Ombudsman ailədaxili şiddət və qadınlara qarşı zorakılıqla bağlı tədbirdə iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva 7 dekabr 2019-cu il tarixdə “Regional Hüquqi və İqtisadi Maarifləndirmə İctimai Birliyi”nin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Ailədaxili şiddətlə  mübarizədə aydınların rolu" adlı tədbirdə və “Qadına qarşı zorakılığa  “YOX!” deyək" maarifləndirici sosial çarxın təqdimatında iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən Səbinə Əliyeva qeyd edib ki, qadın hüquqlarının müdafiəsi, onların pozulmuş hüquqlarının bərpası, qadınlara qarşı zorakılıqla mübarizə, bu sahədə maarifləndirmənin aparılması, gender bərabərliyinin təmini daim Ombudsmanın diqqətindədir.
Zorakılıqla mübarizənin müxtəlif mərhələlər üzrə aparmalı olduğunu deyən Ombudsman bildirib ki, öncə preventiv üsullarla zorakılığın qarşısını almaq, hüquqi maarifləndirmə, ailələrlə, icmalarla görüşlər, söhbətlər və izahat işi aparmaq lazımdır. Eyni zamanda, zorakılıq hallarının aşkar olunması, pozulmuş hüquqların bərpası, xüsusi sığınacaqların, krizis mərkəzlərinin yaradılması, zorakılığa məruz qalmış ailələrə maddi, mənəvi-psixoloji yardımların göstərilməsi, məişət zorakılığına qarşı mübarizə üzrə beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi, reproduktiv sağlamlıq strategiyasının inkişaf etdirilməsi, azyaşlı qızların təhsildən kənarda qalmasının və erkən evliliyin qarşısının alınması üzrə tədbirlər görülməsi, ailədə qadınlara və qız uşaqlarına qarşı zorakılığın aradan qaldırılması üzrə xüsusi proqramların hazırlanması zəruridir.
Müvəkkil əlavə edib ki, bu problemin həlli, bütövlükdə isə, qadın hüquqularının daha səmərəli müdafiəsi üçün Avropa Şurasının“Qadınlara qarşı zorakılıq və məişət zorakılığının qarşısının alınması və ona qarşı mübarizə haqqında” İstanbul Konvensiyasının Milli Məclis tərəfindən ratifikasiya edilməsi, müvafiq məlumat bazasının yaradılması və bu sahədə ixtisaslamış QHT-lərin sayının artması önəmlidir.

Ombudsman took part in an event on domestic violence and violence against women
On December 7, 2019, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva took part at the event on “Role of intellectuals in fighting domestic violence” and the presentation of social advertisement titled “Say “NO!” to violence against women”, which were organized by Public Union of Regional Legal and Economic Enlightenment.
In her speech Sabina Aliyeva mentioned that the protection of women’s rights, restoration of their violated rights, combating violence against women, awareness raising work in this sphere, ensuring gender equality are always in the Ombudsman’s focus of attention.
Expressing that the fight against violence should be conducted through phases, the Ombudsman noted that firstly preventive methods must be employed against violence, legal awareness raising, meetings, talks and explanatory work with families and communities should be carried out. Meanwhile, its’ important to prepare specific programs on detecting cases of violence, restoring infringed rights, establishing special shelters and crisis centers, providing monetary, moral-psychological assistance to the families that were subjected to violence, learning international practice on combating domestic violence, developing reproductive health strategy, preventing cases of evasion from education and early marriage of minor girls and eliminating violence against women and girls within families.
The Commissioner added that the ratification of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence (Istanbul Convention) by the Milli Majlis, establishment of relevant data basis and increasing the number of NGOs specialized in this field are necessary for the solution of those problems, in general for more effective protection of women’s rights.