Ombudsman Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü ilə bağlı silsilə tədbirlərdə iştirak edir
Dekabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurasının maliyyə dəstəyi ilə “Obyektiv” Milli Dəyərlərin təbliğinə dəstək İctimai Birliyi tərəfindən hazırlanmış “Ölüm hökmü-ömürlük cəza” sənədli filminin təqdimat mərasimi keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva çıxışında 10 dekabr Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü münasibəti ilə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Tədbirin əhəmiyyətindən bəhs edən Ombudsman  Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən ictimai həyatın bütün sahələrində olduğu kimi, insan hüquq və azadlıqlarının təmini, hüquq sisteminin təkmilləşdirilməsi, o cümlədən cəza-icra siyasəti sahəsində kompleks siyasətin əsasının qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Ümummilli Liderin humanizm siyasəti nəticəsində 128 nəfər barəsində ölüm hökmünün icrasına moratorium qoyulmasının, daha sonra bu cəza növünün  ləğv edilməsinin önəmindən bəhs olunub. Bildirilib ki, bu qərarlar insana və onun hüquqlarına verilən dəyərin göstəricisidir.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilən dövlət idarəçiliyinin müasirləşdirilməsi və məhkəmə-hüquq islahatları sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin, cəzaların icrası ilə bağlı fəaliyyətin müasir dövrün tələblərinə uyğunlaşdırılması və səmərəli idarəetmənin təşkili, çoxsaylı əfv təşəbbüsləri Ombudsman tərəfindən xüsusi diqqətə çatdırılıb.
Ombudsman hüquqpozmalarla bağlı səbəb və şəraitin öyrənilməsi, çəkindirici, preventiv tədbirlərin həyata keçirilməsi işinin genişləndirilməsi və bunun hər bir qurumun fəaliyyətində prioritet olmasını  qeyd edib.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışının yekununda ictimai əhəmiyyət kəsb edən filmin hazırlanmasına dəstək vermiş hər kəsə təşəkkürünü bildirib, dövlət qurumlarını, vətəndaş cəmiyyəti təsisatlarını əməkdaşlığa dəvət edərək birgə görüləcək işlərin insan hüquqlarının etibarlı təmininə, ölkəmizdə həyata keçirilən islahatlara mühüm töhfə verəcəyini vurğulayıb.

10-12-2019 1760 dəfə oxunub
The presentation of film on “Death penalty-a life sentence”, made by the “Objective” Public Union for Support to Promotion of National Values with the financial support of the Council on State Support to NGOs under the Auspices of the President of the Republic of Azerbaijan, was held on December 10.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva congratulated the participants on the occasion of December 10- International Human Rights Day. Speaking about the significance of the event, the Ombudsman mentioned that the great leader Heydar Aliyev founded a comprehensive policy in all the spheres of life, as well as in ensuring human rights and freedoms, improvement of legal system, including the area of penal-executive policy. She spoke about the importance of the moratorium declared on the death penalty in relation to 128 persons and the subsequent abolishment of this type of punishment. It was noted that those decisions indicated the value for the human rights.
The Ombudsman especially pointed out the actions carried out by the country President Ilham Aliyev for modernization of state administration and adapting the measures taken in the field of judicial-legal reforms and the activity related to execution of penalties to the requirements of modern period, organization of effective management and numerous initiatives of pardoning.
The Ombudsman mentioned about the study of cause and condition related to the offenses, expanding the work on implementation of preemptive and preventive measures and making it priority in the activity of each authority.
In conclusion, the Ombudsman Sabina Aliyeva thanked everyone, who had supported preparation of that socially important film, and invited the state bodies, civil society institutions to cooperation. She stressed that the jointly conducted activities would significantly contribute to ensuring human rights and the reforms carried out in the country.