Uşaq Hüquqları Aylığı çərçivəsində silsilə tədbirlər təşkil edilir
Xəbər verildiyi kimi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə ənənəvi olaraq, bu il də oktyabrın 20-dən noyabrın 20-dək ölkəmizdə Uşaq Hüquqları Aylığı keçirilir. Həmin aylıq çərçivəsində Ombudsman, onun regional mərkəzləri, habelə mərkəzi və yerli icra hakimiyyəti orqanları beynəlxalq təşkilatlar, təhsil müəssisələri, QHT və KİV-lə əməkdaşlıqda ictimaiyyətin fəal iştirakı ilə respublikamızın hər bir şəhər və rayonunda bu mövzu ilə bağlı konfranslar, dəyirmi masalar, maarifləndirmə tədbirləri keçirir, müsabiqələr və sərgilər təşkil edirlər.
Belə ki, bu günlərdə Müvəkkil Elmira Süleymanovanın təşəbbüsü ilə yaradılan və uğurla fəaliyyət göstərən Azərbaycan Uşaq və Gənclərin Sülh Şəbəkəsinin (AUGSŞ) nəzdində fəaliyyət göstərən Liderlik məktəbində tədbirlər keçirilib. Həmin tədbirlərdə Ombudsman Aparatının əməkdaşları, Liderlik Məktəbinin Bakı şəhərinin müxtəlif rayonlarının məktəblərində təhsil alan 100-dək üzvü, habelə müəllimlər və valideynlər iştirak ediblər. Eyni zamanda Aparatın əməkdaşları Suraxanı rayonu 118 nömrəli tam orta, Bakı-Oksford və digər məktəblərdə təşkil olunmuş tədbirlərə qatılıblar.
Habelə Ombudsmanın Gəncə regional mərkəzi tərəfindən Göygöl rayonundakı Heydər Əliyev Mərkəzində, Gəncə şəhər M.C.Paşayev adına 39-saylı və Daşkəsən şəhər Nəsimi adına 1 nömrəli tam orta məktəblərdə, Cəlilabad regional mərkəzi tərəfindən Biləsuvar şəhər N.Gəncəvi adına 1 saylı və Cəlilabad şəhər Şah İsmayıl Xətai adına 1 saylı tam orta məktəblərdə, Şəki regional mərkəzi tərəfindən Qax şəhər 4 saylı və Şəki şəhər 12 saylı orta məktəblərdə, Balakən rayonu Mahamalar kəndində, Quba regional mərkəzi tərəfindən isə Qusar şəhər 1 saylı və Quba şəhər 7 saylı tam orta məktəblərdə silsilə tədbirlər keçirilib.
Bu tədbirlərdə dövlət qurumlarının, o cümlədən yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məsul əməkdaşları, bələdiyyələrin, təhsil müəssisələrinin, icmaların nümayəndələri, ağsaqqallar, məktəb müəllimləri, dindarlar, fəal gənclər və şagidlər, geniş ictimaiyyət iştirak ediblər.
Bütün bu tədbirlərdə Ombudsmanın nümayəndələri çıxış edərək, Uşaq Hüquqları Aylığının məqsəd və əhəmiyyətini, insan hüquqlarının tərkib hissəsi olan uşaq hüquqlarının yaranma tarixi, milli qanunverilicik və beynəlxalq sənədlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat veriblər. Diqqətə çatdırılıb ki, bu il BMT-nin Uşaq Hüquqları Konvensiyasının qəbul olunmasının 30 illiyi qeyd edilir və bu mühüm sənədin icrasının təmin edilməsi istiqamətində uşaq hüquqlarının qorunması və təşviqi sahəsində ölkəmizdə bir sıra mühüm tədbirlər həyata keçirilib, iqtisadi, sosial, mədəni, hüquqi və digər sahələrdə mühüm islahatlar aparılır.
Müvəkkilin fəaliyyətində uşaq hüquqlarının təmin olunmasına xüsusi diqqət yetirildiyi və təsisatda uşaqlara qarşı zorakılıq və digər hüquq pozuntularının vaxtında müəyyən edilərək araşdırılması məqsədilə yaradılan 916 qaynar xəttinin 24 saat fəaliyyət göstərdiyi vurğulanıb. Bildirilib ki, Ombudsmanın təşəbbüsü və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda Bakı və regionlardakı orta ümumtəhsil məktəblərində 2009-2010-cu tədris ilindən etibarən Uşaq hüquqları üzrə pilləli tədris proqramı uğurla həyata keçirilir.
Qeyd olunub ki, 2007-ci il oktyabrın 25-də Lanzarotedə imzalanmış “Uşaqların cinsi istismar və cinsi zorakılıqdan müdafiəsi haqqında” Avropa Şurası Konvensiyasının müvafiq bəyanatla təsdiq edilməsi ilə bağlı qanun layihəsinin ölkə Prezidentinin qanunvericilik təşəbbüsü əsasında Milli Məclis tərəfindən qəbul olunması uşaqlara qarşı zorakılığın bütün formaları kimi cinsi zorakılıq ilə mübarizənin preventiv, müdafiəedici, müvafiq cinayət-hüquqi aspektlərinə yönəlmiş tədbirlərin, habelə zərərçəkənlərin reabilitasiyası proqramlarının təkmilləşməsinə və tətbiqinə xidmət edəcəkdir.
Tədbirlərdə Azərbaycan Ombudsman təsisatının insan hüquqları, o cümlədən uşaq hüquqları sahəsində çoxşaxəli fəaliyyəti barədə ətraflı məlumatlar verilib. İştirakçıların mövzu ətrafında verdiyi çoxsaylı suallar ətraflı cavablandırılıb.
İştirakçılar bu aylığın keçirilməsinin əhəmiyyətli olmasını qeyd edib və bununla əlaqədar Müvəkkilə minnətdarlıqlarını bildiriblər. Aylıq çərçivəsində silsilə tədbirlər davam etdirilir.

A range of events are organized within the Child Rights month-long campaign
As reported before, this year the annual “Child Rights” month-long campaign is also being held in the country from October 20 to November 20 at the initiative of the Commissioner for Human rights (Ombudsman) of the Republic of the Azerbaijan, Elmira Suleymanova.  During the campaign the Ombudsman, her regional offices, as well as central and local executive authority bodies, international organizations, educational institutions organize conferences, roundtables, awareness raising events, contests and exhibitions on this topic in cooperation with non-governmental organizations and mass media with the active participation of the public all over the country.
The Leadership School operating under the Azerbaijan Child and Youth Peace Network has recently hosted such kind of events. Staff members of the Ombudsman Office, nearly 100 members of the Leadership School studying in the secondary schools of different districts of Baku, also the teachers and parents attended those events. At the same time, representatives of the Ombudsman joined the events in the school No.118 in Surakhani district, Baku-Oxford school and others.
Moreover, Ganja, Jalilabad, Sheki and Guba Regional Centers of the Ombudsman conducted a range of events at Heydar Aliyev Center in Goygol rayon, also at the schools in Ganja, Dashkesen, Bilasuvar, Jalilabad, Gakh, Sheki, Balakan, Gusar and Guba.
Those events brought together the authorized staff members of state bodies, local executive authorities, municipalities, educational institutions, also representatives of communities, elders, school teachers, religious people, active youth, students and wide public.
The Ombudsman’s representatives informed the participants in detail about the purpose and essence of the “Child Rights” month-long campaign, historical background of the rights of the child as an integral part of human rights, national legislation and international documents.
It was noted that the 30th anniversary of adoption of the United Nations Convention on the Rights of the Child is marked, a range of necessary measures were taken in the field of protection and promotion of children’s rights in order to ensure the implementation of this necessary document. Important reforms are carried out in economic, social, cultural, legal and other areas as well.
It was emphasized that special attention is paid to ensuring the rights of the child by the Commissioner, as well as the hotline service 916 operates for 24 hours to identify and investigate the violence or other infringements of law against children on time. It was also mentioned that the Hierarchic Child Rights Education program has been successfully managed at the secondary schools in Baku and regions since the academic year 2009-2010 at the initiative of the Ombudsman in collaboration with the Ministry of Education.
It was further noted that adoption of the Law on Approval of the Council of Europe Convention on Protection of Children against Sexual Exploitation and Sexual Abuse that was signed in Lanzarote on October 25, 2007, by the Parliament with a relevant statement on the basis of the legislative initiative of the country President will contribute to improving and implementing the measures aimed at fighting all forms of child abuse, including child sexual abuse, and also programs for rehabilitating victims.
Within the events broad information was provided on the comprehensive activity of the Azerbaijani Ombudsman institution in the field of children’s rights. Numerous questions of the participants related to the topic were answered.
The participants of the events noted the importance of holding that campaign and expressed their gratitude to the Commissioner in this regard. A series of events continue within the month-long campaign.