Ombudsman Aparatında Avropa Şurasının “Milli azlıqların müdafiəsi haqqında” Çərçivə Konvensiyasının Məşvərət Komitəsinin üzvləri ilə görüş keçirilib
25-10-2023 1507 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Avropa Şurasının “Milli azlıqların müdafiəsi haqqında” Çərçivə Konvensiyasının Məşvərət Komitəsinin üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə Aparat rəhbəri qonaqların suallarını cavablandıraraq, ölkəmizdə dinindən, irqindən, milliyyətindən və digər mənsubiyyətindən asılı olmayaraq hər bir kəsin hüquq və azadlıqlarının təmin olunması sahəsində həyata keçirilən tədbirlər, Ombudsmanın ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verib, Transsərhəd əlaqələr və əməkdaşlıqla bağlı Şərq Tərəfdaşlığı Proqramı çərçivəsində ayrı-seçkiliklə mübarizə sahəsində Azərbaycanda və digər ölkələrdə görülən işlərlə bağlı təcrübə mübadiləsinin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın tolerant və multikultural ölkə olduğunu söyləyən Aparat rəhbəri ölkədə müxtəlif etnik azlıqların qarşılıqlı hörmət, sülh, əmin-amanlıq şəraitində yaşadığını, onların təhsil hüquqlarının təmin olunduğunu, dil, din, mədəniyyətlə bağlı ənənələrinə hörmət edildiyini və ayrı-seçkilik edilmədən hüquq və azadlıqlarının müdafiə olunduğunu bildirib.
Ölkəmizdə insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsi üzrə həyata keçirilən islahatlar, “Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş dəyişikliklər barədə məlumat verilib, Ombudsmanın bərabərlik hüququnun təmin edilməsinin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının monitorinqi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarını, informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə nəzarəti həyata keçirdiyi diqqətə çatdırılıb.
Çoxmillətli və çoxdinli ölkə olan Azərbaycanda hər zaman müxtəlif millətlərin, etnik qrupların, dini azlıqların dini dəyərlərinə xüsusi diqqət yetirildiyi, dini abidələrin bu günədək qorunub saxlanıldığı, bunun əksinə olaraq otuz illik işğal dövründə Ermənistan tərəfindən torpaqlarımızda tarixi, dini abidələrin, azərbaycanlılara məxsus qəbiristanlıqların dağıdıldığı və bu faktların ölkəmizdə müstəqil araşdırma aparan beynəlxalq ekspertlər tərəfindən də qeydə alındığını qonaqların diqqətinə çatdırılıb.
A.Səfixanlı Qarabağda yaşayan erməni əsilli vətəndaşların da hüquq və azadlıqlarının təmini və müdafiəsinin Azərbaycan Ombudsmanın diqqət mərkəzində olduğunu, Müvəkkilə müraciət etmək yolları ilə bağlı açıqlamalar verildiyini bildirib.

The Ombudsman Office hosted a meeting with the members of the CoE Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of National Minorities
25-10-2023 1509 dəfə oxunub
The Chief of Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Aydin Safikhanli, received the members of the CoE Advisory Committee on the Framework Convention for the Protection of National Minorities (FCNM).
At the meeting, the Chief of Office answered the questions of the guests and gave information about the actions taken domestically for the protection of human rights and freedoms of everyone, irrespective of his religion, race, ethnicity, and other grounds, including the measures taken by the Ombudsman in the field of non-discrimination. He also added that within the framework of the Eastern Partnership Programme regarding trans-border relations and cooperation, an exchange of experiences in combating discrimination in Azerbaijan and in other countries has been conducted.
Stating that Azerbaijan is a tolerant and multicultural country, the Chief of Office pointed out that various ethnic minorities live in our country in an atmosphere of mutual respect, peace, and tranquility, that their right to education is ensured, their language, religion, and culture-related customs are respected, and their rights and freedoms are protected without any discrimination.
It was provided information about the reforms carried out in the country for effective protection of human rights and freedoms, including amendments made to the Constitutional Law of Azerbaijan on “Amending the Constitutional Law on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan”, highlighting that the Ombudsman implements the functions of the independent monitoring mechanism to monitor and promote equality and prevent discrimination, as well as the supervision of the fulfillment of the requirements arising out of the Law on Access to Information of Azerbaijan by information holders.
The guests were also informed that in Azerbaijan, which is a multinational and multiconfessional country, the religious values of different nations, ethnic groups, and religious minorities are always given special attention, and that religious monuments have been preserved so far, unlike the historical religious monuments and cemeteries belonging to Azerbaijanis in our territories that were destroyed by Armenia during the three-decade occupation period. These facts have been confirmed by independent international experts conducting on-site investigations in Azerbaijan.
A. Safikanli said that protecting and ensuring the rights and freedoms of citizens of Armenian origin living in Karabakh are at the center of the attention of the Ombudsman of Azerbaijan, and necessary information about the ways of applying to the Ombudsman was provided.