Ombudsman məcburi köçkünlərin hüquqlarına həsr edilmiş dəyirmi masada çıxış edib
BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (BMT QAK) təşkilatçılığı ilə “Məcburi köçkünlərə BMT QAK tərəfindən göstərilən köməklik” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib. Şəbəkə şəklində məlumatlandırma və əlaqələndirmə işinin genişləndirilməsi məqsədini daşıyan bu toplantıda dövlət qurumları, beynəlxalq təşkilatlar, QHT və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Ombudsman Elmira Süleymanova, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Sədaqət Qəhrəmanova, BMT-nin Azərbaycan Respublikasındakı Rezident Əlaqələndiricisi Qulam İshaqzai, BMT QAK-ın ölkəmizdəki nümayəndəliyinin rəhbəri Quido Ambroso tədbirdə çıxış edərək, ictimaiyyətin diqqәtinin qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsinə yönәldilmәsi və bu sahədə inkişafa nail olunması istiqamətində çevik mexanizmlərin icra edilməsi, bu prosesdə iştirakçılığın, əməkdaşlığın və kütləviliyin vacibliyini vurğulayıb.
Müvəkkil tədbirdə çıxış edərək bildirib ki, gələcəyi qurmaq üçün keçmiş vəziyyət unudulmamalıdır. O, 90-cı illərin əvvəllərində 7 rayonumuzun zəbt edilməsi, eyni zamanda etnik təmizləmə nəticəsində 1 milyondan artıq qaçqın və məcburi köçkün insan kütləsinin yaranması, yalnız Ulu Öndər Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıtmasından və atəşkəsin elan olunmasından sonra bu prosesin dayandırılmasına nail olunduğunu qeyd edib. Həmçinin, vurğulanıb ki, əgər sayı 7 milyarddan çox olan dünya əhalisinin 70 milyon nəfərini, yəni təxminən bir faizini qaçqın və məcburi köçkün təşkil edirsə, 10 milyon əhalisi olan Azərbaycanda bu qəbildən olan şəxslər ölkə əhalisinin on faizini təşkil edir. Praktiki olaraq, belə vəziyyət heç bir ölkədə müşahidə olunmur. Ölkəmizdə bu insanlar öz doğma yurd-yuvalarını hərbi təcavüz və ərazilərimizin işğalı nəticəsində tərk etməyə məcbur olublar. Nəticədə onların demək olar ki, bütün fundamental insan hüquq və azadlıqları pozulub. Bu əhali qrupunun rifahının yaxşılaşdırılmasının və ləyaqətlə, təhlükəsiz şəraitdə öz doğma yurdlarına dönməsinin ölkəmiz üçün prioritet məsələ olduğu vurğulanıb.
Eyni zamanda, Müvəkkil Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkün probleminin xüsusiyyətlərini, qəfil, gözlənilmədən baş verməsini, kütləvi xarakter daşımasını, həmin ağır dövrdə ölkədə iqtisadiyyatın və maddi durumun acınacaqlı vəziyyətdə olmasını, ölkədə qeyri-sabitliyin və pozuntuların hökm sürdüyü vaxtda yaranmasını diqqətə çatdırıb.
Ümumilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə bu il 25 illiyini qeyd etdiyimiz “Əsrin müqaviləsi”nin imzalanması, neftin hasil olunmasından ilk gəlirlərin məcburi köçkünlərin sosial-iqtisadi durumunun yaxşılaşdırılmasına yönəldilməsini tövsiyə etdiyi, eyni zamanda bu kontraktın dövlətə gətirdiyi gəlirlərin iqtisadi, sosial və digər sahələrdə problemlərin həll olunmasına imkan yaratdığı qeyd edilib.
Müvəkkil ölkə başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi altında davam etdirilən bu uğurlu və əhatəli tədbirlərin, ölkədə ardıcıl olaraq hər bir sahəni əhatə etməklə aparılan kompleks sosial-iqtisadi islahatların eyni zamanda insan hüquqları sahəsində ayrı-seçkiliyə yol vermədən bərabər hüquqların təmin olunması üçün geniş imkanlar yaratdığını qeyd edib. O, 2007-ci ildə ölkədə bütün məcburi köçkün çadır düşərgələrinin ləğv edildiyini, orada məskunlaşmış şəxslərin onlar üçün tikilən müasir və tam infrastrukturla təmin olunmuş qəsəbələrə köçürüldüyünü bildirib.
Bu əhali qrupundan olan soydaşlarımızın hüquqlarının etibarlı həyata keçirilməsi və müdafiəsinin, onların ehtiyaclarının ödənilməsinə dair tədbirlərin ölkə başçısı İlham Əliyevin göstərişi və rəhbərliyi altında uğurla həyata keçirildiyi qeyd edilib.
Bildirilib ki, hələ 1998-cı ildə təsdiq edilmiş insan hüquqları üzrə ilk Dövlət Proqramı bu gün də öz qüvvəsini saxlayır, yeni prioritetlərə, çağırışlara cavab olaraq 2006-cı ildə İnsan hüquqları üzrə ilk Milli Fəaliyyət Planı, 2011-ci ildə isə hazırda icrası davam edən ilk Milli Fəaliyyət Proqramı təsdiq edilib. Hər üç strateji sənəd əhalinin hər bir qrupunun, o cümlədən qaçqın və məcburi köçkünlərin insan hüquqlarının sürətlə, sistematik və ardıcıl tərzdə inkişafı üçün yol xəritəsi olub.
Qeyd edilib ki, zəbt olunmuş Azərbaycan ərazilərinin dərhal, tam və qeyd-şərtsiz azad edilməsi, Ermənistanın siyasətinin işğalçı mahiyyəti BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü il tarixli məlum qətnamələri və beynəlxalq təşkilatların qəbul etdikləri digər çoxsaylı qərar və qətnamələrdə geniş şəkildə öz əksini tapıb. Bu ərazilərin qanunsuz zəbt olunması faktı Avropa Şurası və digər beynəlxalq qurumlar tərəfindən tanınır.
Bildirilib ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial ehtiyaclarının ödənilməsi, onların təhsil, sağlamlıq və digər hüquqlarının həyata keçirilməsi məsələsi daim Müvəkkilin diqqətində olmaqla heç bir ayrı-seçkiliyə yol verilmədən bu hüquqların hərtərəfli və səmərəli müdafiəsi, icmalar da cəlb edilməklə dövlət qurumları arasında əlaqələndirmənin gücləndirilməsi ilə bağlı innovativ təşəbbüslər irəli sürülür. Bu istiqamətdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, digər səlahiyyətli qurumlar, habelə QHT-lərlə sıx əməkdaşlıqda fəaliyyət davam etdirilir. Belə ki, onların hüquqlarının təmini vəziyyəti, problemləri, ehtiyacları və müraciətləri araşdırılaraq təhlil edilir, əldə edilmiş nəticələr üzrə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, bu sahədə məlumat bazasının keyfiyyət səviyyəsinin artırılması, dövlət siyasətinin ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq sənədlərə uyğunlaşdırılması ilə əlaqədar aidiyyəti dövlət qurumlarına ünvanlanan təkliflər tədricən gerçəkləşdirilir.
Eyni zamanda, qeyd edilib ki, beynəlxalq qurumlarla - BMT-nin müxtəlif struktur bölmələri, o cümlədən BMT QAK və UNİCEF-lə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələri genişləndirilir, eləcə də, əhalinin bu həssas qrupunun hüquqlarının öyrədilməsi və pozulduğu halda problemlərin aradan qaldırılması yollarının izah edilməsi üzrə davamlı tədbirlər həyata keçirilir. Bu əməkdaşlıq çərçivəsində regionlarda, o cümlədən məcburi köçkünlərin sıx məskunlaşdığı yerlərdə uşaq hüquqlarının təbliği ilə yanaşı uşaq və qadınlara qarşı zorakılığının qarşısının alınması sahəsində də əhatəli maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Vurğulanıb ki, ötən müddət ərzində Müvəkkilin və onun bu sahə üzrə ixtisaslaşmış müşavirinin qaçqın və məcburi köçkünlərlə müntəzəm görüşləri, onlarla məskunlaşdıqları yerlərdə birbaşa ünsiyyətdə olması, onların qayğı və problemlərinin yerində öyrənilməsi və müvafiq tədbirlərin görülməsi bu qəbildən olan şəxslərin həyatında mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Görülmüş tədbirlər nəticəsində onların təhsil, sağlamlıq, məşğulluq hüquqlarının təmini, sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün güzəştli kreditlərin verilməsi, özünüməşğulluq proqramına cəlb edilməsi, bəzi yerlərdə əkin üçün torpaq sahələrinin ayrılması, kommunal sahədə müəyyən edilmiş problemlər aradan qaldırılıb.
Xüsusi vurğulanıb ki, Böyük Qayıdışın başlanğıcı olan işğaldan azad edilmiş Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində qısa müddət ərzində ölkə Prezidentinin tapşırığı və nəzarəti altında böyük dağıntılar aradan qaldırılıb, geniş bərpa və inkişaf işləri aparılıb, yaşayış üçün normal şərait yaradılıb. Bu kəndin qısa müddət ərzində tam bərpası başqa zəbt edilmiş ərazilərimizin də azad edildikdən sonra bu yenidənqurma və inkişaf prosesinə qatılacağı, orada normal həyat səviyyəsinin təmin ediləcəyinə inamımızı daha da artırır.
Tədbirin yekununda Müvəkkil birgə monitorinq və qiymətləndirmənin, həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri ilə yanaşı “Qaçqınlar üzrə Qlobal Kompakt” və digər beynəlxalq sənədlərin həyata keçirilməsi üzrə geniş tədbirlərin görülməsini təklif edib.
Tədbirdə iştirak edən vətəndaş cəmiyyəti üzvləri mövzuya dair fikir və tövsiyələrini səsləndiriblər.

Ombudsman delivered a speech in the roundtable dedicated to the rights of IDPs
The Office of the United Nations High Commissioner for Refugees (UNHCR) organized a roundtable on the topic of “Assistance by the UNHCR to IDPs in Azerbaijan”. The meeting was aimed at expanding networking and coordination work and brought together representatives from state bodies, international organizations, NGOs and mass media.
The Ombudsman Elmira Suleymanova, chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev, deputy head of the State Committee for Family, Women and Children Affairs Sadagat Gahramanova, UN Resident Coordinator Ghulam Isaczai, UNCHR’s Country representative Guido Ambroso made presentations in the event. They stressed upon the issue of directing public attention to more effective protection of the rights of refugees and IDPs, implementation of more operative mechanisms to achieve development in this field and the necessity of participation, cooperation and mass character in this process.
In her speech, the Commissioner mentioned about the occupation of seven rayons in the early 90s, emergence of more than one million refugee and IDP people, achievement of suspension in this process by the return of Heydar Aliyev to the power and signing of ceasefire agreement. She told that 70 million of more than seven billion world population are refugee and IDP people, whereas in Azerbaijan refugees and IDPs comprise 10 percent of its 10 million-population. They were forced to leave their native lands as a result of military aggression and occupation of our territories, consequently, almost all of their fundamental human rights and freedoms of were violated.
At the same time, the Commissioner brought into attention the features of the refugee and IDP problem in Azerbaijan; its sudden and unexpected occurrence, massive character, poor economic status and instability ruling in the country at that period. She reminded that the first revenues earned from the oil production were directed to improvement of the social-economic state of the IDPs, after the signing of the “Contract of the Century” 25 years before at the initiative of the National leader Heydar Aliyev.
The Ombudsman pointed out that in 2007 liquidation of tent camps for IDPs was completed, those people were relocated to the settlements, built for them and supplied with modern and full infrastructure. It was mentioned that the implementation of more reliable implementation and protection of rights of compatriots in that group, measures to cover their needs are successfully realized under the instructions and leadership of the President Ilham Aliyev.
She touched upon the role of the first State Program on Human Rights, the National Action Plan and the National Action Program, currently being implemented, within rapid, systemic and sustainable development of human rights of all the population groups, including the refugees and IDPs.
The Ombudsman noted that the immediate, complete and unconditional withdrawal of occupying forces from the occupied areas of Azerbaijan, the fact of occupation by Armenia were reflected in the well-known UN Security Council resolutions of 1993, and also in many other decisions and resolutions of international organizations. It should be mentioned that the Guiding Principles on Internal Displacement also set out establishing conditions or providing means for IDPs’ voluntary, safe return in dignity to their homes or places of habitual residence.
It was noted that provision of social needs of refugees and IDPs, realization of their education, health and other rights are in the Commissioner’s focus of attention. Thus, activities are developed in close cooperation with the corresponding committee, other authorized bodies and NGOs. The status of ensuring their rights, problems, shortcomings and appeals is analyzed, and the proposals addressed by the Ombudsman Office to the relevant bodies on the basis of those results are gradually implemented.
E. Suleymanova mentioned that the relations of the Office with the UNHCR and UNICEF are broadened, continuous actions were taken for raising awareness of people from this vulnerable group of population and explaining ways of elimination of problems when they occur. Within this cooperation, large-scale awareness raising events with regard to promotion of children’s rights, as well as prevention of violence against children and women have been held in the regions, which were densely settled by IDPs.
It was reported that the Commissioner and her specialized advisor regularly meet with those people, and this direct contact is of special importance. Problems of this population group have been resolved as a result of actions carried out to ensure their education, health, employment rights, providing soft loans to engage in entrepreneurship, involvement in self-employment, allocation of a plot of land for planting and so on.
It was especially emphasized that the extensive repair and improvement work was carried out, normal conditions of living were created in the liberated Jojug Marjanli village of Jabrayil rayon under the instruction and control of the country President Ilham Aliyev.
At the end of the event the Commissioner recommended conducting joint monitoring and assessment, as well as implementation of SDGs, Global Compact for Refugees and other international instruments.
Members of the civil society participating in the event also sounded their opinions and proposals with regard to the subject.