Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım günü ilə bağlı silsilə tədbirlər keçirilib
Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anım günü ilə əlaqədar Ombudsman Aparatında tədbir keçirilib. Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva dünya şöhrətli ictimai-siyasi xadim Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçilik tarixində göstərdiyi əvəzsiz xidmətlərdən bəhs edib. Ulu öndərin Azərbaycanda insan hüquq və azadlıqlarının təminatı və müdafiəsi mexanizminin təkmilləşdirilməsində əvəzsiz rolu vurğulanıb.
Ombudsman Səbinə Əliyeva bildirib ki, böyük dövlət xadimi, Ulu öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətləri onun fəaliyyətinin bütün mərhələlərini əhatə edir.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin Azərbaycanda hüquqi islahatların banisi olduğunu qeyd edən Ombudsman “Məhkəmə islahatlarının həyata keçirilməsi, Konstitusiya Məhkəməsinin, Ombudsman təsisatının və digər mühüm institutların yaradılması, ölüm hökmünün ləğv edilməsi, insan hüquqlarının müdafiəsi üzrə ilk Milli Fəaliyyət Planının qəbul olunması və bu kimi addımlar ölkəmizdə hüquqi dövlət quruculuğu prosesinin uğurla həyata keçirilməsini təmin etmişdir”- deyə vurğulayıb. O bildirib ki, Ümummilli liderin əsasını qoyduğu siyasət bu gün ölkə başçısı İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir, bütün istiqamətlərdə, o cümlədən insan hüquqları ilə bağlı islahatlar ardıcıl xarakter daşıyır.
Müvəkkilin Gəncə, Şəki, Cəlilabad və Quba Regional Mərkəzləri tərəfindən də tədbirlər təşkil olunub.

Series of events were held on the commemoration day of the National Leader Heydar Aliyev
Ombudsman Office hosted an event with respect to the commemoration day of the National leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev. The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva talked about the invaluable services of the world’s famous public-political figure Heydar Aliyev in the history of statehood of Azerbaijan. The irreplaceable role of the great leader in improvement of mechanism of ensuring and protecting human rights and freedoms in Azerbaijan was emphasized.
The Ombudsman noted that the historical services of the great statesman and leader Heydar Aliyev for the Azerbaijani state and people cover all the phases of his activity.
The Ombudsman noted the National leader Heydar Aliyev as the founder of the legal reforms in Azerbaijan and highlighted that implementation of judicial reforms, establishment of the Constitutional Court, Ombudsman institution and other necessary institutes, abolishing the death penalty, adopting the first National Plan of Action and other such steps guaranteed the successful implementation of the process of building legal state in the country.  She mentioned that today the head of the country Ilham Aliyev successfully continues the policy established by the National leader Heydar Aliyev, and the reforms in all the areas, including in human rights field, are consistent.
Ganja, Sheki, Jalilabad and Guba regional centers of the Commissioner organized relevant events as well.