başçəkmədə məqsəd müəssisədə saxlanma şəraitinin və rəftarın, habelə daxil olan müraciətlərin araşdırılması, məhkumların hüquqlarının təmin olunması, müvafiq şəkildə sənədləşmənin aparılması vəziyyətinin öyrənilməsi olub.
MPQ-nin həkim üzvünün də iştirak etdiyi başçəkmə çərçivəsində saxlanma şəraiti, qidalanma, su təminatı, sovqat, gəzinti, görüş, telefon danışıqları, habelə tibbi yardımın təşkili ilə bağlı mövcud vəziyyət və sənədləşmə araşdırılıb.
Rəftar məsələlərinin araşdırılması ilə bağlı MPQ üzvləri tərəfindən həmin müəssisədə təsadüfi seçim əsasında çoxsaylı məhkumlar konfidensial qaydada dinlənilib, hüquqlarının təmin olunması vəziyyəti, müvafiq sənədləşmə yerində araşdırılıb, qaldırdıqları məsələlər və tibbi yardımla bağlı bir sıra müraciətləri yerində təmin edilib.
Fərdi qəbul və görüş zamanı qaldırılan məsələlərlə bağlı hər bir məhkuma Ombudsmanın səlahiyyətləri ilə bağlı hüquqi məsləhətlər verilib və müraciətləri qəbul olunub.
Yekunda müəssisə rəhbərliyi və məsul əməkdaşlarla hüquqi maarifləndirici söhbətlər aparılıb, milli və beynəlxalq qanunvericiliyə, o cümlədən Avropa Penitensiar Qaydalarına müvafiq şəkildə saxlanma şəraiti, tibbi xidmət və sənədləşmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı müvafiq tövsiyələr verilib.

Members of National Preventive Group conducted visit to the penitentiary facility No.5
As it’s known, members of the National Preventive Group against Torture (NPG) within the National Preventive Mechanism activity of the Ombudsman carry out visits to the places, which persons can’t leave on their own will, in order to investigate detention conditions, treatment issues, status of nutrition, organization of medical assistance.
The next visit by the NPG members was conducted to the penitentiary facility No.5 located in Salyan district, under the Penitentiary Service of the Ministry of Justice district without prior notice.
The visit was organized on the basis of the requirements of the OPCAT and the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, and aimed at monitoring detention conditions and treatment in the facility, investigating received applications, learning the state of ensuring the rights of convicts and the corresponding documentation.
Within the visit, also attended by the physician-member of the NPG, the conditions of detention, existing situation of nutrition, water supply, parcels, walking, meeting, phone calls, organization of medical assistance and documentation were investigated.
Numerous convicts were received confidentially by the NPG members with regard to investigate treatment issues, status of ensuring their rights and the relevant documentation. The raised issues and a number of appeals related to medical assistance were ensured on the spot.
All of the received convicts were legally consulted about the Ombudsman’s competencies regarding the issues they raised, and their applications were received.
At the end, legal awareness discussions were held with the administration of the facility and responsible staff members. Relevant recommendations were made with regard to improving the conditions of detention, medical service and documentation in compliance with the national and international legislation, including with the European Prison Rules.