Ombudsmanın regional mərkəzləri tərəfindən 10 dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları günü ilə əlaqədar silsilə tədbirlər keçirilib
11-12-2019 1624 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Gəncə Regional Mərkəzi tərəfindən Samux rayonu 3 saylı məktəbdə, Cəlilabad Regional Mərkəzi tərəfindən Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin Cəlilabad Filialında və Cəlilabad Tibb Kollecində, Şəki Regional Mərkəzi tərəfindən Oğuz rayonunun Ərmənət və Şəki rayonunun Böyük Dəhnə kəndlərində, Quba Regional Mərkəzi tərəfindən isə Quba şəhər 3 nömrəli tam orta məktəbdə və digər yerlərdə 10 dekabr – Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü ilə əlaqədar yerli icra və bələdiyyə qurumları əməkdaşlarının, müəllimlər, tələbələr və yuxarı sinif şagirdlərinin, həmçinin qeyd edilən kəndlərin sakinlərinin, geniş ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə silsilə hüquqi maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Tədbirlərdə regional mərkəzlərin rəhbərləri iştirakçıları Ombudsman Səbinə Əliyevanın adından salamlayıb və onları 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları günü münasibətilə təbrik ediblər. Onlar çıxış edərək 10 dekabr 1948-ci il tarixdə BMT Baş Məclisi tərəfindən “Ümumdünya İnsan Hüquqları Bəyannaməsi”nin qəbul edildiyini və 1950-ci ildən başlayaraq 10 dekabr tarixinin hər il Beynəlxalq İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd edildiyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıblar. Bildirilib ki, insan hüquqları sahəsində bütün ölkələrin əməl etməli olduğu normaları müəyyən edən bu sənəd dünya ölkələrinin əksəriyyəti tərəfindən imzalanıb.
Azərbaycan Respublikası keçən əsrin sonlarında müstəqilliyini bərpa etdikdən sonra BMT-yə üzv qəbul olunduğu və konvensiyalara qoşulduğu, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən davam etdirilən hüquqi islahatların təməlində də məhz insan hüquq və azadlıqlarının təmini məsələsinin dayandığı, insan hüquqları üzrə əsas beynəlxalq prinsiplərin Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasında öz əksini tapdığı iştirakçıların nəzərinə çatdırılıb. Tədbirlərdə həmçinin BMT-nin İnsan hüquqları mexanizmləri, ölkəmizin qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalar, Azərbaycan Respublikasında aparılmış hüquqi islahatlar barədə məlumatlar verilib.
Bununla yanaşı, müasir dövrümüzdə bir sıra dövlətlərin insan hüquq və azadlıqlarından öz maraqlarını təmin etmələri üçün digər dövlətlərə təsir vasitəsi kimi istifadə etməyə çalışdığı, həmçinin BMT Təhlükəsizlik Şurasının erməni silahlı qüvvələri tərəfindən işğal edilmiş Azərbaycan torpaqlarından geri çəkilməsini tələb edən dörd qətnaməsinin dünyada mövcud olan ikili standartlar nəticəsində indiyədək icra edilməməsi səbəbindən Azərbaycan xalqının böyük bir hissəsinin əsas insan hüquq və azadlıqlarından məhrum olmaqla uzun illərdir məcburi köçkün həyatı yaşadığı təəssüf hissi ilə qeyd olunub.
Tədbirlərdə Azərbaycan Ombudsman təsisatının insan hüquqlarının ölkəmizdə təşviqi, qorunması və təbliği sahəsində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyəti diqqətə çatdırılaraq vurğulanıb ki, bir çox kateqoriyadan olan vətəndaşlarımızın hüquqlarının qorunmasında olduğu kimi, uşaq hüquqlarının təmini və müdafiəsi sahəsində də Ombudsman təsisatı uğurlar əldə etmişdir. Təsisatda uşaqlara qarşı zorakılıqla mübarizə sahəsində görülən işlər və uşaqlarla bağlı 916 qaynar xətt xidmətinin fəaliyyət göstərdiyi diqqətə çatdırılıb.

Regional centers of the Ombudsman held a range of events regarding December 10 - International Human Rights Day
11-12-2019 1626 dəfə oxunub
A series of legal awareness raising events with respect to the International Human Rights Day were held at school No.3 in Samukh district by  Ganja Regional Center of the Ombudsman, in Jalilabad branch of Azerbaijan State Pedagogical University and Jalilabad Medical College by Jalilabad Regional Center of the Ombudsman, in  Armanat village of Oghuz district and Boyuk Dahna village of Sheki district by Sheki Regional Center of the Ombudsman and at school No.3 in Guba city by Guba Regional Center of the Ombudsman with participation of staff members of local executive authorities and municipalities, teachers, students of universities and higher classes, as well as residents of villages and the wide public.
At the events the heads of Regional Centers greeted and congratulated the participants on behalf of the Ombudsman Sabina Aliyeva with regard to 10 December- International Human Rights Day. They mentioned that in 1948, December 10 the UDHR was adopted and since 1950 this date is celebrated as the Human Rights Day every year. It was noted that this document, which sets forth norms to be followed by each country in the field of human rights, has been signed by most of the world countries.
It was emphasized that the Republic of Azerbaijan became a member of the UN and signed many conventions after the restoration of independence in the end of the last century, and the issue of ensuring human rights and freedoms were at the heart of the legal reforms initiated by the National leader Heydar Aliyev and continued by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev. The reflection of the basic international principles on human rights in the Constitution of the Republic of Azerbaijan was also emphasized. During the events they also provided information about the UN human rights mechanisms, international conventions to which our country is a party, legal reforms carried out in the Republic of Azerbaijan. Moreover, it was noted that unfortunately in our modern period numerous states use human rights and freedoms as a mean to influence other states for ensuring their own interests. As four UN Security Council resolutions demanding withdrawal of Armenian armed forces from the occupied territories of Azerbaijan is not fulfilled to this day because of the double standards existing in the world, a big part of the Azerbaijani people have been deprived of their basic human rights and freedoms, living IDP life for many years.
Making mention of the comprehensive activity carried out by the Azerbaijani Ombudsman institution in the field of promotion, protection and propagation of human rights in the country, it was also emphasized that the Ombudsman institution had been successful in ensuring and protecting the rights of the child, like in the protection of the rights of citizens from different groups.
The actions taken in the field of combating child abuse and the hotline service 916 operating with regard to children were brought into attention.